Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 6 grudnia 2019 
    

AMD zapowiada dalszy wzrost liczby rdzeni


Autor: Zbyszek | źródło: Tom's Hardware | 15:27
(19)
Mark Papermaster, dyrektor technologiczny i wiceprezes AMD, uzielił właśnie wywiadu serwisowi Tom's Hardware, w którym poruszył kilka ciekawych zagadnień. Zapytany o to, czy procesory takie jak 16-rdzeniowy Ryzen 9 3950X ustawiły już górny limit rdzeni jaki możliwy jest do wykorzystania w zwykłej platformie konsumenckiej, przedstawiciel AMD stwierdził, że nie może się z tym zgodzić. Jego zdaniem z czasem aplikacje zaczną wykorzystywać coraz więcej wątków i wielordzeniowe CPU zostaną wykorzystane. Jak dodał, trend dalszego zwiększania liczby rdzeni będzie kontynuowany, ale przy zachowaniu właściwego balansu pomiędzy liczbą rdzeni CPU a możliwościami ich wykorzystania przez oprogramowanie.

Papermaster dodał, że obecnie kolejne procesy litograficzne nie umożliwiają już takiego zwiększania częstotliwości taktowania CPU jak to miało miejsce dawniej, dlatego obecnie należy szukać rozwiązań mogących ograniczyć wpływ tego problemu na dalszy wzrost wydajności CPU.

Zdaniem wiceprezesa AMD, właśnie dlatego powstała magistrala Infinity Fabric, która daje AMD znaczną elastyczność w zwiększaniu liczby rdzeni procesorów. Papermaster dodał też, że w kolejnych generacjach Ryzenów magistrala Infinity Fabric będzie nadal znacząco ulepszana, a jej przepustowość będzie wzrastać - dodatkowo na horyzoncie są też pamięci DDR5 i magistrala PCI-Express 5.0, dlatego przepustowość Infinity Fabric nie może stać w miejscu.

Zapytany o SMT4, czyli możliwość wykonywania 4-wątków na jednym fizycznym rdzeniu CPU, Mark Papermaster stwierdził, że AMD nie ogłosiło takich planów. Ocenił, że jego zdaniem SMT4 nie ma dużego sensu w procesorach konsumenckich, natomiast może sprawdzić się w wybranych zastosowaniach serwerowych. Jednocześnie zapytany o instrukcje BFloat 16, przygotowane z myślą o zastosowaniach związanych z uczeniem maszynowy, stwierdził, że są one dość istotne i w przyszłości AMD zaoferuje ich obsługę w swoich procesorach.

Rozmowa dotyczyła też dostępności procesorów Ryzen serii 3000, szczczególnie najbardziej wydajnych modeli, takich jak np. Ryzen 9 3900X. Zdaniem Papermastera AMD zostało zaskoczone popularnością tych procesorów, i początkowo zamówiono trochę zbyt mało rdzeni, ale dostawy zostały już odpowiednio powiększone.


 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. moim zdaniem (autor: Shark20 | data: 6/12/19 | godz.: 22:18)
  ZEN 3 / Ryzen 4000 zachowa liczbę rdzeni taką jak w obecnej generacji.

  A w ZEN 4 / Ryzen 5000 w 2021 zobaczymy 20 rdzeni / 40 wątków + DDR5 w podstawce AM5. Modele średnie, Ryzen 7 będą mieć 10-12 rdzeni / 20-24 wątki, a Ryzen 5 będzie mieć 8 rdzeni / 16 wątków


 2. Tak jak mówisz (autor: OSTVegeta | data: 7/12/19 | godz.: 00:03)
  Następna generacja będzie miała taką samą ilość rdzeni.
  W Zen 4 prawdziwy optymistą celował by w zasadę razy dwa - R9 32/64 ( ja obstawiam jednak max 24/48).


 3. ... (autor: krzysiozboj | data: 7/12/19 | godz.: 08:37)
  Ja informacji nie odbieram jako zapowiedzi zwiększenia ilości rdzeni, raczej jako stwierdzenie faktu, że dla AMD nie ma w tym momencie ograniczeń tutaj. To czy będzie potrzeba, to inna bajka.

  Pewnie z nawą podstawką zostawią sobie furtkę na dołożenie rdzeni, a ich ilość tam będzie zależała od tego, co konkurencja pokaże. Bardziej tutaj ciekawi mnie, kiedy szarpną się na podniesienie ilości rdzeni w serwerowych i TR, tu to ma zdecydowanie większy sens. Tu soft potrafiący coś z tym zrobić już jest.


 4. liczba rdzeni (autor: Conan Barbarian | data: 7/12/19 | godz.: 09:17)
  Liczba rdzeni w przyszłych Ryzenach nie będzie wynikiem chciejstwa użytkowników, będzie odpowiedzią na ewentualny kontratak Intela.
  Na chwilę bieżącą mamy okrutny spadek cen wielu i9 (PC+HEDT) od Intela:
  https://www.x-kom.pl/...ocesory-intel-core-i9.html
  a zarazem trochę wygórowane ceny zaledwie dwóch przedstawicieli Ryzen 9 (tylko PC, HEDT śpi spokojnie):
  https://www.x-kom.pl/...procesory-amd-ryzen-9.html
  Mimo tak znacznego spadku cen grzejników i9 jest to nadal nieopłacalna oferta (ceny płyt, TDP, niskie zegary w HEDT). W obliczu takich spadków cen i9 ciekawie wygląda marketingowy bełkot Intela o niedostatecznych mocach produkcyjnych. Prawda jest taka, że budżetowy 3900X nokautuje i9 a killer 3950X dosłownie masakruje. Jedyny problem AMD to moce produkcyjne TSMC, ale tutaj mamy ciągły wzrost i ładne perspektywy na przyszłość.

  AMD nie zwiększy liczby rdzeni w Ryzenach opartych na ZEN3 i ZEN4. Znokautuje jednak Intela w zakresie IPC i zegarów.


 5. Conan Barbarian (autor: Mario2k | data: 7/12/19 | godz.: 10:30)
  Dobre prognozy prawisz ,
  a teraz zapodaj prognozę kursu Bitcoina do końca roku .


 6. @04 (autor: rzymo | data: 7/12/19 | godz.: 11:46)
  Ale jaki bełkot Intela - wszystko co wyprodukuje to od razu sprzedaje, tak wygląda zła kondycja firmy? :) Chciałbym mieć tak "żle" prosperującą firmę, że cokolwiek nie zrobię, to od razu jest sprzedane...

  "Prawda jest taka, że budżetowy 3900X nokautuje i9 a killer 3950X dosłownie masakruje" - chyba że mowa o SLI w kontekście gier - tu AMD kompletnie zawodzi, Intel jest znacznie wydajniejszy...


 7. @06 (autor: Conan Barbarian | data: 7/12/19 | godz.: 12:14)
  Jedyne co Intel od razu sprzedaje, to propaganda generowana przez dział PR.
  Z tej sprzedaży na pniu zazwyczaj dostaje natychmiastowe baty, co widzimy już od ponad dwóch lat.

  @Bitcoin is overhyped.


 8. Ta rozmowa to była jedna z wielu przeprowadzonych w ostanim czasie. (autor: Mario1978 | data: 7/12/19 | godz.: 12:22)
  Na przykład raz była przeprowadzana przez redaktora ważnego technologicznego portalu z Korei Południowej gdzie dwa tygodnie wcześniej i tutaj najwięcej padło ukrytych wiadomości.
  Ostatnia z tomshardware czy anandtech dopełnia luki i potwierdza czego można się spodziewać oraz dlaczego Zen 3 a nie Zen 2+.Pewnie największym tego przykładem będzie porównanie 7nm DUV z 7nm EUV bo myślenie kategoriami z przeszłości kiedy 16nm zmieniało się na 12nm z Zen do Zen+ nie ma sensu.Zbyt duża różnica klas gdy wiemy czym jest samo wprowadzenie EUV.
  Ważne , że mamy odpowiedzi na przyrost tranzystorów o 20% i jednocześnie redukcja zużycia energii o 10%.Już teraz wiemy , że uzysk w 7nm EUV jest wyższy niż w DUV czyli AMD będzie lepiej opłacało się produkować Zen 3 niż Zen 2 bo koszty będą jeszcze niższe przez redukcję zadań jakie trzeba wykonać by "wypalić" tranzystory na waflu.
  Wiadome , koszty maszyn EUV TSMC odbije sobie w czasie dlatego nie co podwyższy koszty produkcji ale będą one niższe od 7nm DUV.
  Jeżeli teraz Zen 3 będzie się składał z 8rdzeni na chiplet , który już nie będzie podzielony na CCX x2 czyli 2x 4rdzenie to samo spowoduje zmniejszenie powierzchni chipu i jeszcze dorzućmy +20% do gęstości upakowania i mamy sporo większy przyrost tranzystorów jak przy przejściu z 22nm na 14nm u Intela a tam była pełna nowa generacja.
  Sam myślałem na początku , że będziemy mieli o te 10% większy cache , +10% IPC , +5% zegary ale te wypowiedzi rzucają światło na to jak AMD chce zdominować rynek od desktop do serwerów.Mobilny tylko zostawili z tyłu.
  Jeżeli już trzy razy padły słowa o zwiększeniu ilości rdzeni w kolejnej generacji Zen a teraz mamy trzecią to dziwne nie jest jak może zacząć wyglądać procesor z Zen 3.
  jeżeli zmniejszą powierzchnię chipletu nawet kosztem rozrostu cache o 10% i jednocześnie zrobią go bardziej prostokątnym to będziemy mogli śmiało przywitać trzy chiplety + I/O w procesorach Ryzen.Dwa tygodnie temu jednak dowiedzieliśmy się jeszcze innych informacji od pani Lisy Su ale bardzo istotnych.Zen pierwszej generacji miał składać się tylko z jednego CCX z 8rdzeniami a nie 2x4rdzenie ale zrezygnowano z tego pomysłu.AMD w ten sposób sprawdzało rynek jak Zen się przyjmie patrząc na wydajność procesorów Intel.Dla nas ważne , że Intel opracował coś takiego jak Ice Lake nawet dla rynku mobilnego z takim przyrostem IPC ponieważ przez to nie będą dzielić kolejne CPU Zen na te z plusami tylko od razu pominą wersje , które nie mają sensu się pojawić gdy już Sunny Cove ma taką przewagę w IPC nad Zen 2.
  Tak po za tym na rynku pojawiła się kolejna partia R9 3950x , która pewnie zniknie do końca tego wieczora.


 9. @07 (autor: rzymo | data: 7/12/19 | godz.: 13:25)
  My się chyba nie rozumiemy... :)

  Ja piszę, że Intel co wyprodukuje, to od razu sprzedaje (bo ro prawda, sprzedają tyle, że nie nadążają z produkcją) - Ty piszesz, że to jest jego słabością?!
  Co twierdzą "wyznawcy" AMD? Że Intel upada, bo nie daje rady... :).
  Też bym tak chciał w swoim biznesie, że cokolwiek zrobię, to już w zasadzie jest sprzedane... :)


 10. @up (autor: Conan Barbarian | data: 7/12/19 | godz.: 13:58)
  To dlaczego ceny zrzuca o 50% w dół, skoro ten szrot zalegający półki tak się ładnie sprzedaje?
  Natomiast i9-9900K był w czarnych promocjach za 2050zł i jakoś nie został wykupiony.
  W tym samym czasie Ryzeny były zazwyczaj czyszczone natychmiastowo.


 11. @10 (autor: rzymo | data: 7/12/19 | godz.: 14:35)
  Nie został? Chcialem kupić 9600k i 9900k - nie załapałem się. Kilkanaście sekund po starcie promocji już wszystko było sprzedane... :/

 12. @up (autor: Conan Barbarian | data: 7/12/19 | godz.: 15:42)
  Nie PITOL, 9600K - 869zł oraz 9900K - 2049zł leżały niemal tydzień na morele.
  Zawsze możesz jeszcze załapać się na HEDT Intela po obniżce 50% - https://www.x-kom.pl/...ocesory-intel-core-i9.html
  Jakoś towar nie znika prawda?


 13. @12 (autor: Conan Barbarian | data: 7/12/19 | godz.: 15:44)
  https://www.x-kom.pl/...ocesory-intel-core-i9.html

 14. -> Conan (autor: KaszeL | data: 7/12/19 | godz.: 16:17)
  Skoro procki leżały na morele czyli u lokalnego dostawcy, to znaczy, że Intel sprzedał. Rozumiesz to chyba? Intel sprzedaje swoim dystrybutorom, ci sprzedają dalej importerom w poszczególnych krajach, a dopiero ci dostawcom detalicznym. Intel zalicza jako sprzedane już na pierwszym etapie ;)

 15. rzymo (autor: pawel1207 | data: 7/12/19 | godz.: 16:19)
  no nie zrozumiecie sie wg. wyznawcow amd intel wlasnie bankrutuje a jutro zdechnie ..:D

 16. @niebieska pomroczność jasna (autor: Conan Barbarian | data: 7/12/19 | godz.: 18:30)
  Te niebieskie grzałki leżą u wielu dostawców, a jeśli Intel uważa, że je sprzedał, to niech również założy, że już więcej od wydymanych dostawców i sprzedawców zamówień nie będzie.
  Podobnie zostały wydymane centra obliczeniowe i chmurki, więc M$+G+FB+A zmienili orientację seksualną z niebieskiej na czerwoną i więcej od Intela zamówień na szrot, który stracił 30% wydajności, nie będzie.


 17. intel (autor: ekspert_IT | data: 7/12/19 | godz.: 18:54)
  Za 2, max 3 lata będzie stabilne 3nm w TSMC. Intel wtedy może okiełzna 7nm... Intel ma duży problem, mówi się o outsourcingu cześci produkcji (i7 i i9?) do Samsunga 7nm.

 18. ... a tym czasem u Intela (autor: Qjanusz | data: 7/12/19 | godz.: 23:12)
  https://www.pcgamer.com/...um-cpu-for-some-reason/

  sezon na przywracanie do życia 22nm trupów czas zacząć.


 19. Intel’s behavior is PATHETIC? (autor: Conan Barbarian | data: 8/12/19 | godz.: 09:29)
  "Intel’s behavior is PATHETIC" - https://www.youtube.com/watch?v=vuaiqcjf0bs
  Nie kto inny a Linus z Linus Tech Tips tak właśnie na YT określa wyczyny Intela, a tego gościa oglądają miliony. Należy dodać, że nie jest jedyny na YT.

  Bob Swan, CEO Intela, ogłosił właśnie, że "nasz pierwszy produkt w procesie 7 nm pojawi się w czwartym kwartale 2021 roku".
  Co to oznacza?
  To oznacza, że jeśli Intel nie wybłaga u Samsunga na kolanach dealu na produkcję procków w 7nm, to AMD przez ponad dwa lata będzie przejmować rynki, zupełnie bez oporu.

  Jeśli zatem Ryzeny 3000 są naprawdę niezłe i sprzedają się wyraźnie lepiej od niebieskich grzałek, to Ryzeny 4000 i 5000 powinny być absolutnie bezkonkurencyjne i dosłownie pozamiatać Intela na rynku PC. Na rynkach HEDT i serwerów już teraz jedynym słusznym wyborem jest AMD, tylko podaż jest problemem.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.