Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 6 grudnia 2019 
    

TSMC chce rozpocząć masową produkcję w litografii 3nm w 2022 roku


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 15:14
(3)
Każdego miesiąca lista produktów korzystających z procesu 7nm wzrasta, a tymczasem dwaj najwięksi producenci układów scalonych: Samsung i TSMC już pracują nad kolejnymi litografiami. W planach obu podmiotów jest już nie tylko 5nm z EUV, ale i 3nm, który w wykonaniu Tajwańczyków może ujrzeć światło dzienne już za trzy lata. Tak przynajmniej twierdzi JK Wang, dyrektor generalny i prezes TSMC. Jego zdaniem ten proces litograficzny będzie gotowy o rok wcześniej, niż zakładały dotychczasowe plany firmy. TSMC jest już w trakcie budowę na terenie parku technologicznego w Hsinchu fabryki zdolnej wytwarzać chipy w 3nm.

Ma ona być gotowa jeszcze w 2021 roku, aby masowa produkcja 3nm chipów mogła ruszć w niej już rok później. 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Takie firmy jak TSMC i Samsung przygotowują się na przyszłość jednak (autor: Mario1978 | data: 6/12/19 | godz.: 17:22)
  w przypadku Tajwańczyków nie ma w pełni określonej metody jaka będzie im w tym pomagać.Samsung ma z partnerstwa z IBM i GF , którego wkład raczej jest nieistotny chociażby opracowane takie narzędzie jak MBCFET ulepszając jest już kilka lat.
  U Intela zaś po pokazie znamy już coś takiego jak FOVEROS.
  Według wstępnych danych to Samsung będzie w momencie pełnej dostępności 3nm GAE a potem 3nm GAP liderem litografii ponieważ ich nowy sposób produkcji ma zredukować prąd upływu o 33%.
  TSMC robi to co musi by im Samsung nie odjechał ale mamy to co widać.TSMC przynajmniej przez rok czasu będzie dominować ze swoim 5nm EUV i 5nm EUV+ ponieważ Samsung porzucił już pełne przejście do niższych litografii opartych jeszcze na sposobie produkowania Finfet.Oni tylko wyciągają ile się da z wydajności na Watt a gęstość upakowania tranzystorów w ich litografiach jakość zbyt dużo nie skoczy do końca 2021 roku.Pytanie zasadnicze czy Samsung jest w stanie zacząć produkować układy mobilne do smartfonów w litografii 3nm GAE tak byśmy nową S kę i Snapdragona ujrzeli w telefonach wydajnych w lutym 2022 roku.
  Z całą pewnością to będzie przepaść i nawet Coffee Lake będzie przy tym wyglądać blado gdy skonfrontujemy wydajność jednego wątku.


 2. AMD (autor: Conan Barbarian | data: 6/12/19 | godz.: 19:06)
  Nadeszły złote lata AMD.

 3. chyba (autor: pawel1207 | data: 8/12/19 | godz.: 15:59)
  chyba tsmc :D

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.