Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 9 grudnia 2019 
    

Intel: proces 7nm w 4. kwartale 2021 roku, rynek CPU x86 nie jest już priorytetem


Autor: Zbyszek | źródło: Intel | 05:59
(24)
Podczas corocznej Konferencji Technologicznej Credit Suisse 2019, prezes i dyrektor generalny (CEO) Intela, Bob Swan, udzielił wywiadu w którym omówił kilka interesujących kwestii. Rozmowa początkowo dotyczyła procesu litograficznego 10nm i związanych z jego znaczącym opóźnieniem ostatnich problemów Intela, które świetnie wykorzystuje AMD. Zapytany o te kwestie prezes Intela stwierdził, że pierwsze 7nm procesory jego firmy trafią na rynek w 4. kwartale 2021 roku. Pod względem parametrów technicznych proces ten ma być zbliżony do technologii 5nm TSMC. Kolejny proces litograficzny Intela - 5nm, według sternika Intela ma być gotowy w 2. połowie 2024 roku, co niestety nie jest zbyt dobrą wiadomością, bo konkurencyjna 3nm litografia TSMC pojawi się około 2 lata wcześniej.

Poza tym Bob Swan wypowiedział się o znaczącej zmianie strategii swojej firmy. Jego zdaniem, obowiązujący w Intelu przez wiele lat tok myślenia, według którego Intel ma mieć 90 procent udziałów w rynku procesorów x86, był dużym błędem.

Taka strategia według Boba Swana spowodowała, że Intel za bardzo skupiał się na jednym produkcie, i w efekcie zaprzepaścił wiele szans na innowacje i rozwój. Aktualnie, zamiast bycia liderem rynku x86, ważniejsze dla Intela ma być utrzymanie ponad 30 procentowego udziały w całym rynku układów scalonych do różnych zastosowań, obejmującym m.in procesory CPU x86 i procesory mobilne, procesory graficzne, modemy i chipy komunikacyjne czy układy do zadań związanych ze sztuczną inteligencją.

To dość ciekawa wypowiedź, w której nie trudno przyznać prezesowi Intela dużo racji. Krzemowy gigant kiedyś przeoczył rynek procesorów mobilnych z architekturą ARM, a następnie dość późno zaczął angażować się w układy scalone dedykowane sieciom 4G / 5G, sztucznej inteligencji czy samochodom autonomicznym. Z tego powodu nie jest zaskakujące iż Bob Swan uważa, że firma tej wielkości jak Intel nie może trzymać się tylko jednego rynku x86, którego pozycja może w przyszłości nadal słabnąć.

Z drugiej strony - zapowiedź przeniesienia priorytetu z rynku x86 na ogólny rynek procesorów różnego typu i rodzaju można odczytywać jako próbę wyprzedzającego usprawiedliwienia jeszcze większych problemów, jakie mogą czekać Intela ze strony wzrastającej konkurencji ze strony AMD i producentów układów scalonych na zamówienie.

Może to oznaczać, że Intel aktualnie stara się jak najbardziej zdywersyfikować swoje portfolio, będąc już pogodzonym z tym, że w kwestii dalszego rozwoju litografii może nie udać mu się dotrzymać kroku TSMC i Samsungowi, a AMD mając dostęp do ich technologii, będzie posiadać nad nim przewagę.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. hmmm (autor: Mario2k | data: 9/12/19 | godz.: 10:21)
  Albo Intel wdroży proces 7nm nieco wcześniej albo będzie w niezłych tarapatach.

 2. Intel wcale tego nie powiedzial (autor: komisarz | data: 9/12/19 | godz.: 10:23)
  Zbyszek znowu myli newsy z publicystyka.
  Pokaz mi gdzie intel powiedzial ze CPU nie jest priorytetem?


 3. To co Bob Swan mówił może być prawdą (autor: Sony Vaio Zamiatajo | data: 9/12/19 | godz.: 12:34)
  w sensie dywersyfikacji,gdyż ukierunkowanie się tylko na rynek CPU nie ma sensu dla tak wielkiej firmy.Z innego punktu widzenia,rynek PC rok do roku spada.Jak wiadomo Intel może chcieć ponownie próbować kupić firmę Broadcom albo od razu spróbować kupić Quallcom,co umożliwiłoby mu szybciej wskoczyć na rynek mobilnych CPU Mają środki i zasoby aby to zrobić.Dla AMD krótko i średnio terminowo w przeciągu paru lat jest to świetna wiadomość i zapewne tak jak ktoś na tym forum już napisał oznacza złote lata i zdobycie nowych klientów.W dłuższej perspektywie AMD może skońćzyć tak jak Intel z racji tego że będzie uzależniony wyłącznie od prodykcji CPU/GPU dla rynku X86. POnieważ rynek ten już nie rośnie być może kiedyś zakońćzy się wzrost dla AMD.Ale na dzień dziesiejszy AMD może sobie tylko pogratulować,ponieważ to jego polityka doprowadziła Intela do takich a nie innych decyzji.

 4. Czekałem aż nastąpi wysyp informacji na temat obecnej sytuacji Intela. (autor: Mario1978 | data: 9/12/19 | godz.: 13:02)
  Jak już się doczekałem to teraz można zacząć komentować.Sporo odpowiedzi dostaliśmy co dalej z Intelem w kategorii procesorów z architekturą x86.Oni już nam podpowiedzieli jakie będzie Zen 3 od AMD.Tutaj jest streszczenie i trochę nie dodania od siebie.
  Intel nie chce by ludzie myśleli o jego dominacji na rynku procesorów na poziomie 90% bo już to się nie liczy tyko chcą osiągnąć 30% całego rynku półprzewodników.Oni już przeczuwają ile się zmieni w ciągu dwóch lat i szukają deski ratunkowej w postaci swojego GPU.Intel kategorycznie musiał by wydać swoje układy w 7nm nie tylko na rynek mobilny do końca 2020 roku by myśleć jeszcze mniejszym odpływie gotówki za swoje rozwiązania(oczywiście pod warunkiem gdy komuś nie przeszkadza kwestia bezpieczeństwa bo i tak to wszystko jest teorią).Jeszcze do nie dawna myślałem jednak o nie tak tragicznym położeniu tej firmy co będzie widać z całą pewnością po zwolnieniach i redukcji kosztów.Podejrzewałem , że do końca 2021 roku Intel będzie miał jeszcze 20% rynku CPU z architekturą x86 ale teraz może to być mniej niż 10%.
  Ludzie nie rozumieją , że projekt to nie wszystko.Co z tego jak układ w warunkach laboratoryjnych jest lepszy od konkurencji gdy wyprodukowanie jego będzie oznaczało dopłacanie do interesu.W tym przypadku się zgodzę , Intel posiada z całą pewnością pomysłów od cholery i jeszcze ciut ciut ale przyjęcie do pracy Pana J. Kerry i R.Koduri.Mieć pomysły to jedno , umieć wyprodukować jest drugim elementem ale sprzedawać z zyskiem to jest dopiero puenta.
  Mając tyle kasy nie powinno to stanowić problemu.Załóżmy pracownicy w Intelu zarabiają średni trzy razy więcej niż w TSMC i teraz można ocenić dla kogo co będzie bardziej opłacalne.
  Dla Intela najlepszy teraz komunikat to ogłoszenie przez TSMC o przełożeniu wdrażania produkcji w 5nm EUV do końca 2021 roku.
  Najlepsi są ci co dalej korzystają ze stron takich jak semiwiki , które jeszcze nie zaktualizowały swojego harmonogramu jeżeli chodzi o procesy produkcji firm takich jak Intel , Samsung czy TSMC i puszczają w obieg nie prawdę myśląc , że 7nm od Intela będzie na równi z 3nm od TSMC lub Samsung ze swoim GAE.Dlatego w Chinach podoba mi się pomysł , że wprowadzanie fałszywych informacji w obieg będzie przestępstwem.
  Zresztą sam szef Intela wypowiedział się na temat ich 7nm , które ma być porównywalne z 5nm EUV od TSMC.Tu nie chodzi teraz o samą gęstość upakowania ale o wzrost wydajności na Watt.
  Teraz ludzie kupujący CPU od Intela muszą się uzbroić w cierpliwość i mieć nadzieję , że pod względem maksymalnej wydajności jednowątkowej 7nm od Intela przebije najlepsze 14nm+++ i jeszcze trochę.
  Coś czuję przy poprawianiu tych 14nm Intel myślał o podobnym podejściu do swoich bardziej zaawansowanych projektów.Jeżeli nawet uda im się ulepszać jak swoje stare 14nm to niestety ale tutaj konkurencja nie śpi.7nm DUV musiałoby być stosowane przynajmniej 3lata by Intel w końcu dopracował swoją litografię 10nm ale im przyjdzie zaraz rywalizować z 7nm EUV od TSMC.Pewnie są tacy co dalej myślą , że 10nm z kolejnymi plusami coś tu wskóra dlatego musi poczekać bo mijający czas da odpowiedzi na kolejne pytanie.
  TSMC nie bawi się głównie w plusy tylko rozwija kilka procesów na raz.
  Chińczycy także robią postępy w litografiach i nadrabiają szybko zaległości.Za dwa lata to jeszcze za wcześnie ale gdy skończy się 2025 to nie wiadomo czy nazwa Intel już dawna nie będzie wchłonięta chociażby przez Apple.


 5. #2. (autor: Qjanusz | data: 9/12/19 | godz.: 13:42)
  "So, were looking at a company with roughly 30% share in a $288 silicon TAM, not CPU TAM but silicon TAM"
  https://wccftech.com/...l-ceo-beyond-cpu-7nm-more/

  dywersyfikacja oznacza rezygnację z priorytetu dot. x86

  Tłumaczenie generalnie ma sens, ale zostało ogłoszone w momencie, kiedy AMD zaczyna poważnie wchłaniać udziały w x86 (bez prognoz zahamowania tego trendu). Wystarczający powód do tego, aby traktować zjawisko jako dupokrytkę przed dalszą utratą udziałów przed udziałowcami.

  Co do samych obiektów dywersyfikacji:
  - procesory mobilne (Atomy rozwijane są od lat ze skutkiem dość mizernym),
  - procesory graficzne (działka Koduriego, czekamy i trzymamy kciuki),
  - modemy i chipy komunikacyjne (Intel przed chwilą sprzedał dział modemów firmie Apple, Intel będzie kupował modemy do PC od Fibocom i MediaTek)
  - układy do zadań związanych ze sztuczną inteligencją (Intel Nervana Neural Network Processor są opracowywane od ok 2014 roku, kwantowe jeszcze wcześniej. Działka przyszłościowa, chociaż na razie konkurencja nie daje Intelowi najmniejszych szans).


 6. Ad 5 (autor: OSTVegeta | data: 9/12/19 | godz.: 14:34)
  Jest jeszcze dział SSD. Tylko pytanie, czy wszystkie te działy mają pracować tylko na utrzymanie Fabów. Intel będzie zmuszony do pewnej restrukturyzacji, co może wiązać się z koniecznością sprzedaży części fabryk. Tylko kto to będzie chciał za kilka lat kupić?

 7. To może ja przetłumaczę co BoB powiedział... (autor: Shamoth | data: 9/12/19 | godz.: 14:55)
  Przez lata mogliśmy być innowacyjni ale ze względów marketingowych, finansowych czy jakich tam odgrzewaliśmy co sezon kotleta w nowych przyprawach za niezłą kasę. I tak się w to wciągnęliśmy, że nie zauważyliśmy kiedy ręka wpadła nam do nocnika. Kasę przepuścił zarząd i rzekomo ciężko pracujący inżynierowie więc nowe technologie i litografia będzie nieco później. Proszę nie obniżajcie nam ratingu...

 8. Pamiętacie (autor: PCCPU | data: 9/12/19 | godz.: 15:38)
  Pamiętacie jak AMD ogłosiło za czasów FX Buldożer że konkurowanie z Intelem nie jest ich priorytetem?

 9. Qjanusz (autor: komisarz | data: 9/12/19 | godz.: 15:51)
  "dywersyfikacja oznacza rezygnację z priorytetu dot. x86" - wg jakiej logiki?
  Dywersyfikacja nie znaczy rezygnacji z priorytetow, nie wiem jak ktos poslugujacy sie an co dzien jezykiem polskim moze tak twierdzic.


 10. PCCPU (autor: komisarz | data: 9/12/19 | godz.: 15:53)
  no i klamali. Ale Intel nie klamie - bo po pierwsze wcale nie mowia ze rezygnuj z priorytwtu x86, a po drugie dywersyfikuja dzialanosc juz od dawna.

 11. Cytat (autor: PCCPU | data: 9/12/19 | godz.: 15:54)
  "Dywersyfikacja – różnicowanie asortymentu produkcji lub usług w celu zmniejszenia ryzyka w prowadzeniu działalności gospodarczej. Poprzez dywersyfikację nie tylko zmniejsza się prawdopodobieństwo straty, ale zmniejsza się również prawdopodobieństwo najwyższego zysku. Dywersyfikacja może dotyczyć: produktów i usług."

 12. i co z tego cytatu wyczyles? (autor: komisarz | data: 9/12/19 | godz.: 16:07)
  ze w zdywersyfikowanym portfolio nie ma priorytetow?

 13. rynek CPU x86 nie jest już priorytetem (autor: Conan Barbarian | data: 9/12/19 | godz.: 16:54)
  "rynek CPU x86 nie jest już priorytetem"
  Jest priorytetem i to głównym, ale żałosne niebieskie zakłamanie trwa w najlepsze.

  Intel serwuje bajeczki dla swoich komisarzy.


 14. Up@ (autor: PCCPU | data: 9/12/19 | godz.: 17:00)
  Nie, x86 było jest i będzie priorytetem, tyle że póki co poza pochodnymi Skylake w PC Core i, i Xeon jeszcze nie będzie.
  Co nie znaczy że w puźnieszym czasie procesorów na WillowCove i GoldenCove nie wyda

  AMD swego czasu też ogłosiło że nie będzie konkurować z Intelem a cichaczem od 2012 pracowali nad Zen. 15. Edit (autor: PCCPU | data: 9/12/19 | godz.: 17:03)
  To była odpowiedź na post Kosiarza

 16. @up (autor: Saturn64 | data: 9/12/19 | godz.: 18:13)
  Również pamiętam deklarację AMD po nieudanej premierze Buldożera, że nie zamierzają konkurować z intelem w najwyższym segmencie a skupią się na wolniejszych układach. Słowa te nie musiały być wypowiadane, bo każdy widział, że z obiecanek nic nie wyszło i Buldożer był daleko w tyle za układami Intela. Podobnie jest teraz. Dla Intela branża procesorów była, jest i będzie najważniejsza. Dlatego, że nie ma w x86 konkurencji poza AMD. Jest to nieskończony duopol. Nie ma nic lepszego niż taka rzeczywistość. Oprogramowania na x86 jest od groma. Jest tworzone od 30 lat. Każdy ma praktycznie komputer i jeszcze długo nic nie zastąpi komputera. Tablet, komórka to zabawka na której można zrobić podstawowe zadania, ale do wydajnej i wygodnej pracy potrzebny jest komputer stacjonarny lub notebook. I każdy z tych sprzętów się uzupełnia to żaden nie zastąpi drugiego całkowicie. AMD nawet gdy będzie przewodził 3 lata to nie wypełni w 100% rynku procesorów. Jest za małą firmą a jednocześnie TSMC nie dysponuje taką mocą produkcyjną. Na razie 7nm to ok 12-15 % jego całkowitej produkcji układów półprzewodnikowych i jest on podzielony między Apple, Huawei, qualcoma i innych producentów w tym też GPU AMD. Także Intel straci co najwyżej udziały ale słabsze układy też się sprzedają na rynku OEM. Jedyne co wynika z tej sytuacji jest to, że konkurencja od AMD będzie podkopywać finanse i może trzeba będzie się zmierzyć z restrukturyzacją.

 17. Kupią portfolio startupów (autor: ekspert_IT | data: 9/12/19 | godz.: 23:09)
  Licząc, że któryś z nich wystrzeli.
  Intel powinien zainwestować w Tesle i SpaceX - Elon w końcu to wizjoner z sukcesami i ma (specyficzny) charakter.


 18. @ekspert_IT (autor: Qjanusz | data: 10/12/19 | godz.: 09:27)
  Elon nie zarabia i nie wiadomo kiedy zacznie... o ile zacznie.

  Tu właśnie mamy "niezgodność charakterów" pomiędzy zdolnym, charakternym i majętnym luzakiem, a skrupulatnymi księgowymi z firmy mającej udziałowców na karku.

  Intel będzie miał ciepło w gaciach, jeżeli Koduriemu się nie uda (...odpukać).


 19. :D :D :D (autor: pawel1207 | data: 11/12/19 | godz.: 03:23)
  omg juz nawet wam intel mowi ze x86 nie jest dl niego priorytetem wynalazki koduriego rownierz kiedy to do was dotrze ze intelina robi znacznie wiecej niz cpu na rynek konsumencki nawet gdyby zabrac caly rynek desktopow intel jakos strrasznie tego nie odczuje no moze z wyjatkiem dzialu cpu ..:D a kto wie moze intel wejdzie z czasem w RISC-V. i tak wyglada wasze pianie o smierci intela .. :D

 20. @up (autor: Qjanusz | data: 11/12/19 | godz.: 09:13)
  przesadzasz z tą śmiercią Intela. Nic takiego się nie stanie.

 21. @8. (autor: pwil2 | data: 11/12/19 | godz.: 09:15)
  W dziale Marketingu Intela przecież pracują teraz ci sami ludzie co w AMD w czasach Buldożera ;-D

 22. @20. (autor: pwil2 | data: 11/12/19 | godz.: 09:17)
  Najwyżej powtórzy się historia Nokii...

 23. Po prostu (autor: pwil2 | data: 11/12/19 | godz.: 16:09)
  Zawodnik dostał zadyszki i nie nadąża za młodszą konkurencją. Teraz się tłumaczy, że wcale się nie ścigał i nie walczył o podium, bo biegł tylko rekreacyjnie i wynik nie ma znaczenia... A właściwie to zamierza startować w triathlonie, bo kiedyś jeździł na rowerze i umie pływać.

 24. pawel1207 (autor: pawel1207 | data: 17/12/19 | godz.: 20:12)
  ja nie mowie o smierci intela tykko to ze rynek cpu na dodatek x86 nie jest juz glowna i jedyna galezia przedsiebiorswta takiegiego jak intel . intel chcialby byc jak ibm .. :D i twierdze ze nawet gdyby x86 produkowalo i sprzedawalo wylacznie amd :D to intel jakos strasznie po kieszeni by tego nie odczul i nie oznaczalo by to konca intela a wrecz przeciwnie byc moze ..

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.