Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 13 grudnia 2019 
    

Rejestr domen .org sprzedany za ponad miliard dolarów


Autor: Zbyszek | źródło: opr. własne | 13:14
(1)
Internet Society, organizacja zarządzająca PIR (Public Interest Registry), czyli rejestrem domen .org, zdecydowała się na jego sprzedaż. Nowym właścicielem rejestru został fundusz inwestycyjny Ethos Capital, a kwota transakcji wyniosła aż 1,135 miliarda dolarów amerykańskich. Transakcja, a także wydana wcześniej w czerwcu przez ICANN, organizację nadzorującą globalny rynek domen, zgoda na zniesienie ograniczenia cen dla domen .org, wywołała duże kontrowersje. Nie trudno domyślić się, że zniesienie limitu cen dla domen .org wraz z przejęciem jej rejestru przez prywatny fundusz inwestycyjny, oznacza po prostu wzrost cen tych domen.

Krytycy tego ruchu podnoszą też argumenty, że oddanie w ręce prywatnej firmy rejestru domen .org – do tej pory używanych głównie przez różnego rodzaju organizacje non-profit – to porzucenie idei, która stała za stworzeniem tej domeny.

Głosy te pojawiają się pomimo zapowiedzi Ethos Capital, że zamierza on zachować ducha stojącego za domeną .org. Krytycy mówią wprost, że to tylko puste słowa, podając przykłady, w których przedstawiciele branży rozrywkowej od lat dogadują się z prywatnymi rejestrami i nawet bez ingerencji sądów wymuszają usuwanie witryn udostępniających materiały chronione prawem autorskim. Z oczywistych względów transakcja stanowi więc potencjalne zagrożenie dla serwisów takich jak np. PiratesBay.org.

Aktualnie w internecie zarejestrowanych jest ponad 10 milionów domen .org. 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. debilne pole tematu (autor: henrix343 | data: 13/12/19 | godz.: 15:39)
    no to ladnie znowu pojechali po prywatnosci i anonimowosci. Jak zwykle po dupie dostaje zwykly user, ktoremu blokuje sie dostep do informacji ($).

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.