Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Czwartek 9 stycznia 2020 
    

Thunderbolt 4 zaoferuje identyczą szybkość jak Thunderbolt 3


Autor: Zbyszek | źródło: Tom's Hardware | 14:19
(2)
Thunderbolt to standard złącza opracowany przez Intela, umożliwiający jednoczesne przesyłanie danych, obrazu i dźwięku oraz zasilania. Pierwsze urządzenia z Thunderboltem pojawiły się blisko 10 lat temu, a od tego czasu interfejs doczekał się dwóch kolejnych generacji - Thunderbolt 2 o przepustowości 20 Gb/s i Thunderbolt 3 o przepustowosći 40 Gb/s. Podczas targów CES Intel zapowiedział kolejną generację - Thunderbolt 4, która pojawi się na rynku wraz z mobilnymi procesorami Tiger Lake-U. Podczas tej prezentacji krzemowy gigant wspomniał, że zapewni on 4-krotnie większą przepustowość niż USB dostęne na rynku.

Dziennikarze poprosili jednak o doprecyzowanie, do jakiej konkretnie wersji USB Intel odwołuje się w zapowiedzi ThunderBolta 4. Na rynku istnieją bowiem USB 3.1 Gen2 o przepustowości 10 Gbps oraz USB 3.2 Gen2 2x2 o przepustowości 20 Gbps.

W odpowiedzi przedstawiciele Intela potwierdzili, że informacja o 4 krotnie większej przepustowości odnosi się do USB 3.1 Gen2. Oznacza to, że Thunderbolt 4 zaoferuje przepustowość 40 Gb/s - identyczną jak dotychczasowy Thunderbolt 3. Nie wiadomo czy Thunderbolt 4 będzie w czymś lepszy od Thunderbolta 3, ale identyczna prędkość obu interfejsów pozwala sądzić, że Thunderbolt 4 to prawdopodobnie Thunderbolt 3 z nową nazwą.

Możliwe, że do takiego posunięcia Intela zmusiło nadchodzące złącze USB 4.0, a także jego własna decyzja sprzed kilkunastu miesięcy. Przypomnijmy, że Intel jakiś czas temu odstąpił nieodpłatnie specyfikcję Thunderbolta 3 organizacji USB Promoter Group, w efekcie czego nadchodzące USB 4.0 będzie w dużym stopniu bazować na łączu Thunderbolt 3. Być może w tej sytuacji złącze Intela z marketingowego punktu widzenia nie mogło mieć niższej cyfry w nazwie, niż nowa wersja USB.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Heh (autor: pwil2 | data: 10/01/20 | godz.: 12:45)
    Intel chętnie by prowadził marketingowo PCIE4.0 działające z max prędkością PCIE3.0 ;-)

  2. debilne pole tematu (autor: henrix343 | data: 12/01/20 | godz.: 19:29)
    intel to najchetniej niestety wprowadzilby wszystko byle nie zewnetrzen zlacze pcie, dalby nam usb/tb za free byle tego nei wprowadzic - bo to wlasnie to (z np 16 liniami) pozwalaoby podlaczac co cchesz do kompa (np zewnetrzne pecetowe karty grafy do lapka). Ale co to to nie, kesz musi sie krec na poweielanych prostych pomyslach, bo na tym polega monopol.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.