Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Poniedziałek 13 stycznia 2020 
    

Xbox One i One X będą dostawać nowe gry przez najbliższe dwa lata


Autor: Wedelek | 06:12
(7)
Nie ulega wątpliwości, że nadchodząca konsola Xbox Series X przyniesie ogromny skok wydajności dzięki zastosowaniu procesora na bazie Zen 2, GPU Navi i szybkiego nośnika SSD. Dzięki tym usprawnieniom tworzone gry będą wyglądać dużo lepiej niż tytuły dla obecnej generacji konsol. Mimo to Microsoft obiecuje, że w te same tytuły będzie też można zagrać na Xbox One oraz Xbox One X, a konsole ósmej generacji będą otrzymywać nowe gry przez najbliższe dwa lata. Prawdopodobnie będziemy mieć w tym przypadku do czynienia po prostu z niższą jakością tekstur i efektów, a także niższą rozdzielczością oraz niższym FPSem na starszym sprzęcie.

Taki zabieg jest stosunkowo łatwy do osiągnięcia, z uwagi na identyczną architekturę CPU (x86) i zbliżoną w przypadku GPU. Poza tym część użytkowników starszego sprzętu mogłoby skorzystać z usługi chmurowej o nazwie xCloud, która zapewne stanie się w niedalekiej przyszłości integralną częścią najdroższego abonamentu Xbox Game Pass. Wbrew pozorom taka sytuacja byłaby dla samego Microsoftu bardzo korzystna. Nie jest bowiem tajemnicą, że gigant z Redmond będzie tracić pieniądze na każdym ze sprzedanych Xboxów Series X, a prawdziwy zarobek przyniesie mu dopiero sprzedaż gier.

Biorąc to pod uwagę trudno nie zauważyć, że abonament stanowiący stałe źródło przychodów w połączeniu ze starszym i wyraźnie tańszym w produkcji sprzętem stanowi bardzo lukratywną opcję, niwelując przy tym częściowo wymóg sprzedaży jak największej ilości konsol nowej generacji. Ostatecznie nie ważne jaki sprzęt będzie mieć gracz. Microsoft i tak swoje na tym zarobi. Wartością dodaną jest w tym przypadku dobry PR i budowanie więzi z klientami, którzy poczują się po prostu doceniani. Nie tylko nie musieliby kupować od razu nowego, drogiego sprzętu do grania, ale też mieliby możliwość grania w lepszej rozdzielczości bez znaczącego uszczuplania swojego portfela.

Takie zachowanie idealnie wpasowuje się w obecną strategię Microsoftu, który skupia się przede wszystkim na rozwoju usług chmurowych. W tym modelu PC, smartphone czy konsola to po prostu platforma i sprzedaż samego sprzętu jako takiego przestaje się liczyć. Sam Satya Nadella powiedział kiedyś, że chce by ludzie w przyszłości wybierali sprzęt i usługi jego firmy nie dlatego, że muszą, ale dlatego, że chcą. Jest to skrajnie odmienne podejście do polityki ekskluzywnych gier od Sony, ale na dłuższą metę może się sprawdzić. Zwłaszcza, że sam xCloud jest powszechnie chwalony przez beta testerów i wydaje się być usługą kompletną, pozbawioną wad Google Stadia.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. a woda bedzie mokra (autor: komisarz | data: 13/01/20 | godz.: 10:41)
  swoja droga newsman moglby sie zdecydowac - ms ma zarabiac wlasnie na sprzedazy gier, ale w innym newsie jakos o tym nie pomylal:
  https://twojepc.pl/...dowanym-trybem-Windows-.html


 2. @up (autor: Wedelek | data: 13/01/20 | godz.: 12:13)
  Bo to inny newsman ;)

 3. @2. (autor: komisarz | data: 13/01/20 | godz.: 14:33)
  no to do DYDa po oficjalna wykladnie :-)

 4. MS oczywiście nie chce zerować licznika sprzedanych konsol (autor: pwil2 | data: 13/01/20 | godz.: 15:59)
  Gdyby tak kiedyś wybrali trochę mocniejsze procesory, byłoby im teraz łatwiej. Tak +1GHz do taktowania jeśli nie mieli lepszej architektury pod ręką. XOX z 6TFLOPS grafiką ma mocy GPU niewiele mniej od nadchodzącego PS5.

 5. c.d. (autor: pwil2 | data: 13/01/20 | godz.: 16:06)
  Oczywiście przy okazji spróbują wcisnąć swoje rozwiązania abonamentowe, ale tam gdzie większa moc się przyda, tam wszelkie opóźnienia będą przeszkadzać. +50ms opóźnienia jest w stanie zepsuć frajdę z jazdy w Forzie.

 6. hmm (autor: Franz | data: 13/01/20 | godz.: 18:19)
  w oryginale było trochę inaczej:

  “over the next year, two years, all of our games, sort of like PC, will play up and down that family of devices,” Booty said

  Co istotne dotyczy to gier robionych przez studio MS. Inne mogę postąpić inaczej - tj. wydłużyć lub skrócić ten okres.

  Ponoć Sony chce wydawać nowe gry dla odmiany tyllko na nową platformę - PS5.

  Zobaczymy czyja strategia będzie lepsza.


 7. @6. (autor: pwil2 | data: 14/01/20 | godz.: 10:48)
  Sony liczy, że jak tak zrobi, to miliony pryszczatych nastolatków wymęczą rodziców o nową konsolę. Jak się uda, powiedzą, że kompatybilność wsteczna jest trudna dla nich do uzyskania i każą kupować remastery ;-)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.