Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Poniedziałek 20 stycznia 2020 
    

Mobilne Ryzeny serii 4000 nie obsługują PCI-Express 4.0


Autor: Zbyszek | źródło: 4gamer | 05:54
(4)
W rozmowie z serwisem 4gamer, jeden z dyrektorów AMD, Scott Stankard, udzielił dodatkowych informacji na temat zapowiedzianych niedawno mobilnych procesorów Ryzen serii 4000 (nazwa kodowa Renoir). Przedstawiciel AMD został zapytany o specyfikację procesorów zamieszczoną na stronach AMD, w której widnieje wsparcie dla PCI-Express 3.0, a nie nowszej magistrali PCI-Express 4.0. W odpowiedzi Scott Stankard potwierdził że to nie jest błąd, i nowe mobilne Ryzeny serii 4000 obsługują PCI-Express 3.0. Jak dodał, jest to wybór dokonany przez AMD, ponieważ w zastosowaniach notebookowych nie ma obecnie wielu scenariuszy, które byłyby w stanie odpowiednio wykorzystać PCI-e 4.0.

Z tego powodu zdecydowano się na implementacje PCI-Express 3.0, aby zaoszczędzić tranzystory i zmniejszyć powierzchnię rdzenia krzemowego, co ma duże znacznie w przypadku ograniczonych zdolności produkcyjnych w 7nm procesie litograficznym.

Scott Stankard dodał, że również Intel nie oferuje aktualnie obsługi PCI-Express 4.0 w swoich procesorach mobilnych, ale też desktopowych. Natomiast AMD w odróżnieniu od swojego konkurenta oferuje wsparcie PCI-e 4.0 w najnowszych procesorach desktopowych.

Brak PCI-Express 4.0 w najnowszych mobilnych Ryzenach oznacza, że notebooki z nimi nie będą mogły wykorzystać pełni wydajności najnowszych nośników SSD NVMe z PCI-e 4.0. Z drugiej strony takie nośniki są obecnie bardzo drogie oraz bardzo gorące, i z tego powodu jest bardzo mało prawdopodobne, aby zostały w najbliższym czasie zastosowane przez producentów notebooków. W efekcie brak obsługi PCI-e 4.0 przez najnowsze mobilne Ryzeny ma raczej dość niewielkie znaczenie.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. tia (autor: piwo1 | data: 20/01/20 | godz.: 06:08)
  juz widze jak w lapkach w ktorych tna wszystko, czesto nie chca dawac pamieci dwukanalowych nagle wrzuca dysk ssd za 1000zl. te pci-e 4.0 tam potrzebne jak trzecie kolo u wozu. pewnie jakby do apu trafilo navi to obsluga 4.0 bylaby przy okazji bo nikt nie zmienia architektury przy wkladaniu jej do apu. a ze jest vega to i jest 3.0

 2. No w sumie (autor: kombajn4 | data: 20/01/20 | godz.: 07:43)
  trudno się z tym nie zgodzić. Jedyne zastosowanie obok dysków NVME jakie by mi przychodziło do głowy to zewnętrzna karta graficzna bo pod slot NVME który defacto jest slotem PCI-E x4 można by podpiąć kartę z zupełnie sensownym efektywnym x8. Ale rynek na takie zastosowanie jest jeszcze mniejszy niż na dyski PCI-E 4.0

 3. Nie jest to nic szczególnie istotnego... (autor: pwil2 | data: 21/01/20 | godz.: 15:03)
  ...ale z czasem 4.0 spowszednieje i tanie kontrolery NVME będą 2x 4.0 w budżetowych oraz 4x 4.0 w topowych. Wtedy te pierwsze będą miały wydajność 2x 3.0

 4. akurat (autor: pawel1207 | data: 21/01/20 | godz.: 18:59)
  w lapkach to by byla wada pci4.0 w tym wypadu korzysci ma mierne a prad zre jak wsciekle fakt ze zawsze mozna wszystko przyciac ale po co robic sobie pod gorke kiedy jest gotowe rozwiazanie bardziej dopracowane.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.