Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Poniedziałek 27 stycznia 2020 
    

Wadliwy firmware uszkadza kontrolery w niektórych z laptopów Lenovo


Autor: Wedelek | źródło: Notebook Check | 18:12
(1)
Posiadacze komputerów Lenovo ze złączami USB C zgłaszają od pewnego czasu problem z nowym typem portu, który po pewnym czasie przestaje działać. Winowajcą jest wydana w sierpniu ubiegłego roku aktualizacja firmware dla niektórych kontrolerów Thunderbolt 3. Z tego też powodu problem dotyczy tylko niektórych maszyn, w tym modeli ThinkPad T470 oraz T480, ale nie obejmuje chociażby X1 Extreme czy ThinkPada P1, bo te używają innego oprogramowania. Niestety o ile źródłem kłopotów jest wadliwy kod, tak naprawa laptopów z niedziałającym USB C będzie wymagać ingerencji w sprzęt.

Źle działający firmware powoduje bowiem bardzo szybką degradację pamięci SPI-ROM kontrolera doprowadzając do jego fizycznego uszkodzenia. W związku z tym trzeba nie tylko zaktualizować oprogramowanie, ale i wymienić sam kontroler na nowy. To niestety wiąże się z kosztami, a w chwili obecnej Lenovo nie ogłosiło żadnej specjalnej akcji serwisowej dla posiadaczy laptopów, które utraciły gwarancję. Ci muszą więc albo uzbroić się w cierpliwość, albo naprawić sprzęt na własną rękę, posiłkując się przy okazji starszą wersją firmware, a przynajmniej do czasu wydajnia poprawionej wersji oprogramowania.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. tak w ogóle to nie polecam (autor: sew123 | data: 27/01/20 | godz.: 20:28)
    laptopów z ładowarką na usb-c. Kupiłem żonie w maju laptop, nie był nigdzie wożony ,używany w domu i już problem z ładowaniem. Nie wiem jeszcze czy wina wtyczki czy złącza w laptopie - jutro pożyczę zasilacz i sie wyjaśni ta kwestia.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.