Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Środa 29 stycznia 2020 
    

AMD podaje wyniki finansowe za Q4 i cały rok 2019


Autor: Wedelek | źródło: AMD | 19:07
(10)
Firma AMD podała najnowsze wyniki finansowe z roku 2019 jak i ostatniego, czwartego kwartału ubiegłego roku. Ten okazał się być szczególnie dobry. Przychód za cały ubiegły rok wyniósł 6,73 mld dolarów, co przy kosztach operacyjnych na poziomie 2,03 mld dolarów i marży brutto wynoszącej 43% pozwoliło osiągnąć zysk netto na poziomie 341 mln dolarów. Lwią część tej kwoty AMD zarobiło we wspomnianym już czwartym kwartale 2019, gdy zysk wyniósł 170 milionów dolarów przy przychodach rzędu 2,13 mld dolarów. Mamy więc w ujęciu rocznym wzrost zysku i przychodu o odpowiednio 36% i 18%. Co ważne AMD zwiększyło jednocześnie marżę brutto w Q4 do 45% i spłaciło sporą część zadłużenia w kwocie 965 milionów dolarów.

W tym tempie firma powinna do końca roku spłacić całe swoje dotychczasowe zadłużenie, ostatecznie otrząsając się z kryzysu w jaki wprowadził ją nieudany Bulldozer. Jednocześnie producent stale zwiększa swoje zasoby pieniężne, które obecnie przekraczają 1,5 mld dolarów. Tak dużo gotówki AMD miało ostatnio w zamierzchłym, 2006 roku. Dla porównania rok wcześniej kwota jaką dysponowała firma z Sunnyvale wynosiła 1,21 mld dolarów.

Na rewelacyjny wynik AMD złożyło się oczywiście wiele czynników, w tym przede wszystkim bardzo udana architektura Zen 2. W podziale na poszczególne działy największy przychód wygenerował rzecz jasna Computing and Graphics – 1,662 mld dolarów (+69% w stosunku do roku poprzedniego), a na drugim miejscu ulokował się Enterprise, Embedded and Semi-Custom, który uzyskał 465 mln dolarów. Co ciekawe w tym wypadku mamy do czynienia z 7% wzrostem w ujęciu rocznym, a przy okazji nieco gorszym wynikiem niż w trzecim kwartale 2019 roku. Mimo to to właśnie ta część działalności może przynieść AMD największy wzrost przychodów w najbliższym czasie. 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Ciekawe... (autor: Kenjiro | data: 29/01/20 | godz.: 20:20)
  Chętnie bym zobaczył rozbicie przychodów w sekcji Enterprise, Embedded i Semi-Custom. Czy spadły przychody w serwerach, czy po prostu mniej się sprzedaje konsol...

 2. @ 1 (autor: power | data: 29/01/20 | godz.: 20:45)
  Sprzedaz konsol spada, bo rynek juz jest nasycony.

 3. Up)1 (autor: piwo1 | data: 29/01/20 | godz.: 20:47)
  Zawsze można porównać te dane z np 1q2018 gdzie epyc w sprzedaży nie istniał
  https://ir.amd.com/...arter-2018-financial-results
  Przychody segmentu Enterprise, Embedded i Semi-Custom (EKES) wyniosły 532 miliony USD
  To o ile mogły wzrosnąć przychody z prockow serwerowych? O 50mln może 100 maksymalnie czyli praktycznie epycy się nie sprzedają porównując to do intelowego 7,2 miliarda USD
  Intel Data Center Group.
  Ogólnie widać że AMD ma problem ze znalezieniem chętnych na swoje serwerowe procki bo rynek jest mocno chermetyczny i nie za bardzo szuka czegoś innego niż intel a szkoda. I może dobrze że tutaj wszedł thredripper 3 bo może złamie parę stereotypow


 4. Epyc2 (autor: Conan Barbarian | data: 29/01/20 | godz.: 21:02)
  Nowe AMD Epyc dostępne są od niecałego półrocza, więc trudno oczekiwać, że zaraz zawojują rynek. Niemniej jednak Google, Microsoft, Amazon stosują w DC już wyłącznie procesory AMD, więc poczekajmy jeszcze jakiś rok i zobaczymy.
  Epyc2 zamiata dwa Xeony za jednym razem wydajnościowo, cenowo i ekonomicznie, więc tylko długoterminowe umowy mogą jeszcze chronić Intela.


 5. sprawa jest prosta (autor: grubas | data: 30/01/20 | godz.: 08:18)
  sprzedaż procków podyktowana jest 1 pytaniem : ilu i ile razy w przeciągu 3 lub 5 lat myślimy o wymianie gratów w pc (znam takich co wypasione lapki co 2 , 3 lata zmieniają bo coś zawsze"lepszego wyprodukują"), a ile w serwerowni i pomimo zupełnie innych kosztów / prac z tym związanym - same przenoszenie "całego środowiska" itd.
  Niniejsza sytuacja może jeszcze chwilę potrwać ale sądzę iż będzie podobnie jak z ryzenami - strzał że szok w sprzedaży.


 6. a teraz (autor: bajbusek | data: 30/01/20 | godz.: 08:37)
  porownajcie z "upadajacym" intelem:

  https://pclab.pl/news83193.html

  :)


 7. @6. daj już spokój, (autor: Baraka | data: 30/01/20 | godz.: 13:38)
  przecież wiadomo,że dział CPU nie jest jedynym źródłem dochodów Intela.Mają teraz gorszy czas,ale przyjdzie pora,że będą znowu na topie - ale nie ma na myśli że będą znowu praktykowali swoje monopolistyczne zapędy.AMD nie powinno byc tylko jednym konkurentem -bo duopol nie jest wcale taki dobry.Zresztą wszysscy producenci dochodzą już do możliwości zmniejszania chipów i nie wiadomo czy za parę lat TSMC i Samsung zrobią. Jak pamiętacie z bitwy na MHz przeszli na bitwe na ilość rdzenie - ale tutaj też dojdą do ściany

 8. Baraka (autor: pawel1207 | data: 30/01/20 | godz.: 19:37)
  intel nie moze dopuscic do monopolu bo inczej zostanie silowo zmuszony do podzialu dlatego przez lata utrzymywal amd bo to pikus w porownaniu z konkurencja ktora by powstala przy podziale firmy a przynjamniej dzialu cpu :D


 9. @8. (autor: pwil2 | data: 31/01/20 | godz.: 00:39)
  I ta szuflada pełna pomysłów...

 10. Pewien cytat... (autor: Majster | data: 1/02/20 | godz.: 18:00)
  "AMD ma problem ze znalezieniem chętnych na swoje serwerowe procki..."

  I w sumie wcale się nie dziwię, ja też bym nie chciał. Ani serwerowego, ani zwykłego. Już chyba nie wielu "s-ekspertów" pamięta te czasy gdy AMD było krótkie, bardzo krótkie. Ledwo się kupiło jakiegoś złoma Athlona XP (w połączeniu z SIS oraz VIA), a dosłownie po 17 miesiącach trzeba było myśleć o wymianie. Dopiero przyszedł "zły Intel" i zaoferował ludziom procesory Core 2 Duo oraz Core 2 Quad. I wtedy nastąpiła poprawa sytuacji.

  Niestety, większość jegomości tego nie rozumie, bo obecne czasy to ogłupianie społeczeństwa. I to ogłupianie na ogromną skalę. Gdzie nie jeden nauczyciel to kretyn, a co ciekawe taki ktoś ma uczyć innych, młodszych od siebie? Wolne żarty. Kpina i śmiech na sali. Jak to się mówi - stare głupie, a młode jeszcze głupsze.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.