Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Piątek 31 stycznia 2020 
    

Nowe konsole zwiększą zapotrzebowanie na pamięci DRAM i NAND


Autor: Zbyszek | źródło: DRAMeXchange | 15:14
(7)
2020 roku upłynie pod znakiem premier konsol nowej generacji - Xbox Series X oraz PlayStation 5. Nowe konsole otrzymają najnowsze podzespoły, w tym szybkie nośniki SSD NVMe, oraz procesory AMD z architekturą ZEN 2 i układy graficzne z architekturą Navi. Jak twierdzą analitycy z DRAMeXchange, obie premiery znacząco wpłyną na rynek pamięci DRAM i NAND, ożywiając go. Zdaniem analityków, Xbox Series X i PlayStation 5 będą pochłaniać około 5 procent całkowitej produkcji pamięci NAND. W podobny sposób zwiększy się zapotrzebowanie na pamięci GDDR6 i DRAM.

Obie konsole trafią do sprzedazy w drugiej połowie roku, dlatego wpływ wzrostu zapotrzebowania na pamięci będzie widoczny dopiero w 2021 roku, np w postaci wzrostu ich cen. Ten w przypadku kości DRAM nie powinien być znaczący, ale inaczej może być w przypadku pamięci GDDR6. W drugiej połowie roku na rynek trafi wiele nowych kart graficznych, również używajacych kostek GDDR6, co znacznie zwiększy popyt na pamięci tego typu.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Tylko , że tutaj będą dedykowane podzespoły pamięci GDDR/DRAM czy NAND. (autor: Mario1978 | data: 31/01/20 | godz.: 15:54)
  Nie ma możliwości by co podobnego mogło się pojawić nawet po premierze nowych podstawek do PC od Intela i AMD zapowiedziany na 2021 i 2022 rok.Po prostu desktop ma za dużo ograniczeń ale może kiedyś przez takie standardy jak PCIe 6.0 czy Gen-Z osiągniemy w końcu złotego Grala na rynku PC.
  Nawet sam DDR potrzebuje wsparcia w lepszych rozwiązaniach bo osiągnięcie opóźnień na poziomie poniżej 10ns dla pamięci jest niemożliwe bez wsparcia w technologiach MRAM/NRAM/RRAM.Tylko jak płyty główne przyjmą nowe standardy to czy będą miały wbudowany dodatkowy cache czy jednak biznes będzie się kręcił i będzie można sobie na początek dobierać kostkę 1GB / 2GB / 4GB czy nawet 8GB.
  Zobaczymy co nam przyszłość przyniesie.


 2. @up (autor: ekspert_IT | data: 31/01/20 | godz.: 16:47)
  Latency czasem było małe. DDR3-2200 miało CL7 i 6.36 ns. Ale rzeczywiście, opóźnienia poniżej 10ns są wyzwaniem i nic w tej kwestii nie uległo niemal poprawie między DDR266 a DDR4 3466 (a minęło 20 lat...)

 3. @2. (autor: pwil2 | data: 1/02/20 | godz.: 14:06)
  Pojemności pamięci cache w procesorach rosną. Zen2 ma nawet 256MB L3. Opóźnienia nie są problemem, jeśli większość danych wcześniej trafi do cache.

 4. pwil2 (autor: komisarz | data: 1/02/20 | godz.: 14:40)
  przeciez opoznienie cache rosnie wraz z pojemnoscia cache.

 5. komisarz... (autor: Bati | data: 1/02/20 | godz.: 15:05)
  Co ma pojemność do opóźnienia cache?? Rozumiem, że kolejny poziom cache to wolniejszy dostęp...

 6. Co niektórzy dalej nie rozumieją dlaczego sam GDDR i DDR (autor: Mario1978 | data: 1/02/20 | godz.: 22:08)
  nie jest najlepszy tutaj i potrzebuje wsparcia.Tym mankamentem jest konieczność odświeżania tego typu pamięci a te nowe , nieulotnie tego nie potrzebują dlatego z pomocą przyjdzie , którakolwiek z nich.Straty rzędu 250-350ns spowodowane odświeżaniem przy 10ns opóźnienia ReRAM daje jasny obraz , że pamięć ta w ciągu czasu odświeżania się GDDR jest w stanie minimalnie 25 krotnie przesłać kolejne dane i nawet jak kostka będzie miał 1GB pojemności to nagle mamy 25GB danych do 35GB danych.Obecnie na to za wcześnie ale pewnie co raz więcej będą poruszane tematy kolejnych generacji różnych rodzajów nieulotnych pamięci gdzie osiągane są opóźnienia liczone kilkunastu setkach piko sekund a to mniej niż 1 ns.Moc obliczeniowa teraz to nie wszystko bo musi ona być duża ale zarazem szybko wykonywane obliczenia.Dlatego superkomputery nowe mogą być jeszcze szybsze bo same podanie ilości mocy obliczeniowej nic nie znaczy.W jakim czasie są te obliczenia wykonywane i jak widać mając nawet kilka potężnych GPU połączonych ze sobą nie jesteśmy w stanie wykorzystać ich pełnego potencjału gdy ogranicza nas najwolniejsza część obliczeń.Samsung ma swoje zaawansowane prace nad jeszcze bardziej ulepszonym STT-MRAM a pewnie i tak wszystkiego nie ujawniają.Sony ma swoje patenty i pytanie czy Microsoft też ma coś w zanadrzu.

 7. @6. (autor: pwil2 | data: 3/02/20 | godz.: 08:04)
  Mając pamięć zorganizowaną w kilku rankach i wielowątkowość odświeżanie pamięci się dobrze maskuje. Gdy jeden wątek czeka na dane z odświeżanego obszaru, inny leci pełną parą czytając z cache lub innego ranku, mając do dyspozycji wszystkie jednostki.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.