Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2025
Wtorek 18 lutego 2020 
    

Zdjęcia procesora VIA Centaur


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 16:57
(9)
Procesory firmy VIA miały swoje pięć minut pod koniec lat 90, kiedy w ofercie różnych producentów (m.in. Cyrix, WinChip i właśnie VIA) pojawiły się tańsze alternatywy dla bardzo drogich wówczas Intel Pentium II. Następnie po debiucie procesorów AMD Athlon i Duron, VIA i pozostali mniejsi producenci odeszli niemal w zapomnienie. Niecałe 10 lat temu VIA powróciła wraz z 2 i 4-rdzeniowymi procesorami VIA Eden i Nano, opartymi o architektury Isaiah oraz Isaiah II. Układy mogły konkurować z procesorami Intel Atom oraz AMD Bobcat i Jaguar, lecz mimo tego nie odniosły dużego sukcesu rynkowego.

Niedawno VIA zaprezentowała kolejny nowy procesor, opracowany współnie z należącą do niej firmą Centaur.

Procesor ma być znacznie bardziej wydajny od swoich poprzedników, i posiada 8 rozbudowanych rdzeni z architekturą x86-64, połączonych jedną wspólną pamięcią podręczną L3, oraz jako pierwszy procesor x86 - zintegrowane w swojej strukturze dodatkowe rdzenie dedykowane wyłącznie do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją, sieciami neuronowymi i uczeniem maszynowym. Jednostki te, nazwane NCore występują w licznie 16 sztuk i korzystają z 2 x 8 MB własnej pamięci podręcznej.

Zastosowane rdzenie x86 pod względem parametrów technicznych zbliżone są do ostatnich architektur Nehalem i Skylake od Intela - posiadają 5-drożny dekoder rozkazów potrafiący dostarczyć 6 mikrooperacji w cyklu zegara, 10-portowy scheduler, i 10 jednostek wykonawczych, w tym 2 x 256-bitowe FPU. Każdy z tych rdzeni ma 256 KB pamięci lokalnej L2 oraz 2 x 32 KB pamięci podręcznej L1. Pewnym ograniczeniem jest brak SMT, czyli możliwości współbieżnego wykonywania dwóch wątków na jednym rdzeniu.

Procesor ma trafić do masowej produkcji i sprzedaży w 2. połowie tego roku, a poniżej można zobaczyć jego zdjęcia.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Coekawe (autor: PCCPU | data: 18/02/20 | godz.: 19:06)
    IHS podobny do układów Haswell-E, czyżby korzysł z LGA2011 V3?

  2. Brawo! (autor: ekspert_IT | data: 18/02/20 | godz.: 21:41)
    Akurat do podgryzania low-endu niebieskich. Do AMD nie podskoczy bo Ryzeny są za mocne.

  3. Jakie LGA2011 V3? (autor: Duke Nukem PL | data: 19/02/20 | godz.: 09:32)
    Czapka procka ma niewiele wspólnego z podstawką.
    Jak widać na zdjęciu układ wyprowadzeń jest dość egzotyczny co i tak nie ma znaczenia bo zasadnicze pytanie dotyczy protokołu magistral jakie zastosowała VIA w tym procesorze. Bez licencji Intela ten procek nie będzie działał z żadną płytą pod Intela. To samo dotyczy zgodności z magistralami AMD.
    Będziemy mieli kolejny zamknięty firmowy ekosytem. Takie życie.


  4. procek jak procek (autor: Qjanusz | data: 19/02/20 | godz.: 11:36)
    z płytami pod to będzie problem. No chyba że jakaś egzotyczna nisza wyprodukuje kilkaset sztuk na rynek lokalny.

  5. @Duke Nukem (autor: rookie | data: 19/02/20 | godz.: 14:20)
    Ok niekoniecznie. Socket7 było wykorzystywane przez Intela, AMD,Cyrixa,IDT Winchip oraz IBM. Od 75 do 570Mhz(AMD k6 2+). Widać da się dogadać by wszyscy mogli korzystać z platformy...

  6. @rookie (autor: Duke Nukem PL | data: 20/02/20 | godz.: 09:01)
    oczywiście można się dogadać tylko zauważ, że wszystkie następne procesory Intela i AMD miały już rozwód w podstawkach i magistralach. I to trwa chyba od czasów slotowego Pentium 2 czyli 23 lata.
    Wniosek: życie coraz bardziej opiera się na licencji. ;)


  7. @5. (autor: Mariosti | data: 20/02/20 | godz.: 11:10)
    Technicznie bardzo wiele jest możliwe.

    Praktycznie, wspólny socket istniał wtedy tylko dlatego że na rynku była duża konkurencja, nikt nie był monopolistą, a jednocześnie każdemu z tych producentów zależało na propagowaniu idei PC w każdym domu, z naciskiem na x86 PC, bo do takich produkowali podzespoły, no i jak już im się udało, konkurencja się wykruszyła, to nie było już powodu do trzymania się wspólnej podstawki.
    Szczególnie biorąc pod uwagę fakt iż w czasach pierwszych Athlonów i Pentium III w zasadzie już tylko intel i amd ze sobą rywalizowały i jednocześnie była to dynamiczna rywalizacja gdzie znowuż intel nie mógł czuć się jak monopolista, bo korona wydajności przechodziła z rąk do rąk przy okazji kolejnych premier jeszcze przez wiele kolejnych lat (aż do wypuszczenia Core2).


  8. panowie to via (autor: pawel1207 | data: 20/02/20 | godz.: 16:24)
    nie zobaczycie tego w sklepach .. bo to nie jest wogule do detalu przeznaczone :D a przynajmniej tak mi si wydaje :D..


  9. ... (autor: power | data: 22/02/20 | godz.: 18:05)
    @ 1 To nie jest takie samo zlacze, bo ma inny rozstaw pinow. Oprocz tego to ten CPU z fotki jest lutowany za pomoca BGA do plyty glownej.
    @ 5 Tu nie chodzi o licencje, bo te sa wymieniane pomiedzy firmami robiacymi x86, tylko o kase z chipsetow do plyt glownych. Intel i AMD dobrze zarabiaja na sprzedazy chipsetow i nie maja powodu zeby z te wplywy ograniczac.
    Unifikacja plyt = mniej sprzedanych plyt glownych -> mniej sprzedanych chipsetow.



    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.