Podczas zorganizowanej właśnie konferencji Financial Analyst Day firma AMD omówiła swoje plany na najbliższe lata. Wydarzenie było zorganizowane głównie dla akcjonariuszy i partnerów biznesowych AMD, i dotyczyło zaktualizowanego planu biznesowego AMD. Ostatnia konferencja Financial Analyst Day odbyła się w 2017 roku, i teraz AMD pochwaliło się osiągnięciami uzyskanymi od tego czasu, takimi jak znaczny wzrost przychodów, wyraźne zmniejszenie debetu, czy wzrost marży i powrót do zysków. W nowej strategii producent zakłada, że jego przychody będą rosnąć w tempie około 20 procent rocznie (zamiast 14 procent jak dotychczas), a marża brutto przekroczy z biegiem czasu 50 procent.
Udział procesorów serwerowych w przychodach całej firmy ma wzrosnąć z 15 procent w 2019 roku do ponad 30 procent w przyszłych latach.Mają w tym pomóc oczywiście nowe produkty. Nie była to konferencja typowo techniczna, ale podano kilka nowych szczegółów na temat przygotowywanych procesorów i kart graficznych.
Przede wszystkim, zapewniono, że procesory z architekturą ZEN 3 trafią do sprzedaży w tym roku. Będą one produkowane w ulepszonej wersji procesu litograficznego 7nm. Będą to zarówno serwerowe CPU o nazwie kodowej Geona, jak i desktopowe Ryzeny serii 4000. Po procesorach z architekturą ZEN 3 pojawią się procesory z architekturą ZEN 4, których debiutu należy spodziewać się do 2022 roku.
Przechodząc do kart graficznych, jeszcze w tym roku na rynek trafią karty oparte o architekturę RDNA drugiej generacji. Architektura RDNA 2 będzie sprzętowo obsługiwać Ray Tracing oraz variable-rate shading, a ponadto ma zaoferować o 50% wyższy wskaźnik wydajności na wat, w porównaniu do aktualnej architektury RDNA pierwszej generacji. Tak jak procesory ZEN 3, układy graficzne z RDNA 2 będą produkowane w ulepszonej wersji procesu litograficznego 7nm. Będą to chipy z serii Navi 20, które będą napędzać Radeony debiutujące jeszcze w tym roku.
Najszybsze karty zbudowane z RDNA 2 mają być bardzo wydajne - zapowiedziano powrót do konkurowania z Nvidia na rynku kart graficznych dla entuzjastów.Po RDNA2 opracowana zostanie jeszcze architektura RDNA trzeciej generacji, która ma pojawić się 2022 roku.
Równolegle AMD opracowuje inną architekturę, CDNA (Compute DNA), zoptymalizowaną do wykonywania obliczeń na GPU, i przeznaczoną do stosowania w kartach typu FirePro. Pierwsza generacja architektury CDNA będzie gotowa prawdopodobnie jeszcze w tym roku, a druga generacja pojawi się równolegle z RDNA 3 dla graczy.
Zapis wideo z konferencji (w. języku angielskim) można zobaczyć tutaj, a poniżej przedstawiono najważniejsze z zaprezentowanych slajdów.
K O M E N T A R Z E
Fajnie to ujęli (autor: OSTVegeta | data: 6/03/20 | godz.: 22:22) 260 milionów rdzeni Zen. Licząc wszystkie generacje oraz ilość rdzeni w procku. Człowiek po prostu się może nie doliczyć.
AMD swoim Zen 2 szczególnie R5 3600 bije rekordy sprzedażowe. (autor: Mario1978 | data: 7/03/20 | godz.: 19:00) Intel na szczytach swojej sprzedaży nigdy nie osiągnąć takich wyników w ilości sprzedanego CPU co robi to teraz AMD.To bardzo szybko się zmienia i dopiero po Zen 2 nastąpiło przebudzenie rynku.Zen+ to było jeszcze zbyt mało żeby przekonać niedowiarków.
Już możecie się domyślić jak będzie wyglądała sprzedażowa lista procesorów z architekturą x86 po premierze Zen 3.Teraz AMD musi dostosować ofertę do tego ci Intel będzie chciał dać w przyszłym roku.
Teraz to jest wyłącznie wina TSMC dlaczego AMD może swoje projekty zrealizować.Zobaczymy , w którym momencie dołączy Samsung bo on też tutaj ma duży wpływ.
AMD pokazuje , że współpraca się opłaca a zamknięte standardy ze strachem przed kradzieżą pomysłów jak Intelowskie podejście do biznesu właśnie mijają.
W życiu już dawno zostało udowodnione , że współpraca to jest najważniejszy element życia a wygrają te firmy , które są na nią otwarte.Firmy , które do tej pory uważały się za pępek na Ziemi budzą się i patrzą a wiele ich pomysłów nagle staje się przestarzałe a trzymali je na ostatnią chwilę.Po prostu firmy zamknięte na wszystkich nie zdają sobie sprawy , że teraz bez współpracy nie da się dosięgnąć do opracowania przełomowych produktów.
no ze tak powiem (autor: pawel1207 | data: 7/03/20 | godz.: 20:03) na slajdach wyglada obiecujaco .. :D zobaczymy ...
z tymi CPU ZEN 3, i ciszą o nim (autor: Zbyszek.J | data: 7/03/20 | godz.: 20:18) po 1 - to chyba były rozdmuchane nadzieje fanów, że pojawi się w 12 do 15 miesięcy po ZEN 2 - z taką częsototliwością jak poprzednie serie.
po 2 - AMD mniej więcej dogoniło Intela w wydajności jednego rdzenia (biorąc pod uwagę IPC i taktowanie), i teraz już nie musi robić prezentacji na których pokazuje jak wypadają sample przyszłych CPU na tle konkurencji. Zamiast tego woli trzymać informacje w tajemnicy dłużej.
po 3 - Taktowania desktopowych Ryzenów serii 3000 były ogólnie niższe niż oczekiwano. Również nie wiele udało się ich poprawić przez pół roku - styczeń, CES 2019, próbka ZEN 2 uzyskuje 2050 pkt w CB15 multi, a wersje premierowe pół roku później -2150 pkt w CB15 multi. Czyli przez pół roku starań podnieśli zegary o ~5%. Ponadto zaraz po premierze CPU ZEN 2, AMD w prezentacjach zawarło informację, że możliwości zwiększania MHz praktycznie już wyczerpały się.
Dlatego można rozważyć jako prawdopodobną taką tezę, że początkiem 2019 roku, gdy w AMD zorientowano się, że 7nm nie pozwoli zwiększyć taktowania CPU o tyle o ile oczekiwano, to wtedy zdecydowano się na szybką przeróbkę (fix) praktycznie gotowej już architektury ZEN 3, aby dodać dodatkowe kilka procent IPC więcej niż pierwotnie planowano. Dodatkowe kilka miesięcy prac projektowych zostanie teraz zrekompensowane np. w połowie poprzez mniej czasu na tuning MHz (i tak mało dający), a w połowie poprzez opóźnienie premiery o 2-3 miesiące.
4__ (autor: Mario1978 | data: 8/03/20 | godz.: 22:26) W sieci masz już wiele informacji na ten Zen 2 , które zostały wyprodukowane w tym roku.Ekstremalne kręcenie sztuk przy chłodzeniu domowym osiąga dużo lepszy rezultat niż po premierze.
Popatrz sobie na te zdjęcie poniżej bo ludzie zaczynają trafiać na co raz lepsze sztuki: https://uploads.disquscdn.com/...9650083f34c15.png
Zen 3 (autor: kosa23 | data: 8/03/20 | godz.: 22:53) przecież ma być to refresh w 7nm+("UV")?
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.