Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 31 marca 2020 
    

Ryzen 9 4900HS pokonuje Core i9-9880H w testach


Autor: Zbyszek | źródło: Hardware Unboxed | 06:12
(13)
Serwis Hardware Unboxed postanowił sprawdzić wydajność najnowszego mobilnego 8-rdzeniowego procesora AMD Ryzen 9 4900HS. Chip został porównany do drugiego najbardziej wydajnego obecnie mobilnego procesora od Intela, jakim jest Core i9-9880H, od którego okazał się przeciętnie o kilkanaście procent bardziej wydajny. Spośród 20 wykonanych testów Ryzen 9 4900HS pokonał Core i9-9880H łącznie w 15 testach, uzyskując przewagę do 35 procent, a przegrał z Core i9-9880H w 5 testach, tracąc maksymalnie 11 procent. Procesorowi Intela nie pomogło nawet podwyższenie wskaźnika cTDP z 45W do 90W.

Po tej zmianie 35W procesor AMD była nadal bardziej wydajny od swojego konkurenta w testach typowo wielowątkowych.

Warto dodać, że Ryzen 9 4900HS nie jest najszybszym mobilnym procesorem od AMD - w ofercie znajduje się jeszcze Ryzen 9 4900H mający o 10W wyższy wskaźnik TDP, wynoszący 45W, oraz o 300 MHz wyższe taktowanie bazowe. Core i9-9880H także nie jest najszybszym mobilnym chipem Intela - w ofercie jest jeszcze Core i9-9980HK, który od Core i9-9880H ma o 100 MHz wyższe taktowanie bazowe.



 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Brawo AMD (autor: Mario2k | data: 31/03/20 | godz.: 07:54)
    Tak trzymać to będę waszym klientem jesienią tego roku

  2. Wyraźne problemy intela (autor: ekspert_IT | data: 31/03/20 | godz.: 08:45)
    Widać, że w intelu dzieje się źle. Nie chodzi nawet o zapóźniony 14nm proces technologiczny, ale brak widocznej zmiany w ramach obecnej architektury i istniejącego procesu 14nm.
    Rozwinięcie procesu 7nm w TSMC o nazwie N7+ daje naprawdę duże różnice bez zmiany w architekturze układów: ''TSMC is suggesting that there will be up to a 1.2x increase in transistor density, and potentially a 10% performance boost too.''.
    Da się? TSMC udowadnia, że tak.


  3. Nie rozumiem dlaczego (autor: P.J._ | data: 31/03/20 | godz.: 10:16)
    Od kilku lat niebiescy są w ogromnej recesji. Nie mogę zrozumieć jak jedna z najbogatszych firm w branży IT nie potrafi wyrwać się z tej złej pasji...

  4. ad3 :D (autor: MacLeod | data: 31/03/20 | godz.: 16:40)
    od ilu lat? Mowisz o tych gdzie firemka probowala cokolwiek zrobic, i w koncu po X patolenia cos tam sie udalo (choc wcale nie za super)? :) Brak konkurencji - oto powod.

  5. :D taaa (autor: pawel1207 | data: 31/03/20 | godz.: 16:52)
    intel w recesji :D tak zwlaszcza jaks ie na jego przychody popatrzy juz kiedys mowile ze intel moze olc zupelnie rynek cpu a i tak bedzie mial wieksze zyski niz amd :D


  6. @3. (autor: Mariosti | data: 31/03/20 | godz.: 18:03)
    Wynika to ze zbyt aroganckiego planowania.

    Rozwijanie procesów i dostosowywanie architektur to lata pracy.
    Intel o tym wiedział, ale arogancko założył że będzie w stanie baaaaaardzo daleko zajechać na maksymalnie maszynach do litografii DUV.

    Z tego powodu najwyraźniej nie zamawiał w ASML maszyn do EUV ileś lat wstecz i uznał że zrobił super interes bo w przeciwnym razie musiałby się o nie licytować z samsungiem.

    W momencie w którym na rynek trafiły produkty i procesy które zagroziły intelowi, czyli Ryzen 1, intel uznał że jeszcze nie jest źle (bo nie było) i najwyraźniej wciąż arogancko uznał że jednak uda się te 10nm zrobić i będzie +100% zagęszczenia tranzystorów.

    Tak się nie stało, okazało się że tsmc nie spóźniło się z 7nm, ani z 7np i że nowe maszyny EUV robią diametralną różnicę w jakości i wydajności procesu, a jednocześnie AMD na tyle dopracowało architekturę że intelowi wszystkie rynki CPU x86 nagle zaczęły uciekać spod nóg.

    Na tym etapie intel zapewne zamówił sobie już wiele nowych maszyn do EUV, ale możliwe że pierwsze dostanie najprędzej w tym lub, przyszłym roku, a zanim do tych maszyn opracuje swój proces (bo przecież nie będzie licencjonował od samsunga albo tsmc) miną kolejne, przynajmniej 2 lata. I zakładając że intelowi uda się do tego czasu zakupić sensowną ilość takich maszyn, dopiero wtedy będzie w stanie zacząć w sensownej ilości produkować procesory w procesach konkurencyjnych do tsmc i samsunga.

    Dlatego też bardzo realna jest wspominana wielokrotnie data 2022 jako rok w którym intel powinien być w stanie odpowiedzieć na to co się dzieje na rynku.

    Obecnie będą wyduszać wszystko co się da z 14nm procesu i architektury. Możliwe że golden cove (itp nowe architektury intela) mogą mieć zbyt duże rdzenie aby opłacalna była produkcja 8-16 rdzeniowców, a dodatkowo już z rodziną skylake jest problem z poborem mocy przy dobrym taktowaniu, także znacznie większe rdzenie siłą rzeczy zapewne miałyby abstrakcyjny pobór mocy, typu 400W w przypadku konkurenta ryzena 3700.

    Ostatnia kwestia jest taka że zapewne intel jest w stanie z powodzeniem, nawet w sporej ilości produkować te 10nm procesory, ale bez EUV, zapewne koszt produkcji takich wafli i uzysk są na tyle złe że zwyczajnie nie mogą wypuścić na rynek produktów bazujących na takim procesie bo nie mieliby wystarczającej marży aby biznes się kręcił.

    Dlatego testowo tylko ze 2 mobilne procesory wypuszczono w 10nm na nowej architekturze i w zasadzie nie są dostępne w sprzedaży.


    Także podsumowując ten długi wywód, intel jest w dupie bo był zbyt pewny siebie i nie zamówił maszyn do EUV z odpowiednim wyprzedzeniem aby na nich równolegle opracowywać nowe procesu technologiczne w razie gdyby 10nm nie wypaliło parametrami.


  7. debilne pole tematu (autor: henrix343 | data: 1/04/20 | godz.: 07:10)
    Nie moge sie dopczekac sprzetu na tym - jezeli to bedzie dobry sprzet - cepy nie klejone/lutowane - bedzie mozna wymieniac podzespoly to na bank kupie.

  8. 6-- (autor: Mario1978 | data: 1/04/20 | godz.: 13:13)
    Dokładnie tak się stało.Samsung kupował maszyny EUV inwestując w przyszłość nawet jak początkowe NA=0.16/0.17.Zresztą Koreańczycy mają u siebie w tej chwili maszyny , które NA=~0.4 bo sami przerabiają te maszyny od ASML pod własne potrzeby jeszcze polepszając ich parametry.
    Nie dziwię się jak chcą tak szybko przejść na tranzystor z bramką w okół niego samego.
    To jest dziwne, dlaczego Intel nie inwestował w swoją przyszłość? Czyżby liczyć na to , że konkurencji nie uda się nawet z tymi maszynami osiągnąć przełomów?
    Kto patrzy na dzisiejszy przychód Intela i jeszcze tegoroczny nie widzi co jest za plecami Intela.A tam mamy na chwilę obecną nicość.


  9. @ 3 (autor: power | data: 2/04/20 | godz.: 03:23)
    Intel doszedl do sciany z procesem technologicznym i z architektura. Firma AMD najpierw dogonila intela pod wzgledem architektury (pozniej nawet lekko przegonilo w wydajnosci na takt), nastepnie dogonila ich pod wzgledem procesu (dzieki TSMC). Pozniej firma AMD przegonila intela w architekturze, ilosci rdzeni i procesie technologicznym.
    Intel jeszcze mocno trzyma sie dzieki kompilatorom, ktore optymalizuja soft na CPU intela, ale i to moze sie zmienic.


  10. #9. (autor: Qjanusz | data: 2/04/20 | godz.: 09:02)
    temat optymalizacji pod CPU Intela w zasadzie kończy się na grach, które jeszcze stawiają na kilka mocnych wątków.
    W tym temacie wypowiedział się ostatnio Microsoft, który chce ujednolicić API dla Xboxa i PC.
    A jakie CPU mamy w Xboxie?


  11. panowie... nie ma na razie czym się podniecać. (autor: Seba78 | data: 2/04/20 | godz.: 17:44)
    Pamiętacie AMD Athlon 64 i Pentium 4? I co? I nic... Intel miał gorsze procesory i dalej sobie radził i finansowo i na rynku - i tak przez kilka lat. Sytuacja musiała by trwać z 10 lat aby cokolwiek zagroziło dominacji intela. Niestety, ale ja tam żadnej nicości nie widzę. Przed nimi kilka gorszych lat i robienia dobrej miny do złej gry. W skali globalnej nie zmieni to absolutnie niczego! AMD to dalej mała firma w porównaniu do Intela. Zresztą, ile czasu AMD było pod kreską i jakoś dawało radę. Intel jest dużo bogatszy więc jest w stanie przetrzymać tą suszę. Przecież intel nawet nie notuje strat na dzień dzisiejszy a Zyski o których AMD może pomarzyć. I tyle w temacie. Oczywiście życzymy AMD jak najlepiej bo konkurencja to dobra sprawa. A tak na marginesie to na miejscu intela bardziej bym się obawiał Apla i ich procesorów stacjonarnych na bazie rdzeni ARM. Może się okazać, że cios nokautujący może przyjść z niespodziewanej strony.

  12. oj tam (autor: pawel1207 | data: 3/04/20 | godz.: 16:31)
    imhho wszystko dogadane :D intel pozwala amd sie nachapac puzniej bedzie kolej intela jest 2 producentow x86 wydajnych oba z usa a via siedzi cichutko i praktycnie monopolizuje swoja nisze :D intel jest happy bo z "konkurencyjnym" amd urzad anymonopolowy nic mu nie moze zrobic i nie musi dzieli firmy na dodatek mamy pelna wymiane patentow pomniezy obiema firmami a rozwiazania amd sa stowsowane w intelu i na odwrot jest tez pelan wymiana pracownikow :D mi to wyglada na pelna wspolprace :D i ni nie nalerzy zapomniec ze amd nie musi sie bac o upadek bo intel dziwnym trafem wyciaga zawsze pomocna dlon i dotuje amd porzyczkami ktorych amd dziwne nie musi zwracac :D ( chcialbym aby moj bank dawal takie porzyczki) kwestia czasu i znowu bedzie zly intel i biedna amd tylko ze :D to nadal x86 vs x86 :D a psychofani sie onanizuja to jednymi a to drugimi a prawda jest po srodku :D .


  13. będę kopał (autor: ppc1 | data: 17/04/20 | godz.: 13:51)
    Przymierzam się do kopania Monero za pomocą CPU i wydaje mi się, że zakupie Ryzeny. Widziałem wcześniej artykuł na http://www.kryptoporadnik.pl mówiący o tym, że te procki mogą zrobić niemałe zamieszanie na rynku. Zobaczymy jaki wyjdzie urobek :)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.