Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 16 kwietnia 2020 
    

AMD zyska na wyprowadzce Huawei z TSMC


Autor: Zbyszek | źródło: ChainNews | 06:17
(6)
Wczoraj Huawei poinformował, o przeniesieniu produkcji swoich 14nm chipów z fabryk TSMC do fabryk chińskiego SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation). Huawei będzie musiał uczynić ten sam krok także z nowszymi układami scalonymi wytwarzanymi w 7nm procesie litograficznym - i przenieść ich produkcję albo do Samsunga, albo zaczekać na opracowanie 7nm litografii przez SMIC. W innym wypadku z rynku znikną jego flagowe smartfony - nastąpi to wtedy, kiedy wejście w życie amerykańskich restrykcji licencyjnych pozbawi TSMC możliwości produkowania 7nm chipów dla Huawei. Zdaniem analityków, największym wygranym na wyprowadzce Huawei z TSMC zostanie firma AMD.

Zakończenie produkcji chipów dla Huawei uwoli część mocy produkcyjnych na 7nm liniach TSMC, zwalniając je dla pozostałych kontrahentów, m.in Nvidia, Apple i AMD. Zdaniem informatorów rynku, najwięcej z uwolnionych mocy produkcyjnych ma przypaść firmie AMD, dla której obecny poziom 7nm produkcji w TSMC jest niewystarczający.

Dodatkowo, sytuacja związana z koniecznością zaprzestaniem współpracy z Huawei miała już wpłynąć na przyszłe plany TSMC. Obecnie TSMC zamierza jeszcze ściślej współpracować z AMD. przygotowując specjalną i lepiej dopasowaną do potrzeb AMD wersję 5nm procesu litograficznego. Zostanie ona wykorzystana dla procesorów opartych o architekturę ZEN 4, oraz przyszłych układów graficznych z architekturami RDNA 3 i CDNA 2. Decyzja o lepszym dopasowaniu 5nm litografii dla chipów AMD ma wynikać także z faktu, że obecnie TSMC spodziewa się bardzo dużego zapotrzebowania ze strony AMD na 5nm układy scalone.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Coraz większą sprzedaż AMD (autor: rookie | data: 16/04/20 | godz.: 13:05)
    To nic dziwnego, że jako topowy klient ma przywileje. Jest to zła wiadomość dla Intela bo pewnie zanim ogarną porządnie 10nm AMD będzie miało wydajne 5nm. Zmusi to pewnie niebieskich do przerzucenia produkcji i7 i i9 do 7nm Samsunga...

  2. AMD złożyło zamówienei na ulepszoną litografię 5nm (autor: Mario1978 | data: 16/04/20 | godz.: 13:25)
    ale nie wiem czy ktoś z was zwrócił uwagę.Na stronach Anglojęzycznych często powielany jest błąd , że na ulepszoną litografię 5nm to Intel , Nvidia i Huawei złożyły zamówienie.
    Zamiast Intel powinno być AMD.To znaczy , że Huawei ostro idzie najpierw serwerowe układy GPU AI gdzie wiele obliczeń jest wykonywanych przez ich układ DaVinci.
    To ważny komunikat bo AMD porzuca 5nm podstawowe a więc najwcześniej Zen 4 zobaczymy na początku 2022roku.Nie dziwię się jak Intel już zapowiedział , że 7nm CPU zobaczymy najwcześniej w 2022 roku a więc AMD nie musi się śpieszyć.
    Jeżeli ktoś myśli , że 10nm +++ będzie mogło rywalizować tak z 5nm układami AMD to chyba nie bierze pod uwagę różnic klas.
    To już nie będzie to samo co teraz jak 14nm+++ rywalizuje z Zen 2 w 7nm DUV gdzie głównie zasługa oprogramowania nie mogącego efektywniej wyciągać moc obliczeniową z układów AMD daje o sobie znać.
    No i pewnie największa grupa osób , która myśli , że 16 wątkowy CPU w 2022 roku będzie starczył dalej w grach bo tylko karta graficzna będzie miała wpływ na minimalny FPS.Lepsza jakościowo grafika to wzrost wymagań nie tylko dla samego GPU.Liczmy na to , że Intel powróci jako konkurent po wydaniu nowej generacji CPU nad jak pracuje w tej chwili Jim Kerry w tej firmie ale to najwcześniej w 2023 roku a do tego czasu AMD ma rynek dla siebie i prawdziwym konkurentem dla niego będą firmy Chińskie a w GPU Nvidia.


  3. APU pewnie trafi do TSMC (autor: ekspert_IT | data: 16/04/20 | godz.: 13:40)
    Bo o ile mi wiadomo Global zatrzymał się na 12nm i nie chce inwestować w 7nm czy 5nm bez dużego wieloletniego zlecenia. ...
    W ogólę jak się popatrzy to coraz mniej graczy chce uczestniczyć w 'nanometrowym wyścigu'. WikiChip podaje, że co najmniej 6 producentów oferowało 45nm, 5 producentów 32nm i 14nm, 7nm już tylko 3 (w tym intel teoretycznie od 21 roku... ). Pozostają TSMC i Samsung na placu boju...


  4. W ten sposób administracja USA pomogła rodzimej firmie AMD (autor: Qjanusz | data: 17/04/20 | godz.: 08:30)
    trochę niechcący, ale zawsze

  5. @2. (autor: Mariosti | data: 17/04/20 | godz.: 12:37)
    Z 7nm AMD też nie pakowało się w początek produkcji. Początek produkcji w nowym procesie głównie używany jest do produkcji np ramu, albo flasha, ewentualnie potem SoC do telefonów które to są nisko taktowane, niskiej mocy i przeciętnej powierzchni.

    To nie kwestia braku pośpiechu, tylko zwyczajnego rozsądku... x86 wymaga bardzo wydajnych i dopracowanych procesów. Chip ciągnący max 5W to jednak co innego niż chip ciągnący 100W.


  6. Chińczycy od wielu lat pracują nad swoim sukcesem. (autor: Mario1978 | data: 17/04/20 | godz.: 21:35)
    Ten artykuł wyjaśnia , że jak Holenderski ASML (ale decyzjami Amerykański) też na tym może stracić bo Chińczycy nie będą potrzebować niczyjej pomocy jak rzuca im się kłody pod nogi.
    Europa mogła by na tym zyskać ale zobaczymy czy to wykorzysta bo na razie słuchamy się USA zamiast podchodzić neutralnie.
    http://www.ichmw.com/show-10-7144-1.html


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.