Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 17 kwietnia 2020 
    

WD i Seagate stosują technikę SMR w części dysków HDD?


Autor: Zbyszek | 07:15
(5)
Alan Brown, administrator sieci pracujący w brytyjskim laboratorium UCL Mullard Space Science Laboratory, dokonał w ostatnim czasie niepokojącego odkrycia. W jednej z macierzy NAS chciał on wymienić zepsuty dysk WD RED WD40EFAX na nowy o takiej samej pojemności. Niestety nowy egzemplarz dysku w żaden sposób nie chciał przystąpić do współpracy ze starszymi modelami, i wypinał się z konfiguracji RAID. Wskutek pogłębionych testów, Alan Brown zauważył, że dysk ma niższą prędkość zapisu niż poprzednie WD RED o tej samej pojemności, a użycie innych narzędzi dało mu podstawy podejrzewać, że kupiony dysk stosuje technikę zapisu SMR (Shingled Magnetic Recording).

W technice tej kolejne ścieżki częściowo zachodzą na poprzednie ścieżki, co zwiększa gęstość upakowania danych i pojemność, ale jak wiadomo - powoduje ograniczoną wydajność przy nadpisywaniu raz zapisanych danych.

Swoim odkryciem Alan Brown podzielił się na forum Synology, a także zwrócił się do pomocy technicznej Western Digital z prośbą o potwierdzenie lub zaprzeczenie, że opisywany dysk WD RED wykorzystuje technikę SMR - otrzymując odpowiedź, że takie informacje nie są udzielane.
Wpis skłonił wiele innych osób z całego świata do dokładniejszego sprawdzenia ostatnio zakupionych dysków HDD.

W efekcie według części użytkowników, także ostatnio zakupywane dyski Seagate Barracuda o większych pojemnościach (8TB: ST8000DM004 i 5TB: ST5000DM000) korzystają z techniki zapisu SMR (Shingled Magnetic Recording) wbrew temu co twierdzi ich oficjalna specyfikacja.

W efekcie społecznego dochodzenia odkrywcy opisywanych przypadków dochodzą do wniosków, że obaj producenci, WD i Segate mają stosować technikę DM-SMR (drive-managed SMR), w której kontroler dysku odpowiada za zarządzanie zapisem SMR oraz maskuje działanie tej techniki, czyniąc używanie zapisu SMR przeźroczystym, w sposób podobny jak np. maskowana jest praca buforów SLC w części nośników SSD z pamięciami NAND typu TLC / QLC. Jednocześnie informacje o używaniu zapisu typu SMR nie są podawane w specyfikacji dysków.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. SMR (autor: Conan Barbarian | data: 17/04/20 | godz.: 16:07)
    Żadne odkrycie, SMR jest od lat stosowane i gdy kupiłem ST4000DM004 było to wyraźnie napisane.
    "powoduje ograniczoną wydajność przy nadpisywaniu raz zapisanych danych"
    Ta ograniczona wydajność wynika właśnie z faktu niemożliwości nadpisania danych tak jak leci. Jeśli ma być coś zmienione (dopisane), to dane muszą być odczytane i zapisane w innej lokalizacji (ścieżka po ścieżce). Dlatego takie dyski mają zazwyczaj większy bufor pamięci - 256MB.


  2. pitolisz zbychu (autor: podpora demaga | data: 17/04/20 | godz.: 17:25)
    > Jednocześnie informacje o używaniu zapisu typu SMR nie są podawane w specyfikacji dysków.

    Seagate ma w TISach info na ten temat.


  3. W 2012r zapowiadali, że w ciągu 10 lat będą dyski 60TB (autor: rookie | data: 17/04/20 | godz.: 20:49)
    Z HAMR, ale....jakoś dysków o pojemności ponad 10 TB jak na lekarstwo. 14TB kosztuje 2tys zł....

  4. @temat. (autor: Mariosti | data: 18/04/20 | godz.: 12:41)
    Kurde.. wd red niby specjalnie do nas'ów jest no to jak tam SMR można było wpakować... masakra.
    Ciekawe czy chociaż oznaczenie modelu się zmieniło...

    Swoją drogą jak to jest że aż tak cebulą producenci dysków podczas gdy te stoją z ceną za TB od dobrych 10 lat?
    Gęstość zapisu talerzy wzrosła kilkukrotnie czyli co... mają 200-300% marży teraz? I wciąż nie są tą marżą nasyceni?


  5. @ up (autor: Zbyszek.J | data: 18/04/20 | godz.: 13:18)
    HDD to nie jest już technologia przyszłościowa, więc nie chcą sprzedawać dysków praktycznie po kosztach, tylko zarabiać na nich (póki jeszcze można) aby zarobek inwestować w rozwój rozwiązań opartych na NAND Flash.

    A HAMR i MAMR okazały się bardziej kłopotliwe i trudniejsze w wykonaniu niż sądzono, pozatym one i tak dają tylko trochę więcej pojemności ale nie poprawią czasu dostępu do danych ze ścieżek, więc to tak jakby pudrować trupa



    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.