Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Piątek 17 kwietnia 2020 
    

Nietypowy brak mini-PC z procesorami Ryzen efektem działań Intela?


Autor: Zbyszek | źródło: AnandTech/Notebookcheck | 07:33
(4)
Ian Cutress, redaktor cenionego na świecie serwisu AnandTech twierdzi, że Intel może namawiać producentów miniaturowych komputerów stacjonarnych do tego, aby nie wydawali oni modeli z procesorami AMD Ryzen, lub też znacznie opóźniali premierę takich urządzeń. Ian Cutress zwraca uwagę na nietypowy zbieg okoliczności - praktycznie wszystkie tego typu komputery, konkurencyjne dla Intel NUC, są oparte o procesory Intela. Nieliczni producenci, np. ASRock, wprawdzie zaprezentowali jakiś czas temu mini komputery z APU Ryzen serii 3000 (Picasso) , ale trafiły one do sprzedaży dopiero teraz, rok po ich prezentacji, i gdy w ofercie AMD znajdują się już znacznie nowsze i lepsze Ryzeny serii 4000 (Renoir).

Pomimo premiery bardzo udanych procesorów Ryzen serii 4000, które wręcz idealnie nadają się do użycia w miniaturowych komputerach PC, żaden z dużych producentów takich jak ASUS, Dell czy MSI nie zapowiedział do tej pory swoich mini-PC z tymi procesorami.

Zdaniem dr Iana Cutressa, jest to bardzo podejrzana sytuacja. Przypomina on, że firmie Intel już w przeszłości zarzucano a nawet udowodniono nielegalne praktyki prowadzące do tego, aby stosowanie procesorów AMD było dla producentów komputerów zwyczajnie nieopłacalne - m.in. przez system rabatów na CPU Intela, których przyznanie było zależne od stosowania CPU konkurencyjnych firm.

Jego zdaniem, obecnie odpowiednie organy powinny sprawdzić, czy Intel nie odpowiada za brak na rynku mini komputerów z procesorami Ryzen serii 4000.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Może (autor: jaross | data: 18/04/20 | godz.: 18:46)
  Wejdą Chińczyki, jakieś mini PC robią. Śmiesznie będzie jak zaorają rynek i wielcy gracze będą płakać jak to stracili na własnej głupocie. Dlaczego głupota? Bo rynek dziesiejszy to już mniejszy monopol.

 2. AMD (autor: Shark20 | data: 18/04/20 | godz.: 21:33)
  powinno przejąć rolę i samodzielnie produkować oraz sprzedawać takie mini-PC, identycznie jak Intel sam produkuje swoje NUC (no dobra, kadłubki zamawia u Foxconna)

 3. temat słabo wygląda, (autor: Qjanusz | data: 19/04/20 | godz.: 14:15)
  tak samo jak temat dostępności lapów z APU od AMD.
  Jeżeli to kwestia faktycznie stymulowania wolnego rynku przez Intela, to mam nadzieję że (kary finansowe dla Intela to nie probem) najbardziej zasłużeni pójdą do piekła :-)


 4. Temat (autor: CharlieBrown | data: 20/04/20 | godz.: 10:08)
  można się zastanowić czy AMD nadąża z produkcją APU czy nie, bo jeśli nadąża, to wychodzi na to, że doktorek ma rację.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.