Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 20 kwietnia 2020 
    

Intel największym producentem układów scalonych


Autor: Wedelek | źródło: KitGuru | 05:30
(3)
Potwierdziły się wcześniejsze prognozy mówiące o powrocie Intela na sam szczyt listy największych producentów układów scalonych pod względem odnotowanego przychodu. Przez ostatnie dwa lata prym pod tym względem wiódł Samsung, który dzięki olbrzymiej sprzedaży pamięci DRAM mógł pochwalić się najwyższymi zyskami w branży. W ubiegłym roku nastąpił na tym polu kryzys, który spowodował spadek przychodów z tytułu produkcji pamięci o 32,7%, co z kolei przełożyło się na spadek przychodów w całej branży półprzewodników. Ostatecznie przychód generowany przez firmy produkujące układy scalone spadł o 12% w stosunku do roku 2018, a udział segmentu pamięci DRAM w ogólnym wolumenie produkcji wyniósł 26,1%.

Taki stan rzeczy najmocniej odbił się na Sasmungu, który produkuje znacznie więcej kości pamięci niż jego największy rywal – firma Intel. Co gorsza dla południowokoreańskiego producenta obecnie wszystkie badania wskazują na utrzymanie się tego trendu.

Ciężkie czasy czekają jednak nie tylko producentów pamięci DRAM, ale cały sektor zajmujący się produkcją półprzewodników. Firma analityczna Gartner przewiduje, że z uwagi na pandemię COVID-19 przychód ze sprzedaży układów scalonych spadnie w tym roku o około 0,9%. Teoretycznie to niewiele, ale trzeba mieć na uwadze, że przed pojawieniem się koronawirusa spodziewano się około 12,5% wzrostu przychodów. Innymi słowy realnie jest o wiele gorzej niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Samsung wybrał drogę rozwoju a raczej przeskoku przyszłościowego. (autor: Mario1978 | data: 20/04/20 | godz.: 13:48)
    Jego prawie wszystkie obecne i jeszcze dopracowywane litografie FinFet będą głównym jego źródłem dochodu do końca 2021 roku.
    Trzeba pamiętać , że mamy okres przejściowy a jeszcze trochę i będzie DDR5.Nie będziemy musieli długo czekać na szybkie pamięci tego typu ale to dopiero za dwa lata.Teraz jeszcze LPDDR5x w przyszłym roku a potem za dwa lata zaczną się prawdziwe zmiany na lepsze w tej firmie.Oni wszystko postawili na technologię produkcji "GAA" , gdzie tylko 10% narzędzi z FinFet będzie kompatybilne z tym.To wszystko kosztuje sporo kasy no ale jak się chce być najlepszym to trzeba ryzykować.
    Zaś u Intela starość już jest dawno widoczna i tylko wszelkie optymalizacje także starego kodu najlepiej współpracują z ich układami ale za to nie pozwalają na wykorzystanie całego hardware w pełni.Niech Intelowi się powodzi póki jeszcze ma chętnych na swoje stare rozwiązania.W pewnym momencie różnica na ich niekorzyść będzie jeszcze większa i stare optymalizacje nie pomogą bo nie będzie opłacało się ich wspierać.Za duże przyrosty występują w wydajności na Watt uwarunkowane wzrostem wielowątkowych obliczeń więc branża musi się przestawić żeby to wykorzystać.


  2. Intel (autor: Conan Barbarian | data: 20/04/20 | godz.: 22:57)
    Zawsze pisałem na TPC, że Intel w 2020 roku będzie absolutnym liderem. Teraz okazało się, że to były prorocze przewidywania.
    Nie ma to jednak znaczenia, gdyż niebawem prawdopodobnie wszystko jebnie i będzie pozamiatane na 20 lat.


  3. Intel się już zwija (autor: pandy | data: 21/04/20 | godz.: 11:37)
    na niektórych obszarach - właśnie sprzedali dział produktów sieciowych (komunikacyjnych) do MaxLineara - za niedługo nie będzie już chipów do kart sieciowych, WiFi czy innych produktów z logo Intela.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.