Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 6 maja 2020 
    

Powstaje nowy superkomputer z Epycami i Voltami


Autor: Wedelek | źródło: Hexus | 05:32
(2)
Amerykański instytut ds. badań nad energią (NERSC) ogłosił specyfikację techniczną nowego superkomputera Perlmutter. Jego nazwa została wybrana na cześć Saula Perlmuttera, astrofizyka z Berkeley Lab, który w 2011 roku zdobył nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Nowy superkomputer zastąpi obecnie wykorzystywaną maszynę o nazwie Cori zapewniają przy tym 3-4x wzrost dostępnej mocy obliczeniowej. Zbudowany w oparciu o platformę Cray Shasta sprzęt będzie gotowy w 2021 roku, przy czym prace nad nim podzielono na dwie fazy. W pierwszej zostaną zamontowane niezbędne interfejsy sieciowe oraz 12 szaf wypełnionych GPU Nvidia Volta oraz procesorami AMD Epyc z rodziny Milan.

Do końca 2020 roku gotowych ma być ponad 6000 GPU połączonych z 35PB pamięci na dane typu Flash. Pojedynczy moduł takiego serwera ma składać się z 4 kart na bazie Volty, 256GB pamięci RAM oraz jednego procesora AMD.

Faza druga zakłada natomiast dodanie kolejnych modułów, ale dla odmiany wyposażonych jedynie w procesory x86. Tych w sumie ma być ponad 3000, przy czym pojedynczy moduł będzie się składać z dwóch Epyców oraz 512GB pamięci RAM. 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Intel vs AMD (autor: Conan Barbarian | data: 6/05/20 | godz.: 10:02)
  Intel traci bardzo prestiżowe rynki: Google, Amazon, Microsoft nie zamawiają już u Intela nic nowego, od czasu gdy okazało się, że dziurawe proce po łataniu straciły 30% mocy. Teraz dochodzi kalkulacja Perf./W, gdzie Intel przy Epyc2 nie ma żadnych szans. Sektor superkomputerów to już tylko IBM albo AMD, jeśli instytucja nie jest pod "naciskami".
  Do Volty IBM jest lepszy (wbudowany NV-link), ale widocznie tutaj zdecydowano, że AMD i tak wygrywa w innych kategoriach.


 2. rynek superkomputerów jak widać jest odporny na "argumenty" Intela (autor: Qjanusz | data: 6/05/20 | godz.: 23:04)
  EPYC i "poor Volta" robią swoje.

  Pover9 od IBM nie jest jakimś szczególnym mocarzem. W linku poniżej test Power9 vs 32core EPYC vs 2xXeon:
  https://www.phoronix.com/...r9-epyc-xeon&num=1

  Aby maszyna mogła wykorzystać potencjał nVlinka 2.0 (25 GT/s), musiałaby wykonywać wyspecjalizowane obliczenia na odpowiednio zoptymalizowanym OS + soft. W normalnych zastosowaniach, nawet serwerowych, o wiele bardziej w cenie jest przepustowość do podsystemu pamięci masowej i RAM, niż CPU-GPU.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.