Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
Poniedziałek 11 maja 2020 
    

Nvidia nie doceniała 7nm procesu litograficznego od TSMC


Autor: Zbyszek | źródło: DigiTimes | 17:33
(1)
Serwis DigiTimes dotarł do ciekawego raportu pochodzącego od Chiakokhua, znanego również jako emerytowanego inżyniera z branży półprzewodnikowej. Według informacji, Nvidia początkowo nie doceniała 7nm procesu litograficznego od TSMC. Efektem tego było podjęcie rozmów z Samsungiem, które ostatecznie doprowadziły do zawarcia w czerwcu ubiegłego roku umowy z koreańskim gigantem na produkcję przyszłej generacji GPU Ampere w jego procesie 7nm z EUV. Po niecałym miesiącu, kiedy zadebiutowały procesory AMD Ryzen 3000 i karty Radeon z GPU Navi, Nvidia miała być pod wrażeniem tego, jaki wzrost efektywności udało się uzyskać AMD dzięki 7nm procesowi od TSMC.

W tym momencie kierownictwo Nvidia miało zdecydować o zmianie planów, i zmienić producenta GPU Ampere z Samsunga na TSMC. Niestety, moce produkcyjne w 7nm procesie litograficznym zostały już zajęte m.in przez Apple i AMD, dlatego zdecydowano się na przeskoczenie tej litografii i zarezerwowanie mocy produkcyjnych w nowszym procesie 7nm+ z EUV (N7+). Jednocześnie, aby nie zrywać umowy z Samsungiem, część GPU nowej generacji będzie produkowana również w jego zakładach, ale będą to raczej chipy do mniej wydajnych kart graficznych, niż najbardziej rozbudowane GPU do flagowych modeli.

Efektem zamieszania może być kilkumiesięczne opóźnienie debiutu kart GeForce z serii Ampere - według informacji z ubiegłego roku, miały one pojawić się na początku 2020 roku.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Czekają na AMD ;-) (autor: Gakudini | data: 12/05/20 | godz.: 10:25)
    ale wytłumaczenie ładne ;-)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.