Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 25 czerwca 2020 
    

WD podaje, jakie dyski HDD stosują technikę zapisu SMR


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 05:57
W kwietniu wybuchła mała afera z dyskami Western Digital z rodziny RED. Problem odkrył Alan Brown, administrator pracujący w brytyjskim laboratorium UCL Mullard Space Science Laboratory - w jednej z macierzy NAS chciał on wymienić zepsuty dysk WD RED WD40EFAX na nowy o takiej samej pojemności. Niestety nowy egzemplarz dysku w żaden sposób nie chciał przystąpić do współpracy ze starszymi modelami Wykonując pogłębione testy Alan Brown zauważył, że dysk ma wyraźnie niższą prędkość zapisu niż poprzednie WD RED o tej samej pojemności, co dało podstawy podejrzewać że nowy model WD RED stosuje technikę zapisu SMR (Shingled Magnetic Recording).

W technice tej kolejne ścieżki częściowo zachodzą na poprzednie ścieżki, co zwiększa gęstość upakowania danych i pojemność, ale jak wiadomo - powoduje ograniczoną wydajność przy nadpisywaniu raz zapisanych danych.

Podejrzenia Alana Browna szybko stały się faktem, w efekcie czego firma WD została nawet pozwana do sądu za ukrywanie informacji na temat cech sprzedawanych produktów.

W efekcie dopiero to zamieszanie skłoniło Western Digital do jasnego określenia, które dyski HDD wykorzystują technikę zapisu SMR. W przypadku dysków WD RED , tylko modele WD RED Plus i WD RED PRO stosują klasyczny zapis CMR. "Zwykłe" wersje WD RED, czyli dyski WD20EFAX, WD30EFAX, WD40EFAX, WD60EFAX stosują niestety zapis SMR.

Oprócz nich jeszcze 5 modeli dysków z serii WD Blue i WD Black stosuje zapis SMR, są to WD20EZAZ, WD60EZAZ, WD10SPZX, WD20SPZX i WD10SPSX.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.