Były inżynier Intela zdradza powody rezygnacji Apple z CPU Intela
Autor: Zbyszek | źródło: PC Gamer | 06:04
(9)
François Piednoël, w przeszłości jeden z ważniejszych inżynierów Intela, który odszedł z Intela w 2017 roku w poszukiwaniu nowych wyzwań, w rozmowie z magazynem PC Gamer zdradził jego zdaniem prawdziwe powody rezygnacji Apple z procesorów Intela. Jak stwierdził, pierwsze problemy na linii Apple-Intel pojawiły się już w 2015 roku, kiedy Apple nie było zadowolone z jakości procesorów Skylake. Inżynierowie Apple mieli znaleźć w nich dużo błędów, stając się w pewnym momencie najważniejszym odkrywcą problemów w tej architekturze.
Jego zdaniem w Apple już wtedy zaczęto zastanawiać się nad przejściem na własne procesory.
Następnie Intel nie był w stanie nadążyć za rosnącym zapotrzebowaniem Apple na wzrost wydajności na wat. Kolejne serie procesorów, wytwarzane wciąż w 14nm litografii, miały pod tym względem daleko odbiegać od planów Apple, z czego Apple nie było zadowolone.
Zdaniem Françoisa Piednoëla, czarę goryczy przelały w końcu luki bezpieczeństwa znalezione w procesorach Intela w ubiegłym roku.
K O M E N T A R Z E
Wydaje mi się, (autor: Duke Nukem PL | data: 26/06/20 | godz.: 07:49) że niektóre podatności procesorów Intela nie są błędami samymi w sobie ale zmieniła się mocno filozofia systemów operacyjnych a przede wszystkim związane z tym podejście do bezpieczeństwa i wzajemnej izolacji procesów przechowywanych w różnych poziomach pamięci podręcznej procesora. Tam nie ma ścisłego podziału na konteksty użytkownika, jego przywileje itd, itp.
Po 20 czy 25 latach okazało się to wielkim problemem w procesorach Intela, ARM'a a nawet AMD. "Skróty" sprzętowe i optymalizacje stały się wadą zamiast zaletą.
@01 (autor: ligand17 | data: 26/06/20 | godz.: 10:02) Mam podobne odczucia - w czasach, kiedy projektowana była pierwotna architektura x86 nikt nie przykładał takiej wagi do bezpieczeństwa, bo ani usługi sieciowe nie były tak rozwinięte/dostępne, ani same CPU nie były wystarczająco mocne, a do obliczeń stosowana kompletnie inne CPU. Później ten schemat powielano, stosowano różnorakie skróty i optymalizacje poprawiające wydajność. Dopiero w ostatnich kilku(nastu) latach zaczęło się to mocno zmieniać i procesory x86 nagle stały się koniem roboczym bardzo rozległej sieci. Dopiero jak zaczęto testować te CPU pod względem bezpieczeństwa to okazało się, że niektóre z optymalizacji, które kiedyś pozwoliły uzyskać wyższą wydajność teraz okazały się kulą u nogi w kwestii bezpieczeństwa. Priorytety się zmieniły, architektura pozostała ta sama.
"prawdziwe powody rezygnacji" - jak to prawdziwe? (autor: Qjanusz | data: 26/06/20 | godz.: 13:24) przecież dokładnie o tym mówił Tim Cook, tyle że oczywiście innymi słowami. Własne CPU Apple mają mają umożliwić wykorzystanie bardziej zaawansowanej litografii, lepsze zarządzanie energią, lepsze bezpieczeństwo itd...
czyli coś, w czym Intel wypada słabo.
Ten inżynier jest niesamowity jak cały Intel ... kiedyś był. (autor: Mario1978 | data: 26/06/20 | godz.: 17:41) Każdy z minimum średnim poziomem umiejętności logicznego myślenia wie dlaczego Apple wykonuje taki ruch.Ciekawiej byłoby jak takie AMD w pierwszej połowie 2021 roku wydałoby chociaż układy APU Zen 3 ale wykonane w 5nm EUV a tak Apple swoją decyzją daje nam odpowiedź co z 5nm EUV+ od TSMC dla AMD w 2021 roku.To nie jest tak , że TSMC nie może wyprodukować dla AMD układów o TDP do 15W z 5nm EUV , bo może ale AMD tego nie chce.
Oni się tak czują teraz pewni swego mimo , że są Mrówką a nie Słoniem wobec Intela dlatego według przecieków , które pojawiają się od miesiąca czasu kolejna generacja APU od AMD z Zen 3 będzie dalej miała wbudowane GPU na architekturze Vega.
To jest przykre jak jesteśmy z każdej strony wysysani do suchej gąbki ale chociaż takie Apple idzie swoją drogą.
Oczywiście w przypadku tej firmy wiemy , że tanio nie będzie.Wiemy także , że drogo nie będzie.
Apple stosuje Ekstremalny cennik dla swoich produktów więc dlatego pozostaje tylko dla osób , dla których Perfomance / Watt / Cena się nie liczy.
nie zapominać trzeba (autor: Baraka | data: 26/06/20 | godz.: 20:45) że Intel cały czas ma mnóstwo gotówki,dużo więcej niż jest warte całe AMD.O planach odejścia Apple od Intela wiedzieli już wiele lat temy i na pewno szykują jakieś plany.Może to byc kapiszn a może też bomba. Takim może być chęć kupienia ARM albo jego części przez Intela i tym krokiem przejęcie rynku mobilnego.Czas pokaże
@4. (autor: pwil2 | data: 29/06/20 | godz.: 02:28) APU jest ograniczane przez przepustowość pamięci. Dopiero przejście na DDR5 sprawi, że będzie można podnieść istotnie wydajność z zachowaniem niskiej ceny platformy.
APU 4000 jest monolitem w 7nm, a więc dla zapewnienia niskiej ceny uzysk musi być wysoki, a powierzchnia układu jak najmniejsza. AMD projektuje jeden krzem, a następnie z niego robi całą rodzinę procesorów.
Z w/w wynika dlaczego AMD zaoszczędziło na tranzystorach w części GPU. Chcą zalać rynek wydajnymi i energooszczędnymi procesorami, a jak ktoś chce więcej mocy, będzie miał zewnętrzne GPU.
@5. (autor: pwil2 | data: 29/06/20 | godz.: 02:29) Intel ma też ogromne długi (25mld$ jeszcze nie tak dawno) i kasę pompuje w odkup akcji od niezadowolonych akcjonariuszy.
@7. (autor: Baraka | data: 30/06/20 | godz.: 00:07) to co z tego ze ma dlugi,skoro ma wysokie zyski.USA tez ma ogromne dlugi a mimo to wskazniki AAA nie spadaja
a to kompletna bzdura jest (autor: pawel1207 | data: 30/06/20 | godz.: 22:21) przecierz zawsze mogli przejsc na amd po prostu powoli nastepuje kres x86 po 2 apple ma pelna kontrole jesli chodzi o wlasne cpu .. podniesienie wydajnosci to tylko kwestia czasu i doswiadczenia a apple ma kase aby sciagac odpowiednie osoby za pare lat x86 ma spre szanse byc w odwrocie :D ..
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.