Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 9 lipca 2020 
    

Wartość rynkowa Nvidia przekroczyła wartość Intela


Autor: Zbyszek | źródło: Bloomberg | 18:15
(15)
Nvidia i Intel to jedni z najbardziej znanych producentów wśród entuzjastów komputerów. Jeszcze kilka lat temu porównanie ze sobą obu tych producentów wyglądało jak starcie Dawida i Goliata, gdzie tym drugim był oczywiście Intel. W ostatnich latach Intelowi nie wiodło się jednak najlepiej, o czym świadczy m.in utkwienie w 14nm litografii, wolne tempo rozwoju swoich CPU i utrata przewagi wydajności nad konkurencyjnym AMD, problemy z bezpieczeństwem procesorów czy też nieudana przygoda z produkcją modemów 5G. Zupełnie odmiennie widoło się Nvidia, która wprowadziła udane generacje kart graficznych i podjęła szereg świetnych posunięć poszerzających jej portofolio.

W efekcie przychód Nvidia wzrósł z 5,0 mld dolarów w 2016 roku, do 11,7 mld dolarów w 2019 roku.

Bieżąca tendencja rozwojowa obu producentów znalazła swoje odzwierciedlenie w wycenie giełdowej. Ceny akcji Nvidia dynamiczne rosną od dłuższego czasu, w efekcie czego jest ona obecnie wyceniania drożej niż Intel. Bieżąca kaptializacja giełdowa Nvidia to obecnie 254 miliardy dolarów, podczas gdy według inwestorów Intel jest obecnie wart 247 miliardów dolarów.

Ceny akcji Nvidia wynoszą obecnie 415 dolarów, to jest o ponad 60 procent więcej niż na początku stycznia, i ponad 20 razy więcej niż 5 lat temu, kiedy w lipcu 2015 roku ich cena nie przekraczała 20 dolarów.

W efekcie wysokiego tempa rozwoju Nvidia, bardzo wysoko oceniany jest jej prezes i dyrektor, czyli Jensen Huang. Szef Nvidia został w lutym wybrany przez prestiżowy magazyn Harvard Business najlepszym prezesem i dyrektorem (CEO) na świecie. Uzasadnienie tej decyzji było następujące:

"Gdy około 2000 roku gry i karty graficzne stały się motorem wzrostu Nvidia, to mimo tego Huang i tak widział inną drogę. Nvidia wkrótce zaczęła wydawać miliardy dolarów na badania i rozwój w celu stworzenia układów zdolnych nie tylko do przetwarzania grafiki, ale także wykonywania złożonych zadań obliczeniowych, a następnie do obliczeń skupionych na sztucznej inteligencji. W połowie tej dekady chipy Nvidia skupione na sztucznej inteligencji zdominowały ten rodzący się rynek, pokazując się w autonomicznych pojazdach, robotach, samolotach, dronach i dziesiątkach innych zaawansowanych urządzeń."

 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Dla mnie (autor: piwo1 | data: 9/07/20 | godz.: 18:43)
  To jakiś żart. NVIDIA nie ma żadnej fabryki. Nic. W razie jakichś niepowodzeń na rynku ich sytuacja jest zerowa a w przypadku Intela pozostają po nim olbrzymie fabryki warte miliardy. Dla mnie te wyceny giełdowe to śmiech na sali. To tak jak z wycena na polskiej giełdzie jeszcze parę lat temu lotosu na wartość rynkowa blisko zera a nagle po paru latach rynek ocenia ich setki razy drożej. Jedna wielka piramida. M nadzieję że doczekam czasów gdy zlikwiduje się giełdy banki ubezpieczalnie i kazdy będzie odpowiadał tylko za to co robi i ma.

 2. @piwo1 - przedstawiłeś jedną stronę medalu (autor: Qjanusz | data: 9/07/20 | godz.: 19:11)
  druga jest taka, że wycena giełdowa jest obligatoryjnym sposobem wyceny spółki akcyjnej, a przykład AMD pokazuje jak przynoszące profit FABy mogą stać się kują u nogi.

  Co do nVidii, to "spocony" zaliczył tęgiego faila, ale dalej było tylko lepiej. Wszystkie pomysły z lepszym lub gorszym skutkiem spieniężał, a parcie na wszelakie GPGPU sprawiło że nVidia dzisiaj w TOP500 wcale nie wypada gorzej od Intela. Teraz mamy potwierdzenie w wycenie spółki. Pogratulować.


 3. Czyli (autor: piwo1 | data: 9/07/20 | godz.: 19:15)
  Uważasz że to normalne że NVIDIA w ciągu roku zyskała dwukrotnie na wartości i odzwierciedla wartość sprzed roku i obecnie? Uważasz że rok temu NVIDIA była w dwukrotnie gorszej sytuacji finansowej? Sprzedawała dwa razy mniej kart a może przynosiła dwukrotnie mniejsze zyski? To śmieszne.

 4. :)) (autor: housik | data: 9/07/20 | godz.: 19:54)
  Potencjał firmy, to nie tylko złoto w skarbcu. Wiedza, posiadane technologie, pomysły czy wręcz potencjał ludzki.
  Co do giełd to powiem tylko tyle, że siedzę czasami na placu zabaw między blokami i słucham rozmów mam. Spora część społeczeństwa nie pojmuje pojęcia Vat, a gdzie dopiero giełdy i banki. Banki są teraz, były przed Chrystusem i pewnie przeżyją koniec świata ;)


 5. "W razie jakichś niepowodzeń na rynku ich sytuacja jest zerowa" (autor: Gakudini | data: 9/07/20 | godz.: 21:05)
  wycena giełdowa zawiera w sobie czynnik ryzyka i jak widać inwestorzy uznali, że ryzyko jest niskie.
  Nvidia to nie tylko karty do PC nie było by im teraz łatwo potknąć się tak, aby upaść.


 6. #3 - nie uważam że rok temu nVidia była w 2krotnie gorszej sytuacji finansowej (autor: Qjanusz | data: 9/07/20 | godz.: 21:20)
  ja po prostu nie podważam tego, że teraz nVidia przedstawia większą wartość niż Intel.
  Po drodze kupili Mellanox, zaprezentowali Ampere i nic nie wskazuje na to, żeby mieli jakąkolwiek konkurencję w segmencie wydajnych grafik dla PCtów.


 7. @5. (autor: Kenjiro | data: 9/07/20 | godz.: 21:30)
  Jasne, tak jak wycena bitcoina. "Najwidoczniej inwestorzy uznali, że ryzyko bitcoina jest niskie"...

  Tu nie chodzi o całkowity upadek, ale drobne wahnięcie na rynku, które spowoduje kolosalne zmiany cen akcji.

  Inna sprawa, że wcale się temu nie dziwię. Rynek giełdy jest obecnie obsługiwany głównie przez boty dużych graczy, które jedyne o czym mają pojęcie, to duża ilość historycznych danych, które dają decyzję "kup" lub "sprzedaj". Przy obliczeniach big-data wystarczy jedna problematyczna zmienna, która załamie obliczenia i kurs pójdzie w diabły - patrz efekt motyla.


 8. Facebook (autor: Conan Barbarian | data: 9/07/20 | godz.: 23:27)
  O czym tutaj pierdzielita?
  FB to same wydmuszki dla ciemnej masy a kapitalizacja rynkowa niemal $700B, czyli tyle co w sumie Intel, Nvidia i AMD.


 9. wartości akcji na giełdzie (autor: Mario2k | data: 9/07/20 | godz.: 23:31)
  Podlegają ogromnej manipulacji ,czasami celowo firmę wartą 100ml usd podbijają w ciagu roku na 300milionów , książki o tym pisali . Giełda to jedno z największych kure*** ostatnich 200 lat naszej histori

 10. @Mario2k (autor: Qjanusz | data: 10/07/20 | godz.: 10:05)
  "kure***" - zgoda, dodałbym jeszcze że zasilaną przez ogromne ilości botów kontrolowanych przez największe instytucje finansowe i pomniejszych graczy.
  To też jest to prawda, wszyscy o tym doskonale wiedzą, nawrzucają czasami w nerwach jak my tutaj, po czym kurz opada, wracamy do punktu wyjścia i dalej wycena spółek opiera się na zasadach jak dotychczas.


 11. @1 Argument "z d...". (autor: Sebalos | data: 10/07/20 | godz.: 11:29)
  ARM Ltd. też nie ma ani jednej fabryki, ale chyba nie będziesz twierdził, że nie ma podstaw do wysokiej wyceny tej spółki, która od dekad napędza rozwój w świecie mikroelektroniki?

 12. Ale nVidia może sobie wypuscić pakiet akcji (autor: Gakudini | data: 10/07/20 | godz.: 12:18)
  po tej cenie i w ten sposób pozyskać kapitał. Wiec ta wydmuszka ma dla firmy całkiem realny wymiar dla firmy.

 13. Ciekawostka (autor: PCCPU | data: 10/07/20 | godz.: 12:31)
  Kolejne info o przyszłym układzie Rocketlake:

  https://videocardz.com/...t-8-cores-and-12-threads


 14. w sumie (autor: pawel1207 | data: 10/07/20 | godz.: 15:34)
  sa firmy ktore nic nic posiadja oprucz biura i pracownikow i na gieldzie sa bardzo wysoko notowane :D zreszta ludzie nv pnie sie w gore zwlaszcza jesli chodzi o zastosowania "profeslionalne" ich rynek powieksza sie z roku na rok maja swoje zamkniete technologie :D to tez napedza cene pomimo iz nie ma specjalnie konkurencji to nadal idzie do przodu i wprowadza nowe rzeczy obecnie wozek z kartami graficznymi i pcha nv reszta siedzi w jej cieniu ..:D nie oszukujmy sie na rynku pro ati nie ma nic do ggadania obecnie ... to wszystko przeklada ise na wycene :D


 15. @up - słuszna uwaga (autor: Qjanusz | data: 10/07/20 | godz.: 22:45)
  nie sposób tu nie wspomnieć CDP RED, które wycenione jest (albo było) wyżej niż Orlen. Trochę zapyziały budynek na Jagiellońskiej w Warszawie, kontra mega part technologiczny pod Płockiem, nie wspominając o oddziałach w PL i stacjach benzynowych rozsianych w EU.

  Dzisiaj pomysł i wartość intelektualna wcale nie ustępują wartości zasobów fizycznych.
  Tylko dinozaury tego ciągle nie mogą strawić.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.