Od września TSMC nie będzie dłużej handlować z Huaweiem
Autor: Wedelek | źródło: AnandTech | 05:03
(6)
Koncern TSMC oficjalnie poinformował, że od września nie będzie już dostarczać nowych chipów chińskiemu Huawei i ten musi sobie poszukać nowego kontrahenta. Jest to pokłosie decyzji jaką 15 maja podjęła administracja Donalda Trumpa w ramach tzw. wojny handlowej na linii USA – Chiny. Na jej skutek powstała czarna lista podmiotów, którym nie wolno dostarczać żadnych produktów stworzonych przy użyciu technologii stworzonej przez amerykanów. No chyba, że dany podmiot uzyska specjalne pozwolenie na dalszy handel, co w tym przypadku raczej nie wchodzi w grę.
Ustawodawca przewidział również tzw. okres przejściowy, w którym miała nastąpić finalizacja już zawartych umów. Kończy się on w sierpniu bieżącego roku i to właśnie dlatego od września TSMC nie będzie handlować z byłym partnerem. Decyzja władz USA to bolesny cios dla Huaweia, który co prawda zawczasu zgromadził spore zapasy układów, ale jego szanse na znalezienie nowego partnera są bardzo małe. Chińczycy będą zapewne musieli postawić na produkowane w ich kraju chipy, które nie dorównują jakością tym wytwarzanym przez Tajwańczyków.
Jeśli chodzi o TSMC, to koncern ten nie odczuje zbytnio całej sytuacji. Mimo iż w 2019 roku handel z Huawei stanowił aż 23% przychodów, to lukę tę szybko zapełnią inne podmioty, które coraz tłumniej zgłaszają u Tajwańczyków zapotrzebowanie na produkcję nowych układów. Sytuacja jest na tyle dobra, że TSMC przewiduje w okresie od lipca do września zwiększenie przychodu o 20% w ujęciu rocznym.
Jednym z podmiotów, który ma zasypać lukę jaką pozostawił po sobie Huaweii ma być Apple, który chce produkować u TSMC własne SoC dla przyszłych Maców. Do tego należy dodać dotychczasowych kontrahentów, którzy zwiększyli zapotrzebowanie na moce produkcyjne. W tym gronie są między innymi AMD oraz Nvidia.
K O M E N T A R Z E
Apple zapełni lukę i co? (autor: Mario1978 | data: 20/07/20 | godz.: 11:26) Biorąc pod uwagę cenę to na produkty tej firmy pozwalają sobie osoby nie mające co z pieniędzmi robić lub tacy co marketing wszędobylski obecny na prawie każdej polskiej stronie podsuwa i działa na tych co są podatni na niego.Huawei poczeka na zmiany jakie zajdą w ciągu kilku lat a po zastąpieniu technologii , która nazywana jest "Made in USA" będziemy mieli prawdziwą konkurencję.Jeżeli ktoś myśli kategoriami tego co jest teraz i nie patrzy w przyszłość to potem niech nie dziwi się , że największe firmy mogą mieć problemy.USA jest od lat ekspertem w manipulowaniu ponieważ grunt pod swoją przyszłość przygotowuje się latami.
Jeżeli spełnią się te zapowiedzi przełomowych odkryć w Chinach oraz możliwości zastąpienia newralgicznych elementów produkcji Amerykańskiej ale myśli międzynarodowej.USA przez swoje zachowanie ma podejście Egoistyczne bo całkowicie zapominają o tym , że to w głównej mierze obcokrajowcy przyczynili się do rozwoju ich firm.
Przez takie zachowanie Amerykanie zniechęcają do zakupu czegokolwiek od tych firm.Mi się to kojarzy z rozkapryszonym dzieckiem , które zaprasza kolegę na zamknięty plac zabaw należący do niego i mieszkańców tego samego bloku.Ale właśnie kolega ten przestaje się bawić z nim bo nie chce robić tego co "współwłaściciel" mu karze więc obraża się na niego i mówi , koniec zabawy.Musisz opuścić ten plac zabaw bo ja nie chcę byś na nim był mimo tego , że go najpierw zaprosił.Żeby kiedyś tylko Chińczycy nie brali przykładu ze Stanów Zjednoczonych i tak samo się nie zachowywali.
patrząc krótkowzrocznie, TSMC nie straci (autor: Qjanusz | data: 20/07/20 | godz.: 19:44) ale patrząc na to długofalowo, sytuacja może już nie wyglądać tak jednoznacznie.
Działania USA mające na celu odstawienie Chiny od technologii, tak na prawdę działa wręcz odwrotnie. Już teraz chiński rząd zaczął dotować rodzimego SMICa. Nie od razu oczywiście fabryka zacznie konkurować z takim TSMC, ale taka podobna sytuacja miała miejsce z Huawei. Na początku produkty Huawei traktowane jako towar drugiej albo i trzeciej kategorii, po latach wewnętrzengo finansowania stały się liderem na skalę światową.
Odpowiednio dotowany i stymulowany SMIC, pozwoli stanąć Chinom na własne nogi znacznie szybciej niż to się może administracji USA wydawać, a wtedy kto wie... klientela TSMC może mieć do wyboru tańszego a może i lepszego partnera.
oj tam piekne jest to (autor: pawel1207 | data: 21/07/20 | godz.: 08:12) ze usa ma zly humor to tsmc biega na kolanach :D i robi z siebie klauna jak us a tupnie noga to pospiesznie poddwijaja ogon pod siebie i skulenie wracaja do budy :D .... no coz chinole nie beda mieli wyjscia jak zaczac dotowac swoja litografie i wczesniej czy puzniej moze sie okazac ze tsmc bedzie w podobnej sytuacji co global sciagna ludzi i moga opracowac spokojnie caly przemysl z nia zwiazany zwalszcza ze maja w dupie patenty i prawa autorskie .:D to piekny przyklad jakkolejne restrykcje sprawiaja ze chiny sa bardziej niezalezne i w zasadzie coraz zbardziej poterzne zwlascza ze ilosc patentow zglaszanych przez chinczyow rosnie w zastraaszajacym tepie :D jak i rownierz poziom chinskiej nauki zanotowal olbrzymi wzrost usa samo sobie tworzy hegemona ..:D.. knic koncow moze sie okazac ze wyszcy beda chcieli produkowac u chinoli :D odpyw gotowki w tsmc sprawi ze prace rozwojowe beda zwalniac co za tym idzie przewaga chin moze rosnac moysle ze o ile w polityce nic sie nie zmeni to chincycy nie odpuszcza tsmc :D ..
@3. (autor: Mariosti | data: 21/07/20 | godz.: 16:07) Nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę ale Tajwan, czyli rodzimy kraj TSMC, to Chińska Republika Demokratyczna.
Wróg numer 1 Chińskiej Republiki Ludowej, z którym to oficjalnie większość krajów na świecie nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych, ani nie jest nawet uznawany za kraj.
W tym wszystkim po wojnie domowej w Chinach, w latach 50'tych to USA było pierwszym przyjacielem dla Tajwanu i między innymi dzięki USA Tajwan jest wciąż niepodległym państwem, niemniej jednak napięcia w regionie rosną, a Chiny zbroją się w nowe lotniskowce i samoloty stealth. Szczerze dość jasnym jest że szykują się do "odzyskania swojej wyspy" i rząd Tajwanu też musi się na to szykować, między innymi gwarantując sobie poważne sojusze.
Także to nie jest "robienie z siebie klauna" tylko poważna rozgrywka geopolityczna. HongKong już się przekonał po fakcie że z Chinami nie ma negocjacji.
Gra się toczy o zyski ze światowego łańcucha produkcji (autor: Duke Nukem PL | data: 21/07/20 | godz.: 19:07) i handlu a nie jakieś lokalne drewienka.
TMSC już podpisało z rządem USA umowę na budowę nowych FAB'ów na terenie USA. Wiadomo o co chodzi? O przesunięcie produkcji z Taiwanu na teren USA. Wyprzedzenie tego co się stało w Hongkongu. I tyle.
Mariosti (autor: pawel1207 | data: 21/07/20 | godz.: 20:34) prawda jest taka ze jak chiny beda chialy tam wejsc to wejda i usa nie kiwnie palcem ..:D tu nie hodzi o obrone usa tu chodzi tylko o strach przedz utrudnieniami biznesowymi po prostu usa ppwoedzialo robicie tak albo sie wam dobierzemy do dupy prawda jest taka ze chiny o tajwan nie beda walczyc ..
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.