Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
Środa 29 lipca 2020 
    

Big Navi będzie mieć 16GB pamięci typu…


Autor: Wedelek | źródło: VideoCardZ | 05:55
(5)
Wszyscy z niecierpliwością czekamy na to co we wrześniu zaserwują nam Nvidia i AMD. W obu przypadkach mieliśmy już do czynienia z całą masą przecieków, a ostatnio większa ich część dotyczyła Ampere. Aby zatem wyrównać tę statystykę dziś przyjrzymy się plotkom dotyczącym układu o kodowej nazwie Sienna Cichild (ID GFX1030). Kryje się pod nią tzw. Big Navi, czyli TOPowa karta AMD na bazie architektury RDNA2. Najnowsze przecieki sugerują, że opisywany akcelerator będzie mieć 16GB pamięci RAM typu… No cóż, to już zależy od źródła. Pierwsze z nich w postaci Freedesktopa twierdzi, że będzie to HBM2 w dwóch stosach z szyną 2048-bit (2 x 8 x 128). Jeśli to prawda, to karta ta będzie podobna do przeznaczonego na rynek rozwiązań profesjonalnych Arcturusa.

Ten ma mieć szynę 4096-bit (4 x 8 x 128) i cztery stosy pamięci HBM2.

Drugie źródło (użytkownik Wjm47196 z ChipHell) uważa natomiast, że Big Navi owszem, będzie mieć 16GB RAMu, ale typu GDDR6 z szyną 512-bit. Jednocześnie autor tej informacji twierdzi, że AMD nie ma jeszcze gotowej płytki PCB dla swojej karty i dlatego nie da się jednoznacznie przewidzieć jej specyfikacji technicznej. Trzeba przyznać, że ten drugi scenariusz zdaje się mieć więcej sensu, ale z drugiej strony nie da się też zupełnie wykluczyć istnienia Big Navi z pamięciami HBM2. Tym bardziej, że w przeszłości AMD bardzo często korzystało z tego typu pamięci. Pewnym wydaje się być wiec tylko to, ze Big Navi będzie mieć 16GB RAMu. 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. "...w przeszłości AMD bardzo często korzystało z tego typu pamięci" (autor: Qjanusz | data: 29/07/20 | godz.: 10:49)
  ja bym napisał że raczej w przeszłości AMD bardzo często wtopiło z powodu tego typu pamięci.

  Najrozsądniejsze stwierdzenie to takie, że obie wersje są prawdziwe. HBM do Instinctów, a GDDR6 dla górników - tfu!!!! Graczy. Chciałem napisać GRACZY.


 2. AMD (autor: PCCPU | data: 29/07/20 | godz.: 11:04)
  Wynik za 2 kwartał 2020 roku to 1.93 mld dolców.

 3. Qjanusz (autor: Markizy | data: 29/07/20 | godz.: 13:43)
  wtopą to były rambus bo później nikt nie wdrożył tego dla runku konsumerskiego. HBM stosowało wiele firm czerwoni, zieloni a nawet niebiescy.

 4. @Markizy (autor: Qjanusz | data: 29/07/20 | godz.: 14:21)
  rozumiem że byłeś zadowolony z ergonomii, dostępności i przede wszystkim ceny Radeonów z chipami Fiji.
  Ja nie, dlatego tak twierdzę.
  nVidia stosuje HBM tylko w grafikach dedykowanych rynkowi PRO i chwała jej za to.
  Intel wycofał się z Kaby Lake G szybciej niż AMD z Fiji, co tylko potwierdza że to ślepa uliczka dla masowego odbiorcy.

  Rambus to zupełnie inna historia zakończona na szczęście happy endem.


 5. @1&4 (autor: power | data: 29/07/20 | godz.: 22:23)
  HBM byl krokiem naprzod, pamieci byly szybkie, mniej pradozerne od GDDR5. Ich minusem byla cena i mala dostepnosc, ale to i tak nie byl duzy problem, bo malo kto kupuje taka droga karte high endowa jak Fury X.
  Problemem AMD byl brak kart w srednim segmencie. Raja obiecywal ze kazdy bedzie mogl kupic Polarisa gotowego na VR, ze wyprodukuja ich 100 mln :)
  Czekalem, czekalem na te Polarisy, az wreszcie kupilem GF 1060 6GB, bo juz mialem dosc czekania na dostepnosc Polarisow.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.