Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Poniedziałek 28 września 2020 
    

Tusz a toner? Czym się różnią?


Autor: materiały partnera | 18:11
Pojęcia tusz i toner są czasem używane zamiennie, co stanowi poważny błąd. Oba produkty są materiałami eksploatacyjnymi przeznaczonymi do drukarek, ale innego rodzaju. Na dodatek działają w inny sposób i istnieją różnice dotyczące ich wydajności. Nawet kwestia stosunku wydajności do ceny wygląda inaczej. Który produkt jest przeznaczony do drukarki atramentowej, a który do laserowej?

Podstawowe różnice pomiędzy tuszem i tonerem

Tusz i toner są materiałami eksploatacyjnymi do drukarek, ale nie mogą być stosowane zamiennie. Tusz jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania drukarki atramentowej, a toner zapewnia działanie drukarki laserowej. Trzeba również pamiętać, aby zastosować odpowiednią wersję tuszu lub tonera, która jest kompatybilna z daną drukarką. Na przykład tusz hp 650 pasuje do kilkunastu drukarek, m.in. do HP DeskJet Ink Advantage 2515 i HP DeskJet Ink Advantage 3515 e-All-in-One. Różnica pomiędzy tuszem a tonerem polega nawet na samej konsystencji. Tusz stosuje się w mokrej technice. We wnętrzu głowicy znajduje się substancja barwiąca, która z jej pomocą jest przenoszona na papier. W ten sposób drukarki atramentowe zapewniają wysoką jakość kolorowych wydruków. Z kolei toner stosuje się w suchej technice druku. Pojemnik jest wypełniony proszkiem barwiącym, który za pomocą bębna zostaje przeniesiony na papier. Cały proces zachodzi dzięki wiązce laserowej. Zarówno tusze, jak i tonery charakteryzują się wysoką jakością i odpornością na działanie czynników zewnętrznych.

Drukarka laserowa a atramentowa – którą wybrać?

Kiedyś drukarki laserowe były drogimi urządzeniami o sporych gabarytach, dlatego użytkowano je wyłącznie w biurach. Obecnie są dostępne tańsze i zgrabniejsze wersje, więc zagościły również w domach. Drukarki laserowe są jednak droższe od atramentowych i najlepiej sprawdzają się, gdy drukuje się dużo dokumentów. Plusem jest to, że możliwość awarii jest mniejsza, a toner nie zasycha. Z kolei tusz do drukarki hp lub urządzenia innej marki może zasychać, gdy drukarka nie jest używana przez długi czas, dlatego zaleca się korzystanie z niej raz na dwa tygodnie. Wystarczy wydrukować jedną stronę, aby mieć pewność, że tusz będzie zdatny do użytku, gdy będziemy tego potrzebować. Drukarka atramentowa jest tańsza, a na dodatek nie trzeba zastanawiać się, czy wybrać wersję monochromatyczną czy kolorową. Laserowa drukarka kolorowa jest zdecydowanie droższa. Można też wybrać drukarkę atramentową z dodatkowymi funkcjami kopiowania i skanowania. Drukarki laserowe nadal są bardziej polecane jako rozwiązanie do biura lub na użytek domowy, gdy istnieje konieczność drukowania wielu dokumentów w czerni.

Właściwości tuszów i tonerów

Drukarki laserowe mogą być tańsze w eksploatacji niż drukarki atramentowe. Ponadto obniżenie kosztów uzyskuje się, korzystając z zamienników sprawdzonych producentów. Przy wyborze drukarki należy zwrócić uwagę na specyficzne cechy tuszów i tonerów. Tuszów nie należy wystawiać na działanie słońca, a tonery należy chronić przed wilgocią i słońcem.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.