Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Piątek 2 października 2020 
    

Unia Europejska chce ograniczyć swobodę funkcjonowania gigantów IT


Autor: Wedelek | źródło: WCCFTech | 18:35
(6)
Komisja Europejska pracuje nad nowym prawem regulującym zasady działania gigantów technologicznych, świadczących swoje usługi na terenie wspólnoty. Jednym z pomysłów jest nakaz współdzielenia pozyskanych od użytkowników danych z innymi podmiotami z tej samej branży. W teorii miałoby to poprawić konkurencyjność i ułatwić wejście na rynek nowym, mniejszym podmiotom, a także zwiększyć transparentność istniejących mechanizmów. Według pomysłodawców musi również zostać ustalony pewien odgórnie ustalony wykaz danych, które można zbierać, oraz ich limit. Poza tym dane te mogłyby być wykorzystane tylko w jednym celu, np. do wyświetlania reklam.

Unia Europejska chce również wymusić większą otwartość na producentach systemów operacyjnych, zmuszając ich do preinstalowaniu na dostarczanych platformach większej ilości aplikacji pochodzących od konkurencji. Według założeń tylko część aplikacji mogłaby być stworzona przez autora OSu, a pozostałe musiałyby być wybrane przez użytkownika.

Nim jednak jakiekolwiek restrykcje będą miały szansę wejść w życie odbędzie się najpierw szereg debat, które mają na celu wypracowanie najlepszego rozwiązania. A to może się wyraźnie różnić od pierwotnych założeń. Czy tak faktycznie będzie dowiemy się za kilkanaście miesięcy.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. ... (autor: henrix343 | data: 2/10/20 | godz.: 21:29)
  Co z tego wyniknie wszyscy wiemy. Albo zaplacicie i bedizecie mogli prowadzic bizmes jak prowadziliscie bo my powiemy, ze jest ok (czy wprowaddzicie jakies nic nie znaczace "poprawki" i akcje) albo WYPIERD#$%^.

  Podejrzewam, ze bedzie "test" systemow unijnych jak zaczna cos wprowadzac w zycie w stosunku do firm, ktore nie chca sie dostosowac :)

  Zreszta wystarczy, ze google zablokuje wyszukiwarke na terenie unii i ta juz kwiczy. NIe mowiac co sie stanie jak M$ wylaczy system :)


 2. ... (autor: henrix343 | data: 2/10/20 | godz.: 21:29)
  Pani basia z ksiegowosci, wybaczy "podatki" tzn. oplaty ale nie wybaczy jak jej pasjansa ktos zablokuje.

 3. a jak się ma do tego RODO ? (autor: faf | data: 4/10/20 | godz.: 23:07)
  to że udzielam jednemu podmiotowi zgody na przetwarzanie moich danych osobowych nie znaczy że podoba mi się że musi on teraz wszystkim je udostępnić - i cholera wie komu. coś tu smierdoli
  dane sa do reklam - ale można z nich wnioskować różne rzeczy .. do celów reklamowych.

  zmuszanie do preinstalowania aplikacji konkurencji ? a idź pan w uj - czyli wpisdu bloatware więcej - woooow

  na samsungu A7 2017 ojca było wspołdzielone 8GB RAM/storage - fater używa tylko do dzwonienia i ostatnio do whatsAppa - miał tylko to i zegarek na ekran powitalny zainstalowany - i co chwile komuniakty że brak pamięci - co można wywalić ? no np ....WhatsApp ...i zegarek - tylko :/
  za to facebooka, messengera, linkedin i smieci Office iw ciu i trochę chgw czego nie.
  system zajmował prawie 4GB pamięci, pozostałe 3.5 zjadały apki i pliki systemowe (fotki miał na karcie SD) i zostawało 500 MB pamięci .....

  na flagowcu note 9 tego nie czuje bo tam ramu i storage jest od cholery - ale też np linkedin i facebooka nie mogę wywalić - nei uzywam ale zasoby zjada


  szereg debat - haha
  w EU komisja we wspołpracy z lobbystami ustala przepis - a misiaczki w parlamecie przyklepują radośnie.
  Ktoś wybierał komisarzy ? a fanzolą że to u nas demokracja zagrożona


 4. Te całe Srodo (autor: CharlieBrown | data: 5/10/20 | godz.: 09:29)
  powinni wywalić i ludzie sami powinni pilnować swoich danych. Tylko tego nie zrobią, bo swoi nie mieliby tak łatwo wyłudzić kasy.

 5. @03 (autor: ligand17 | data: 5/10/20 | godz.: 11:28)
  Co do bloatware'a to zgadzam się, że to jest problem. Ale wydaje mi się, że właśnie o to chodzi w tym zamieszaniu - żeby producenci nie instalowali tony swojego śmiecia, tylko umożliwili użytkownikowi wybór, których programów chce używać. Na przykład w służbowym Samsungu J5 nie potrzebuję mieć Facebooka'a, klienta poczty i przeglądarki od Samsunga, klienta Google Cloud czy pierdliarda innych rzeczy, bo itak pracodawca zablokował możliwość dodawania swojego konta/profilu do tych aplikacji. Chciałbym je usunąć, ale nie mogę.

 6. @4. (autor: faf | data: 5/10/20 | godz.: 13:13)
  z tego wynika tylko że bloata będzie więcej - ale ponoć będziesz mógł usunąć
  a przy okazji twpoje dane pójdą w swiat bo unia chce cie śledzić jak NSA i chińczyki (ci pierwsi wymyślili andka i iOSa a ci drudzy to produkują - EU tylko pierdzi w stołki i bzdziny się do głowy im unoszą - stąd posrane pomysły)    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.