Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 13 października 2020 
    

Kupujesz laptopa dla ucznia? Wybieraj rozważnie!


Autor: materiały partnera | 05:00
(4)
Minęły już czasy, kiedy dla pozyskania pożądanych informacji uczniowie musieli wertować strony słowników, podręczników i innych książek. Dziś mogą dowiedzieć się czegoś ciekawego, przygotować wystąpienie czy referat na lekcje, a nawet ciekawą prezentację multimedialną z wykorzystaniem laptopa. Chcesz zaopatrzyć w komputer osobisty swoje dziecko uczące się w szkole podstawowej lub średniej? Jak wybrać laptopa dla ucznia do nauki?


Jaki laptop dla ucznia?

Obowiązki szkolne nakładane przez nauczycieli na uczniów rosną wraz z wiekiem dziecka. Pociechy w klasach 1–3 nie mają jeszcze tylu prac domowych, które wymagałyby skorzystania z komputera z dostępem do internetu, ale już dzieci starsze, a zwłaszcza młodzież w szkołach średnich, często korzysta z zasobów sieci przy wykonywaniu zadań. Chcesz pomóc dziecku w nauce? Wyposaż go w odpowiedni laptop do nauki. Przyda się on również i wtedy, kiedy dziecko będzie uczyć się zdalnie, korzystać z kursów językowych online i kontaktować się przez sieć z kolegami i koleżankami ze szkoły.

Laptop do nauki jednocześnie posłuży Twojemu dziecku do rozrywki, dlatego wybierz sprzęt funkcjonalny i solidny, który będzie odpowiedni do grania w gry komputerowe czy oglądania filmów.

Parametry laptopa do nauki

Najważniejsze kryteria, jakie powinieneś brać pod uwagę przy wyborze laptopów do nauki dla swoich dzieci to:

  • karta graficzna,
  • procesor,
  • dysk twardy,
  • ekran laptopa,
  • pojemność pamięci RAM.

Masz do wyboru laptopy ze zintegrowaną oraz z dedykowaną kartą graficzną. Stricte do nauki wystarczy pierwsza opcja, która będzie też tańszym wyborem. Wśród kart zintegrowanych z procesorem komputera najczęściej wymienia się warianty z układem Intel HD Graphics  czy AMD Ryzen i AMD Vega. Jeśli chodzi zaś o dedykowaną kartę graficzną to będzie ona obowiązkowa, jeśli laptop ma posłużyć dziecku również do grania w wymagające gry komputerowe czy do obróbki grafiki. Wówczas wybierz sprzęt z kartą marki Nvidia, np. GeForce GTX czy AMD Radeon.

Dla sprawnego działania wielu gier czy programów graficznych na laptopach istotny jest również procesor. Wpływa on bezpośrednio na wydajność urządzenia. Do podstawowych zastosowań, tzn. do nauki z wykorzystaniem laptopa, wystarczy Ci prosty, dwurdzeniowy CPU o niskim taktowaniu, taki jak Intel Core i2 czy Intel Pentium. Ale już do rozrywki modele te mogą być niewystarczające. Najnowsze gry komputerowe mają duże wymagania sprzętowe. Odpowiedni będzie zatem Intel Core i5 lub i7 albo laptop z procesorem AMD Ryzen 3. Aby korzystać z zaawansowanych programów do tworzenia grafiki czy gier, potrzebny jest procesor z większą liczbą rdzeni i z dużą częstotliwością taktowania.

Pojemność dysku twardego informuje o tym, jak wiele danych cyfrowych będzie można na nim zapisać. Powinna ona wynosić co najmniej kilkaset GB. Dziś normą są już dyski SSD, choć nadal dostępne są też tradycyjne dyski talerzowe HDD. SSD są szybsze, działają płynniej, a ich pojemność jest nieco mniejsza niż w przypadku HDD.

Laptopy standardowo wyposażone są w ekrany o przekątnej 15,6 cala lub 13 czy 14 cali. Jeśli dziecko ma nosić takie urządzenia do szkoły, to wybierz ekran o mniejszej przekątnej, aby łatwiej było go transportować. Matryca ekranu może być błyszcząca i lepiej oddawać kolory obrazu albo matowa, która mniej obciąża nasze oczy i jest wygodniejsza w użyciu w różnych warunkach oświetleniowych. Dobrze by było, aby laptop do nauki dla ucznia był wyposażony w ekran o rozdzielczości Full HD, tj. miał 1920x1080 pikseli. Tańsze modele zapewniają nieco niższą rozdzielczość – 1366x768 pikseli, która wystarczy również do nauki. Z uwagi na wzrok dziecka, najlepiej postaw na laptop z matową lub antyodblaskową powłoką.

Kwestią drugorzędną dla wydajności i sprawności działania laptopa jest jego obudowa. Najlepiej, aby była ona jednak dobrej jakości – lekka i wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Sprzęt przeznaczony dla ucznia nie powinien ważyć więcej niż 3 kg, dlatego obudowa powinna być wykonana np. z aluminium w połączeniu z lekkim tworzywem sztucznym.

Optymalna wielkość pamięci operacyjnej RAM to 8 GB, co w parze z dyskiem SSD zapewni szybsze działanie programów.

Ile kosztuje laptop dla ucznia do nauki?

Wystarczy 1500–2000 zł, byś kupił dla ucznia laptop odpowiedni do nauki. Nieco więcej wydasz, jeśli sprzęt ten ma obsługiwać nowoczesne gry komputerowe, mające większe wymagania odnośnie do procesora, karty graficznej czy pojemności pamięci RAM. Wybieraj spośród wielu różnych laptopów czołowych marek dostępnych na empik.com, takich jak HP, Lenovo, Apple, Dell, Asus, Acer czy Microsoft.



Źródło zdjęcia: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Laptop dla ucznia do nauki ? (autor: BoloX | data: 14/10/20 | godz.: 20:08)
    Jak ma się uczyć to tylko z nędzną integrą + wyrwany alt i tab ;)

  2. ..debilne pole tamtu (autor: henrix343 | data: 15/10/20 | godz.: 00:41)
    "Najważniejsze kryteria, jakie powinieneś brać pod uwagę przy wyborze laptopów do nauki dla swoich dzieci to:"

    bzdura do kwadratu, najwazniejsza jest wymienialnosc podzespolow. Z cepe i karta lutowana/klejona jak cos sie zwali to mozesz wurzucic klape do smieci ew. zaplacic skorzystac z DROGIEJ uslugi serwisu. A jak amsz kadlubek to wymieniasz uszkodzony podzespol i jedziesz dalej.

    No ale to sa "materialy partnera" wiec takie bzdety w reklamach mozna wlasnie uslyszec.


  3. W ogóle (autor: witekvvv | data: 15/10/20 | godz.: 12:42)
    W ogóle niech tylko reklamy piszą, kuźwa co wy robicie tam że nie stać was na kilka artykułów dziennie?

  4. @up (autor: Qjanusz | data: 16/10/20 | godz.: 11:23)
    brawo...

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.