Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 2 listopada 2020 
    

Czym jest Open Source i dlaczego warto zwrócić na niego uwagę?


Autor: materiały partnera | 05:23
Zgodnie z dosłownym tłumaczeniem z języka angielskiego open source jest to otwarte źródło. W naszych rozważaniach chodzi oczywiście o otwarte oprogramowanie, jako odłam ruchu wolnego oprogramowania (free software). Bardzo często terminy powyższe są używane zamiennie i dochodzi do szeregu nieporozumień, które mam nadzieję poniższy artykuł wyjaśni w sposób klarowny.

Open source vs Free software


Open source jest to program marketingowy/model biznesowy skierowany do przedsiębiorstw. Inicjatorzy tego konceptu podkreślają zalety techniczne i rentowność otwartych modeli tworzenia oprogramowania w stosunku do tych zamkniętych.


Natomiast wolne oprogramowanie- free software jest przede wszystkim ideologią i skupia się w dużej mierze na kwestiach etycznych i politycznych. Zakłada ona w tym względzie cztery poziomy wolności:
- do uruchamiania,
- do analizy i modyfikacji,
- do redystrybucji i do dystrybucji zmodyfikowanego kodu.


Podobieństwa między open source a free software to: otwartość kodu i wolność redystrybucji.


W sposób dość obrazowy założenia prezentowane przez Open Source Initiative, amerykańską organizację pożytku publicznego promującą ideę open source zostały przedstawiony w ich logo. Łączy ono w sobie literę „O” i dziurkę od klucza, jako symbol otwartości kodu źródłowego. Utrzymane w kolorze zielonym nawiązuje do przyzwolenia na działanie.


W głowie niejednego czytelnika może pojawić się pytania i wątpliwości „Skoro udostępniamy stworzony przez siebie kod źródłowy programu za darmo to jak można na tym zarobić?” „Gdzie tu jest sens naszej pracy, którą powinniśmy zmonetyzować?”.


Odpowiedzieć możemy na kilku płaszczyznach żeby pokazać potencjalne profity z takiego podejścia do biznesu.


1. Oprogramowanie otwarte nie wyklucza sprzedaży i jego komercyjnego wykorzystania. Np. sprzedajemy dany program a firma kupująca oprócz samego oprogramowania zyskuje pomoc techniczną w jego obsłudze.
2. Sprzedaż dodatkowych usług. Klient otrzymuje bezpłatną wersję programu podstawowego a dodatkowo może wykupić: szkolenia dla użytkownika, dostęp do dodatkowych modułów, wtyczek, dodatków itd.
3. Łatwiejsze zachęcenie klienta do naszego innego już płatnego softu,
4. Pobieranie opłat za najnowszą wersję oprogramowania, która podlega częstej aktualizacji.


Co zyskuje firma publikując open source na licencji?


1. Oszczędności na infrastrukturze, (Co do zasady każdy kod wymaga infrastruktury deweloperskiej. Open source z reguły jej nie potrzebuje, korzysta ze wspólnych, światowych zasobów).
2. Testowanie w odmiennych kontekstach (użytkownicy, którzy testują nasz kod mogą go użyć w zupełnie innych okolicznościach niż sami to zakładaliśmy na etapie projektowania – odkryjemy przez to nowe zastosowania dla naszego softu, poprzez testowanie użytkownicy wykrywają potencjalne błędy).
3. Zgłoszenie Pull Request (użytkownicy kodu mogą opublikować swoją poprawioną wersję naszego oprogramowania).
4. Rozpoznawalność firmy (publikując open source wzrasta rozpoznawalność naszej marki – widzimy to po liczbie ściągnięć, wzmiankach w portalach społecznościowych).
5. Jakość kodu wzrasta (sam fakt publikacji otwartego kodu sprawia, że programiści z większym zaangażowaniem podchodzą do pracy).


Open Source – znane przykłady


- większość serwerów internetowych wykorzystuje otwarte oprogramowanie np. Linux, Apache, MySQL i PHP,
- Canonical Ltd. udostępnia system Ubuntu za darmo i proponuje płatną obsługę techniczną,
- Fundacja Mozilla kooperuje z Google i innymi firmami uzyskując profit za udostępnianie ich wyszukiwarek w przeglądarce Firefox,
- MySQL jest bezpłatny - wsparcie i dodatkowe funkcje dodawane są do płatnej wersji Enterprise,
- Red Hat udostępnia system Fedora bezpłatnie w projekcie Fedora Project, sprzedając równolegle Red Hat Enterprise Linux (RHEL),
- Serwery Minecraft dla wersji Java Edition.


Podsumowanie


Reasumując idea otwarte oprogramowania- open source to doskonały przykład wykorzystania siły synergii. Dostępność otwartego kodu tworzy całe społeczności zaangażowanie w jego rozwój. Na niespotykaną skale tworzone są modyfikacje, projektowane przydatne dla użytkowników wtyczki, ewentualne „dziury” w kodzie są błyskawicznie naprawiane poprzez patche. Jest to dodatkowo grunt, na którym wyrastają innowacyjne rozwiązania. Klasycznym przypadkiem jest społeczność jaka wyrosła wokół systemów operacyjnych z szeroko rozumianej rodziny Linux. Dzięki prawdziwym pasjonatom mamy dostęp do całkowicie bezpłatnego system operacyjnego, który w swojej funkcjonalności nie ustępuje tak popularnemu na komputerach, ale płatnemu systemowi Windows.


Artykuł powstał we współpracy z TECHUNBOX.pl


 


    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.