Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 4 listopada 2020 
    

Rosną udziały AMD w rynku procesorów x86


Autor: Wedelek | źródło: różne | 18:33
(3)
AMD coraz mocniej rozpycha się łokciami na rynku procesorów dla klientów detalicznych. Wzrost udziałów firmy w Sunnyvale pokazują w zasadzie wszystkie źródła. Po pierwsze widać to w sprawozdaniu finansowym za miniony kwartał, w którym przychód firmy wyniósł 2,8-miliarda dolarów i był o 56% wyższy niż przed rokiem. Jednak sam wzrost przychodu nie pokazuje realnego udziału procesorów czerwonych w rynku. Takie dane publikuje jednak Statistica, która twierdzi, że w trzecim kwartale bieżącego roku aż 37,3% sprzedanych CPU należało do rodzin Ryzen i Threadripper, a „jedynie” 62,6% procesorów to układy z logo Intela.

Informacjom tym wtóruje właściciel PassMarka, który podaje, że w pierwszym kwartale 2020 roku 36,3% testowanych procesorów zostało wyprodukowane dla AMD, a 63,7% stworzył Intel. Nieco gorsze dane (dla AMD) ma Steam, który w dobrowolnej ankiecie doliczył się 25,79% udziałów procesorów czerwonych i 74,21% niebieskich.

Tymczasem Merkury Research podaje, że w 3 kwartale 2020 roku AMD dzierżyło 22,4% rynku procesorów x86, co stanowi najwyższy wynik od 4 kwartału 2007 roku. Jeśli chodzi o desktopy i laptopy dla klientów detalicznych, to udział ten ma wynosić odpowiednio 20,1% i 20,2%. Szczegóły w załączonej poniżej tabelce.

Co istotne we wszystkich tych przypadkach mamy do czynienia z identycznym trendem. Chipzilla sukcesywnie traci udziały na rzecz AMD, które na rynku CPU radzi sobie coraz lepiej. Zauważa to również giełda i obecne na niej podmioty. Przykładowo jeden z analityków Goldman Sachs podwyższył raiting akcji AMD, co doprowadziło do kolejnego wzrostu ich wartości.



 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Intel na równi pochyłej (autor: ekspert_IT | data: 4/11/20 | godz.: 19:35)
    I nadziei nie widać. 14nm nie można przeprojektowywać w nieskończoność i jedyną możliwością jest okiełznać proces 10nm, bo o ile wiem 7nm czy 5nm jest nieosiągalne bo intel nie kupił urządzeń EUV od ASML. "ASML of the Netherlands, the world's only producer of EUV exposure equipment saw its net profit in the second quarter of 2020 double from a year ago. Its profits have been growing rapidly thanks to competition between Korea’s Samsung Electronics and Taiwan's TSMC in the micro-fabrication technology." http://www.businesskorea.co.kr/...html?idxno=49132

  2. @Up (autor: PCCPU | data: 4/11/20 | godz.: 23:33)
    Może w Intelu wzorem dziadka Grado chcą w piwnicy nawlekać ręcznie obwody układów scalonych za pomocą indiańskich rączek. Nie zdziwię się jak Intel przejmie tych indiańskich pracowników i wykupi całą tajną technologię do nawlekania miedzianych drucików z Grado. Wtedy żadna maszyna ASML czy innej firmy z EUV nie będzie im potrzebna :) Taką marże na CPU z technologii Grado przypierdzielą że nawet AMD się nie pozbiera ze śmiechu XD

  3. Edit (autor: PCCPU | data: 4/11/20 | godz.: 23:36)
    Ale bym się wkopał. Przecież Grado zamawia przetworniki z Chin za przysłowiowego dolara :O

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.