Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 27 listopada 2020 
    

TSMC kończy budowę nowej fabryki dla litografii 3nm


Autor: Zbyszek | źródło: TSMC | 18:21
(17)
Firma TSMC zajmująca się produkcją układów scalonych na zamówienie, poinformowała o zakończeniu budowy swojej najnowszej fabryki. Zakład zlokalizowany jest w parku technicznym na przedmieściach miasta Tainan na Tajwanie, i będzie przeznaczony do produkcji układów scalonych w procesie litograficznym 3nm. Zakończenie prac budowlanych oznacza, ze teraz producent może przystąpić do kompletowania linii produkcyjnych i osprzętu. Całość inwestycji (fabryka wraz z kompletnym wyposażeniem) ma kosztować około 19,5 miliarda dolarów.

TSMC obecnie szacuje, że masowa produkcja 3nm chipów w tym zakładzie zostanie uruchomiona za 2 lata, w drugiej połowie 2022 roku. Początkowo moce produkcyjne mają wynosić 55 tysięcy 300mm wafli na miesiąc, a docelowa wydajność fabryki to 100 tysięcy wafli miesięcznie.

Druga z nowych fabryk TSMC dla 3nm powstaje na terenie parku technologicznego w Hsinchu - w jej przypadku prace budowlane mają zostać zakończone w 2021 roku. Zdaniem TSMC, nowy 3nm proces litograficzny będzie gotowy do masowej produkcji o rok wcześniej, niż zakładały pierwotnie plany firmy.

Nietrudno przewidywać, że jednym z pierwszych odbiorców 3nm chipów będzie Apple, jak również, że cena 3nm układów scalonych może być początkowo bardzo wysoka, biorąc po uwagę horrendalny koszt opracowania tej litografii i budowy dedykowanych dla niej fabryk.


 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. 3Nm potrzebne jak rybie woda (autor: Mario2k | data: 27/11/20 | godz.: 17:53)
    Obecne 8Nm nie daje rady w nowych GPU Ampere , odblokowane limity prądowe powodują że sama karta RTX 3080 potrafi wziąć ponad 500Watt ! wiedząc o tym Nvidia założyła tym kartą dość ciasny kaganiec w postaci 330Watt tym samym obniżając moc GPU o 30%

  2. 1.. (autor: Mario1978 | data: 27/11/20 | godz.: 18:41)
    Zgadzam się z Tobą, że 3nm potrzebne jak woda rybie i to jeszcze dobrze natleniona.Nie chcemy chyba dziwactw z największych głębin oceanów na powierzchni wody.
    Każda część ma swoje miejsce a z biegiem czasu gdy tranzystory będę nakładane na siebie a nie tylko wszerz jak do tej pory osiągniemy większy skok technologiczny przez ten fakt.Niektóre źródła traktujące temat układania tranzystorów w stosy podawał daty 2027-2030 gdzie osiągnęlibyśmy cztery nałożenia.Czyli dla przykładu procesory nawet przy litografii Intelowskiej z 14nm osiągające 18MTr/mm2 nagle mogłyby osiągać 72MTr/mm2 ale to jest nie opłacalne.Lepiej będzie dla takiej litografii 3nm mieć 200MTr/mm2 i przy zastosowaniu technologii układania w stosy osiągnęlibyśmy także w wysokości przy czterech stosach już 800MTr/mm2.
    Patrząc na to co widzimy dzisiaj wydaje się to aż nierealne ale właśnie w ten sposób ludzkość teraz osiąga oszałamiające postępy i obecna technologia bardzo szybko się zestarzeje.
    Korzyści jakie przynosi rozwój technologii są na wszystkich frontach wskazane bo nawet medycyna osiągnie przez to oszałamiające postępy i nie trzeba będzie usuwać dzieci, które jeszcze nie wytworzyły się w łonie matki na w pełni dojrzały płód ludzki.Rozwój technologii właśnie przyczyni się do tego by DNA płodu można było poprawić tak aby urodziło się zdrowe dziecko.Ja uważam, że cztery stosy układania tranzystorów na siebie ujrzymy już w gotowych układach dostępnych do końca 2025 roku czyli szybciej niż społeczność naukowców to widzi.
    To także zasługa USA ponieważ bezpodstawnie oskarżając Chiny i ich oczerniając tylko przyśpieszą rozwój bo Chiny będą chciały dominować.
    Jak ktoś myśli, że tylko TSMC lub Samsung ma tak wielkie umysły by dominować na rynku produkcji tranzystorów to się myli.Tutaj Chiny jako kolebka największej ilości patentów przyczynia się do tego, że TSMC i Samsung muszą robić więcej.
    Gdy Chiny będą już mogły zastosować najnowocześniejszą technologię produkcji tranzystorów to przy ich wielkości będą to mogły robić tylko sami dając Europie coś lepszego niż USA jest w stanie dostarczyć.Dlatego o przyszłość USA i jaka ona będzie mogą się zatroszczyć tylko takie firmy jak TSMC czy Samsung.Jak chcemy wszyscy na tym dobrze wyjść to z Chinami trzeba współpracować bo ci co mają najmniejsze prawo do głosu oskarżając ich bezpodstawnie będą mogli zapomnieć o tym jak będą przez ten kraj traktowani w przyszłości.


  3. Nie wiem czy nie spieszą się za bardzo (autor: Shark20 | data: 27/11/20 | godz.: 20:56)
    5nm w 2 lata po 7nm, 3nm w 2 lata po 5nm.

    przy takich cenach opracowania nowej litografii, krótkie okresy życia danych procesów powodują mniejszy czas na zwrot z inwestycji.

    Chyba że zamiast zastępowania starszych litografii nowszymi, w 2023 chcą oferować sumarycznie 7nm, 5nm i 3nm jednocześnie - tylko na różnych półkach cenowych - 7nm jak obecnie, 5nm + 50% tego co 7nm i 3nm + 150% ceny 7nm


  4. @Shark20 (autor: Saturn64 | data: 27/11/20 | godz.: 22:38)
    Pomyliłeś firmy. To intel ma problem z szybko starzejącymi się litografiami (gdyż jako jedyny zleca ich wykorzystanie). TSMC ma wielu klientów w tym bardzo bogatych (Apple, Qualcomm), którzy są zainteresowani szybkim wdrażaniem nowych litografii. Starsze zaś przejmują biedniejsi klienci. Spójrz na dane z ostatniego kwartału 2018 https://pclab.pl/news79725.html
    Nowszych tak szczegółowych danych niestety nie znalazłem.


  5. @2. (autor: pwil2 | data: 27/11/20 | godz.: 22:46)
    Pisząc o Chinach należy pamiętać o tym, że nadrabiali swoje technologiczne opóźnienie poprzez szpiegostwo przemysłowe, kradzieże.

  6. @ Saturn (autor: Shark20 | data: 27/11/20 | godz.: 22:49)
    czyli zastosują model - że w 2023 będą oferować sumarycznie trzy nowoczesne litografie - 7nm w cenie jak obecnie, 5nm + 50% ceny 7nm (jak obecnie) i 3nm + 150% ceny 7nm

  7. ... (autor: Qjanusz | data: 27/11/20 | godz.: 23:09)
    "Zdaniem TSMC, nowy 3nm proces litograficzny będzie gotowy do masowej produkcji o rok wcześniej, niż zakładały pierwotnie plany firmy" - szlag włodarzy Intela trafił /jeszcze bardziej/

    @Shark20 - inwestycja będzie zwracana marżą na lepieniu w starszych procesach technologicznych. Kilka newsów wcześniej Zbyszek ładnie to opisał.


  8. ale bylyby jajca jakby Chipzilla musiała (autor: Kosiarz | data: 27/11/20 | godz.: 23:47)
    sprzedać swoje faby...

  9. mario1978 - chiny bezpodstawnie oskarzane? (autor: komisarz | data: 28/11/20 | godz.: 03:51)
    kradzieze, szpiehgostwo, kopiowanie i wymuszenia +blokada swojego rynku przy swobodnej ekspansji na rynki zewnetrze, gdzie niskie koszty ich produktow to brak norm srodowiskowych, brak ochrony praconiwka, brak emerytur itp. Oj te niewinne chiny

  10. komisarz (autor: kombajn4 | data: 28/11/20 | godz.: 07:02)
    oraz brak patentów dzięki czemu jak firma wypuszcza przełomowy produkt to natychmiast opracowuje następce bo wie że prędzej czy później ktoś to skopiuje. Dzięki temu czysto chińskie produkty rozwijają się w takim tempie że zachodni producenci zostali daleko w tyle. Przykładowo w świecie DACów i wzmacniaczy słuchawkowych (trochę siedzę w temacie) masz obecnie same chińskie produkty potem długo długo nic i kilka niedużych firm zachodnich goniących Chińczyków. Plus oczywiście duże stare, uznane firmy które sprzedają rupiecie (pod względem specyfikacji i możliwości) za astronomiczne pieniądze.

  11. @ 2 (autor: Muchomor | data: 28/11/20 | godz.: 10:04)
    Jakie fikołki logiczne ... "bezpodstawnie oskarżane Chiny" - omfg. Tak jak ten bezpodstawnie oskarżany pracownik Huawei'a w naszym kraju pewnie, nie?

  12. Muchomor (autor: Markizy | data: 28/11/20 | godz.: 15:15)
    a co tak naprawdę wynikło z tych wszystkich oskarżeń? O sprawie cicho wiec wygląda że chodziło tylko o narobienie szumu.

    Telefony nadal ich są w sprzedaży.

    @pwil2
    państwa zachodnie nigdy takimi działaniami sobie rąk nie brudziły? W czasach zimnej wojny są tego najlepszym przykładem. A przecież podkradano tak samo naukowców z rożnych krajów.

    @Kosiarz
    podział chipzilli na część projektującą układy i zlecająca produkcję oraz na cześć produkującą paradoksalnie mogło by pomóc obydwu stronom.

    @komisarz
    cześć punktów tak samo się tyczy USA co i Chin wiec bez dogłębnej analizy tematu nie krzyczałbym głośno kto jest faktycznie tym złym.


  13. @up (autor: Saturn64 | data: 28/11/20 | godz.: 19:38)
    Chiny chcą być mocarstwem i wkrótce będą krajem, którzy prześcignie pozostałe i tu nie ma wątpiwości. Niestety ale tego się nie da już zatrzymać. Chiny wykorzystały ostatnie 30 lat na wzrost gospodarczy i poprzez tanią siłę roboczą i jednocześnie duży rynek wewnętrzny zachęcały zachodni kapitał do inwestowania. Oczywiście nic za darmo. Korzyści finansowe okupione były kradzieżą technologii. Jednak inne kraje takie jak Francja, Anglia, Niemcy, USA, ZSRR stając się mocarstwami w swoim czasie również korzystały z niewłaściwych dróg osiągania sukcesu. Niewolnictwo, wyzysk kolonialny i nieludzki kapitalizm (mam na myśli pracę 10 letnich dzieci, brak socjalu itd). USA również wykorzystało gospodarczo I i II wojnę do stania się mocarstwem. Po pierwsze nie było na ich terenie działań wojennych a po drugie dołączyli do wojny w 1917 i w grudniu 1941 roku wcześniej handlując na 2 fronty. Z drugiej strony po wojnie nie przeszkadzło im, że wielu naukowców Niemieckich (często zbrodniarzy wojennych) brało udział w tworzeniu dobrobytu USA. Oczywiście nie można się na to obrażać. W inny sposób nie było by szans albo było by bardziej kosztowne konkurowanie z ZSRR. Chiny mają przewagę, że mają wdrożone 2 systemy komunistyczny zarządczy (który trzyma łapę na wszystkim) i gospodarkę kapitalistyczno-socjalistyczną. Firmy prywatne, które osiągają sukces musza się nim podzielić z władzą ale mogą go jeszcze przyspieszyć tzn osiągnąć większą skalę produkcji lub nowoczesności gdy są dotowane przez budżet centralny. W UE czy w USA pieniądze publiczne rzadko kiedy wspierają tak firmy jak w Chinach i dlatego bardzo trudne będzie konkurowanie z nimi.

  14. @13. (autor: pwil2 | data: 28/11/20 | godz.: 20:05)
    Chiny są/będą mocarstwem, dopóki sumujesz wszystko co posiada ponad miliard Chińczyków. Licząc PKB na jednego mieszkańca są m.in. za Iranem, Białorusią, Turkmenistanem, Meksykiem, Bułgarią, Rumunią, Turcją.

  15. @ 2 (autor: Muchomor | data: 28/11/20 | godz.: 20:27)
    Jakie fikołki logiczne ... "bezpodstawnie oskarżane Chiny" - omfg. Tak jak ten bezpodstawnie oskarżany pracownik Huawei'a w naszym kraju pewnie

  16. @12 (autor: Muchomor | data: 28/11/20 | godz.: 20:28)
    ?? Jakie cicho - w zeszłym tygodniu się proces zaczął. Ściągnij klapy z oczu, bo zostaniesz mentalnym komuchem szybciej niż sobie sprawę zdajesz...

  17. Muchomor (autor: Markizy | data: 28/11/20 | godz.: 22:37)
    podrzuć linkiem, jakoś na wp nie rzucił mi się tekst tego typu o huawei tak samo żaden portal technologiczny się o tym nie zająkną.

    Klapek nie mam ale nigdzie nie widzę żeby ktoś o tym mówił, a brak rozgłosu sugeruje że sprawa będzie wyglądać jak ta z Mateusz Piskorski, niby coś mieli ale nic pokazać nie chcieli, nagminnie naginali polskie prawa a momentami je wręcz łamano po czym gościa zwolnili.

    PS nie sugeruj komuś kim jest bo to słabo świadczy o twojej kulturze wobec innych.

    PSS proces się zaczął po prawie dwóch latach?


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.