Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 3 grudnia 2020 
    

Powstał procesor na bazie RISC-V ISA z zegarem 5GHz zużywający 1W energii


Autor: Wedelek | źródło: EE-Times | 05:30
(12)
W roku 2015 pracownicy uniwersytetu w Berkeley rozpoczęli prace nad nowym uniwersalnym zestawem instrukcji RISC (Reduced Instruction Set Computing) przeznaczonym dla procesorów nowej generacji. Tak powstał wolny od ograniczeń patentowych standard RISC-V ISA. Na razie jego popularność nie jest jeszcze specjalnie duża, co nie oznacza, że na jego bazie nie powstają żadne ciekawe instrukcje. Wręcz przeciwnie. Najlepszym tego dowodem jest najnowszy procesor od Micro Magic Inc., który mimo bardzo wysokiego zegara sięgającego 5GHz zużywa zaledwie 1W energii. Układ pracuje przy tym z napięciem 1,1V i osiąga 13’000pkt CoreMark. Nie jest to więc najpotężniejszy CPU na rynku, ale i tak robi wrażenie.



 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. architektura X86 (autor: Mario2k | data: 3/12/20 | godz.: 15:41)
    Musi kiedyś odejść w zapomnienie bo jest przestarzała i ograniczona .

  2. Mario2k (autor: pawel1207 | data: 3/12/20 | godz.: 15:48)
    ona jest przestazala i ograniczona od 20 lat .

  3. Mario2k (autor: kombajn4 | data: 3/12/20 | godz.: 17:42)
    jak nie od 30, co nie zmienia faktu że nadal jest najwydajniejsza i próżno szukać konkurencji choć poczynania Appla budzą nadzieję na naprawdę wydajne chipy ARM

  4. że nadal jest najwydajniejsza i próżno szukać konkurencji (autor: pawel1207 | data: 4/12/20 | godz.: 10:39)
    chlopie nie ma konkurencji a arm to zupelnie inny swiat x86 jedynie czym sie wyroznialo to cena i dostepnoscia oprogramowania w multi te procesory zawsze lezaly to co ich ratowalo to cena byly tanie w porownniu z armami czy power od ibma i mialy mocny watek z tym ze na rynku pro to zaden ratunek niemniej poprzez powszechnosc x86 byly swietnie oprogramowane wiec owszem bylo to najwydajniejsze rozwiazane w desktopowym pececie dlaczego no bo w pecenie nigdy zadnych innych procesorow nie bylo :D wiec peprzenie ze x86 bylo i jest najwydajniejsze to tylko mit co potwierdza apple gdzie na koolanie w ciagu 2 i pol roku zrobilo arma ktore spokojnie ogarnia wyddajnosc intela :D jqak wy jaraliscie sie 4 rdzeniami w armie i mipsie byly rozwiazania 18 rdzeniowe i wiecej podobnie w seri power procesory bily czesto wydajnoscia x86 ale nie byly tak masowka jak x86 i nie mialy takiej bazy oprogramowania .. podobnie jak z maluchem czy durzym, fiatem czy polonezem w polsce to byly najpopularniejsze samochody z najlatiejdostepnymi czesciami i serwisowac je umial karzdy . to nie znaczt ze bmki proshe vw toyoty mazdy i mtsubishi nie istnialy i nie byly lepsze od poloneza ..:D


  5. debilne pole tematu (autor: henrix343 | data: 6/12/20 | godz.: 04:28)
    Dobry news, ciekawy temat. Z takim poborem energii, to mozna nieclego cepa ukrecic.

  6. pawel1207 (autor: kombajn4 | data: 6/12/20 | godz.: 11:04)
    Chyba strasznie młody jesteś skoro myślisz że w PC zawsze były X86. W moim pierwszy PC siedział MOS 6510.To raz. A dwa że inne architektury miały wyższą wydajność w specyficznych zastosowaniach z reguły tam gdzie była sprzętowa akceleracja. A tu mowa o wydajności do szeroko pojętych zastosowań ogólnych, i nie rozmawiamy o dedykowanym sprzęcie do specyficznych zastosowań. Napisałem że te nowe chipy Appla budzą nadzieję na realną konkurencję.
    P.S. "wy jaraliscie sie 4 rdzeniami w armie i mipsie byly rozwiazania 18 rdzeniowe" X86 nie kończy się na desktopie to raz a dwa że te 18 rdzeniowe ARM nie mały startu wydajnością multi do analogicznych rozwiązań X86. Biły na głowę odpowiedniki X86 pod względem perf/Watt ale nie w kategorii ogólnej wydajności i dlatego nie stały się powszechnym rozwiązaniem.


  7. @kombajn4 (autor: Promilus | data: 6/12/20 | godz.: 13:06)
    Dla niektórych PC to automatycznie IBM PC :)
    Oczywiście TRS-80, Commodore PET czy Apple I to też były komputery osobiste. I kolejne wersje też. Tak samo Mac, Amiga, ACORN ... 6502, Z80, 68000, ARM2, PowerPC.


  8. kombajn4 (autor: pawel1207 | data: 6/12/20 | godz.: 15:06)
    wy to naprawde ograniczeni jestscie mowimy o pc zgodnych z ibm xt/at i tyle w temacie a personal computer to mozesz wszystko nazwac lacznie z kalkuulatorem i tak to nic nie wnosi do tematu naprawde trzeb miec luki w mysleniu aby myslac o pc a widzi sie zxspectrum :D to tez byl pc :D ale fakty sa takie ze w pecetach nic poza x86 nie siedzialo z wyjatkiem transmety o czym geniusze pewnie nie wiedzieli gdzie w zasadzie instukcje x86 wykonywalo sie na drodze emulacji i konwesji kodu no ale jak dla was w dzisiejszych czasach pecet czy pc to zx spectrum czy inne commodore :D to nie mam pytan o wasze oderwanie od zeczywistosci :D



  9. kombajn4 (autor: pawel1207 | data: 6/12/20 | godz.: 15:23)
    ty nadal nie ogarniasz co jest problemem arm problemem arm czy power pc czy mipsow czy innych wynalazkow problem jest ten sam czyli x86 do ktorego niemal karzda glaez rynku jest dopasowywana :D wiec 18 rsxdzeniowy arm bil kazdego xenona jaki byl problem jesttaki ze taki arm z calym podsy stemem jest drogi dlatego ze nie sa to standardowe rozwiazania dlatego kroi sie je pod klijenta a klijentowi zalerzy na pref/watt :D i ogholnej wydajnosci co zamiatalo intelem podleoge probleme przy takich rozwiazaniach jest oprogramowa nie i support nie sama wydajnosc cpu :D dlatego za procka z zgodnego z power isa placisz kilkukrotna wartosc jaka musialbys zaplacic za podobnego intela nie sa powszeche nie sa produkowane masowo :D podobnie jak rozwiazania power od ibm :D probleme sa koszty infrastuktura support i serwis ktorego mniejsze firmy nie byly w stanie zapewnic tak tanio i dobrze jak robil to intel wiec oplacalo sie siedziec na x86 nie dlatego ze te cpu byly wydajne :D bo to bajka dla dzieci ale dlatego ze byly bardziej przystepne jak kiedys popracujesz w tej braznzy innej niz desktop pc to szybko sobie uswiadomisz ze wydajnosc :D cpu o dupe mozesz rozbic jesli nie posiadasz nalezytego oproogramowania i nalezytego supportu czy hardwearu zgodnego z twoimi rozwianiami a to jest bolaczka rozwiazan opartych o nie x86 cpu ... nie wydajnosc :D dlatego x86 nazywany nie bez powodu rakiem i nie bez powodu uwaza sie ze gdyby nie x86 ogolna informatyka jaki samo cpu staly na o wiele wyzszym poziomie ..


  10. @pawel1207 (autor: Promilus | data: 6/12/20 | godz.: 17:06)
    "mowimy o pc zgodnych z ibm xt/at" nie, nie mówimy, ty mówisz i zaznaczyłeś to dopiero teraz...
    Personal Computer (PC) to termin który zagościł zanim pojawił się pierwszy model IBM 5150. Nie brakowało konstrukcji x86, które kompatybilności z IBM PC nie miało. Dodatkowo z biegiem czasu kompatybilność z IBMowym standardem ogółem uległa degradacji i bardziej kręciła się wokół kompatybilności z intelem i windows niż z IBM. Zresztą IBMowe PS/2 miało zupełnie inną architekturę systemową, procesor x86 oraz własne rozwiązania IBM (podwójny bios, szyna MCA, standard XGA)
    "IBM PC compatible" becomes "Standard PC" in 1990s, and later "ACPI PC" in 2000s





  11. Komputery PC powstały (autor: kombajn4 | data: 6/12/20 | godz.: 18:55)
    Na długo przed pierwszymi IBM to raz. Dwa że baardzo dlugo były oferowane pecety nue na x86 choćby właśnie od Appla. No i dodałbym jeszcze że od lat są dostęone mini PC oparte o ARM i to też są PC bo kolega chyba nie kojaży co oznacza w ogóle skrót PC - Personal Computer. Tak generalnie to pisze ren komentarz z swojego PC opartego o ARM - z komórki to też PC jakby nie patrzyć.

  12. Ot ciekawostka (autor: Qjanusz | data: 7/12/20 | godz.: 01:26)
    Nic więcej

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.