Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 8 grudnia 2020 
    

Chiny będą mieć własny w pelni niezależny od innych 28nm proces litograficzny


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 06:14
(7)
Wojna techniczna pomiędzy USA i Chinami skłoniła drugi z tych krajów do mobilizacji, i przynajmniej częściowego uniezależnienia się od zachodnich kontrahentów. Przypomnijmy, że wprowadzane przez USA ograniczenia licencyjne zakazały eksportu amerykańskich technologii do chińskich przedsiębiorstw cywilnych. Dotyczy to także producentów spoza USA i ich urządzeń lub rozwiązań, wykorzystujących podzespoły lub oprogramowanie dostarczane z USA.

Wprowadzone przez USA rozwiązania spowodowały niemały kłopot dla wielu chińskich producentów szczególnie z branży elektronicznej. To uderzyło m.in w Huaweii, który utrafił możliwość produkcji chipów w TSMC.

Problemem stała się też produkcji chipów we własnych fabryk, które do tej pory korzystały z różnych zagranicznych dostawców, np. holenderskiego ASML wytwarzającego maszyny do produkcji układów scalonych.

Firma Shanghai Micro Electronic Equipment (SMEE) otrzymała misję zastąpienia ASML i opracownia własnych, zaawansowanych maszyn do wytrawiania wafli krzemowych. Według najnowszych zapewnień SMEE będą one gotowe w 4. kwartale 2021 roku, mogąc operować w 28nm procesie litograficznym przy wykorzystaniu fotonaświetlania klasyczną techniką DUV (deep ultraviolet).

Tym samym już za kilkanaście miesięcy Chiny będą dysponować własnym, 28nm procesem litograficznym niezależnym od zagranicznych dostawców technologii, a limitowanym wyłącznie dostawami niezbędnych surowców, które na ten moment nie są ograniczane dla chińskich producentów.


 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Trochę czasu im to zajmie... (autor: Kenjiro | data: 8/12/20 | godz.: 09:47)
    Zanim dobiją do obecnej czołówki, ale z konieczności będą musieli. W efekcie za kilkanaście lat Chiny będą się obchodzić bez innych krajów, za to inne kraje nie będą mogły bez Chin...
    Głupi ten Trump, zamiast trzymać i uzależniać Chiny od siebie (zgodnie z zasadą, że wrogów trzymajmy najbliżej), to wprowadził ich na drogę samowystarczalności elektroniki.


  2. za 10 lat (autor: Mario2k | data: 8/12/20 | godz.: 10:48)
    Chiny spokojnie dojdą czołówkę producentów .
    Jak ich rząd postanowi to nie ma bata żeby się nie udało


  3. za kilkanaście miesięcy Chiny będą posiadać całkiem znośne (autor: Qjanusz | data: 8/12/20 | godz.: 11:34)
    i niezależne od nikogo 28nm, co już jest wystarczające na wewnętrze potrzeby.
    plus kilka lat i własna technologia będzie rywalizowała z technologią reszty świata.

    Co dalej? Embargo za zasoby naturalne? Zakaz eksplorowania kosmosu?


  4. 2__ (autor: Mario1978 | data: 8/12/20 | godz.: 12:53)
    Nie za dziesięć lat ale za pięć lat a dlaczego tak uważam i wszystko inne co ma wpływ na moją ocenę zdolności obecnych Chin można znaleźć z powszechnych wiadomości.
    Chiny pracują od 2014 roku nad swoją maszyną do produkcji tranzystorów ale już nie starą metodą Finfet.Oni mają dużo czasu i jest ich na prawdę dużo z najwyższym wykształceniem.
    A Stany Zjednoczone zrobiły wszystko by zniechęcić największe umysły z Chin jak i innych krajów by pracować w Amerykańskich korporacjach.Chińczycy już mają maszynę testową, której zadaniem w przyszłości będzie produkować tranzystory o wymiarach 10nm x 10nm więc i ASML musi się rozwijać by nie być tym gorszym.Są już także na razie tylko plotki, że maszyny EUV nowej generacji serii D od ASML, które mają był wysyłane od drugiej połowy 2021 roku jakoby miały nie posiadać po pewnej ilości z nich ani 'grama' technologii Amerykańskiej ponieważ są tak zaawansowane, że nawet USA w tej dziedzinie nie osiągnęło aż tyle.Wiecie co to oznacza z sankcji USA kierowanych w stronę Chin?
    USA to jest w tej chwili taka krowa, która dużo robi wrzasku ale po 'cichaczu' jak widzą, że nie ma bardziej zaawansowanej technologii to korzystają z rozwiązań Chińskich lub krajów osób ze skośnymi powiekami.


  5. debilne pole tematu (autor: henrix343 | data: 9/12/20 | godz.: 00:50)
    brawo!

  6. ile macie w domu produktów z 'made in USA'? (autor: Kosiarz | data: 9/12/20 | godz.: 10:09)
    a ile z 'made in China'... jak chiński procek nie bedzie zmuszał do ogladania chińskiego YT i Netflixa to luzik.

    ostatnio zamawialem bloki wodne z Chin - nie specjalnie ustępujące wydajnością (wyglądem odrobinę ale nie jest najgorzej) konstrukcjom wielkich tego rynku... tylko były 5 razy tańsze :P


  7. @06 (autor: bmiluch | data: 10/12/20 | godz.: 16:39)
    95% oprogramowania?

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.