Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 18 grudnia 2020 
    

Intel znów ma problemy z litografią i nie tylko


Autor: Wedelek | źródło: Tech Power Up | 05:44
(6)
Koncern Susquehanna stał się niedawno obiektem wielu ciekawych informacji na temat Intela – ten jest jednym z jego partnerów biznesowych. Dowiedzieliśmy się na przykład, że Chipzilla wciąż boryka się z uzyskaniem odpowiedniego uzysku z wykorzystaniem litografii 10nm. Dzięki nowym tranzystorom SuperFin jest co prawda dużo lepiej, ale wciąż wyraźnie gorzej niż w 14nm i ta sytuacja prawdopodobnie nie zmieni się nigdy. Aktualnie uzysk w najnowszej litografii niebieskich przekracza 50% co jednak nadal nie pozwala na produkcję wystarczającej ilości układów scalonych. Co gorsze z 7nm też nie jest różowo i obsuwa we wprowadzeniu tej litografii przekroczy prognozowane 6-12 miesięcy.

Możliwe nawet, że powtórzy się scenariusz z 10nm, gdzie uzysk układów Cannon Lake (Skymont) nie przekraczał 25%. Do tego dochodzi ponoć kiepska jakość serwerowych rdzeni Ice Lake-SP, które mają być rozczarowaniem na tle konkurencji. Pod tym względem dopiero Sapphire Rapids mają być przyzwoitej jakości, ale na ich debiut poczekamy do drugiego kwartału 2022 roku.

Zdaniem autorów wypowiedzi ujętych w przecieku Intel nie będzie też w stanie dostarczyć dostatecznej ilości układów Alder Lake-S i prawdopodobnie będzie musiał zacząć produkować u podwykonawców. Długoterminowo problemem mogą też być fabryki ze starszą litografią, których nie będzie można łatwo spieniężyć. Ogólnie stan Intela ma by na tyle zły, że firma ta nie będzie w stanie dogonić AMD przynajmniej do końca 2024 roku. Na szczęście (dla Chipzilli) producentowi z Sunnyvale w pełnym wykorzystaniu tej sytuacji przeszkodzą niewystarczające zdolności produkcyjne fabryk TSMC (AMD nie ma własnych Fabów).

Ostatnia z plotek mówi też o trwających poszukiwaniach kandydata na nowego CEO, który mógłby zastąpić na tym polu Boba Swanna.



 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Intel gigant (autor: Mario2k | data: 18/12/20 | godz.: 11:47)
    I od lat nie potrafi ogarnąć produkcji w niższych wymiarach technologicznych ? czy tam aby ktoś ich nie Sabotuje od środka ?

  2. Mario2k (autor: komisarz | data: 18/12/20 | godz.: 15:19)
    moze sobie porownaj wielkosc intela do tsmc zanim zaczniesz pisac o intelu-gigancie.

  3. Raja na CEO (autor: Qjanusz | data: 18/12/20 | godz.: 18:09)
    reszta jakoś się wyprostuje...

  4. komisarz (autor: Markizy | data: 18/12/20 | godz.: 21:32)
    pod wzgledem wielkości to intel ma ponad 2 razy więcej pracowników. Zapewne dochód zainkasował ponad dwa razy więcej niż TSMC. Chociaż tutaj trzeba przekopać raporty.

    Swoją drogą aż dziw że intel z pozycji lidera spadł do drugiej ligii, gdyby GF nie wycofał się z wyścigu technologicznego ich sytuacja była by jeszcze gorsza.


  5. @temat. (autor: Mariosti | data: 19/12/20 | godz.: 17:38)
    Jeśli faktycznie uda im się sensowną liczbę maszyn EUV pozyskać to faktycznie w 2022 jest możliwe że wypuszczą jakąś dobrą litografię, chociaż mniemam iż na start może bardziej rozsądne byłoby zrobienie 10nm w EUV z wysokim uzyskiem, ale wtedy zapewne skazaliby się znowu na stagnację procesu bo nie mają fizycznej możliwości kupienia wystarczającej liczby maszyn EUV do produkowania w dużej ilości jednocześnie ukladów 10nm i 7nm.

    Tak jak wspominałem pod paroma newsami o tej tematyce, intel był zbyt arogancki i wierzył że będą w stanie osiągnąć znacznie więcej niż inni producenci z dotychczasowych maszyn i okazało się że się mylili.
    Teraz są daleko w tyle z zamówieniami na maszyny EUV i ponieważ ich podaż jest bardzo ograniczona co roku, intel będzie z tego powodu cierpieć jeszcze przez wiele lat, chyba że zaczną kontraktować maszyny na 4 lata do przodu z absurdalnymi przebitkami tak aby nie pozwolić konkurencji na kupienie tych maszyn, ale po pierwsze byłoby to bardzo kosztowe, po drugie samsung i tsmc też mają dużo pieniędzy, po trzecie efekt takich działań byłby widoczny dopiero po 5-6 latach, a to może być za długo dla intela, pomimo tego jak wielki wciąż jest, bo w międzyczasie TSMC będzie otwierało nowe faby co roku.


  6. @5 Jaki sens ma modyfikacja lini 10nm... (autor: gantrithor | data: 22/12/20 | godz.: 18:18)
    skoro konkurencja juz w przyszlym roku zacznie produkowac duze uklady w 5nm i 3nm za 2 lata?
    Intel kupujac nowe maszyny do euv bedzie celowal wlasnie w 5 i 4nm inaczej nigdy nie bedzie konkurencyjny na tym polu.
    10nm intela jest nadal na arf 193l o szerokosci wiazki swiatla 193nm, euv jest na swietle przesunietym do ekstrmalnego ultrafioletu o szerokosci wiazki 13,5nm jak widzisz jest spora roznica w skomplikowaniu optyki przy takich rozmiarach wiazki.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.