Nvidia przedłużyła kontrakt z Samsungiem na dostawę 8nm chipów?
Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 06:25
(6)
Nvidia zaskoczyła wszystkich, wybierając 8nm proces litograficzny Samsunga do produkcji swoich najnowszych chipów graficznych z serii Ampere, które są stosowane w najnowszej generacji kart GeForce RTX 3000. Było to dość nietypowe posunięcie, bo producent do tej pory zawsze wytwarzał swoje duże chipy graficzne w uznawanej za lidera rynku firmie TSMC, a wcześniejsza współpraca z Samsungiem dotyczyła jedynie incydentalnych umów na produkcję GPU do niskobudżetowych kart graficznych. Szybko okazało się, że decyzja ma swoje konsekwencje, czego wyrazem były m.in nieoficjalne informacje o niezadowoleniu Nvidia z procesu litograficznego Samsunga.
Wprawdzie 8nm litografiia Samsunga ma zadowalającą gęstość i pozwoliła upakować znacznie więcej tranzystorów aniżeli wcześniej stosowana 12/14nm litografia TSMC (i prawie tyle ile nowy 7nm proces TSMC), to Nvidia miała być niezadowolona z wydajności oferowanej przez ten proces litograficzny. Objawia się to oczywiście tym, że zegary taktujące GPU nie wzrosły w stosunku do 12/14nm litografii TSMC, a dodatkowo 8nm chipy Samsunga konsumują dość dużo energii.
Drugim problem miał być niski uzysk w produkcji chipów, skutkujący tym, że ze wszystkich produkowanych układów GA102 i GA104 sprawna była zbyt mała część. To skutkuje ograniczonymi dostawami GeForce RTX 3070, 3080 i 3090 do sklepów, jak również wpłynęło na opóźnienie premiery GeForce RTX 3070.
W efekcie dość szybko po premierze najnowszych kart od Nvidia pojawiły sie pogłoski, że współpraca z Samsungiem nie będzie trwać długo, a Nvidia w 2021 roku powróci z produkcją chipów do TSMC wydając odświeżoną serię Ampere.
Co innego twierdzą Koreańskie media, według których Samsung ostatecznie uporał się z problemem niskiego uzysku przy produkcji chipów Nvidia w swoim 8nm procesie. Co więcej, obie firmy ponoć zawarły w ubiegłym tygodniu drugą umowę na produkcję i dostawę GPU z serii Ampere, przedłużającą okres współpracy na kolejne miesiące.
Ponadto koreańskie źródła miały dotrzeć do powodów, dla których Nvidia pozostawiła na produkcję GPU Ampere u Samsunga, świadomie rezygnując z trochę lepszej litografii od TSMC. Według tych doniesień Jensen-Huang miał w ubiegłym roku przewidzieć sytuację, w której TSMC stanie się niewydolne w produkcji swoich 7nm układów. W efekcie wybrał Samsunga licząc się z przejściowymi problemami, ale ta decyzja ma opłacić się w przyszłości, kiedy Nvidia nie będzie w żaden sposób ograniczona niewystarczającą liczbą dostaw od TSMC.
Ponadto Jensen Huang miał w ten sposób zająć dla Nvidia pierwsze miejsce w kolejce klientów nowej 4nm litografii Samsunga, która wykorzysta fotonaświetlanie EUV i podobno ma mieć bardzo dobre parametry techniczne porównywalne z przyszłymi litografiami od TSMC.
K O M E N T A R Z E
Decyzja nie dziwi (autor: ekspert_IT | data: 21/12/20 | godz.: 10:25) TSMC zlikwidowało rabaty a i cennik dla nowej produkcji 'z ulicy' będzie na pewno większy niż dla obecnych klientów dających nowe zlecenie. Pewnie Nv dostała rabat za niski uzysk i teraz księgowość oraz finanse są przeciw zmianie wytwórcy chipów, bo na pewno byłoby drożej, a i trzeba by wówczas przeprojektować dziesiątki produktów co również kosztuje...
@1 Mi sie raczej wydaje ze jest jak w artykule... (autor: gantrithor | data: 21/12/20 | godz.: 12:35) samsung poprostu oferuje wieksze mozliwosci przerobowe a tym czasem tsmc jest zawalone zleceniami na kilka lat w przod i nie planuje modernizowac starszych fabryk do 7nm bo starsze procesy tez sa zawalone zleceniami, tsmc czuje sie na tyle pewnie ze zlikwidowalo rabaty "3% dla klientow zamawiajacych ponad 100k wafli" z kolei samsung jakis czas temu sam zaczal stosowac rabaty aby podebrac czesc klientow tsmc.
TSMC jest teraz zajete procesem 6nm dla nowych apu zen3+ , 5nm dla apple i budowa 3nm dodatkowo tmsc juz zamowilo u asml nowe "drukarki" twinscan NXE:3600D 160 wafli na godzine dostepne w 2 polowie 2021 i 220 wafli/h w 2023.
Dodatkowo asml wprowadza nowe drukarki dla usprawnienia procesow 3nm i mniej twinscan EXE:5000 i 5200 "okolo 318 milionow dolarow sztuka" odpowiednio 2022 i 2024.
Zapowiedzi zapowiedziami ale z tego co wyzej wynika ze tsmc ma zapewnione srodki na takie inwestycje ktore sa zakontraktowane raczej na dlugie lata.
Samo asml tez sie nie wyrabia bo w kolejce stoi tsmc, samsung i kilka mniejszych firm.
Fajnie sie to czyta ale sa to informacje zaldwie po lebkach i po zaglebieniu sie widac ze nawet teraz z 7nm tsmc czy 8nm samsunga nadal sa spore problemy jak produkcja i inspekcja masek "ims i nuflare" pracuja nad nowymi drukarkami e-beam z 262,000 promieni pozwalajace na druk maski w 12 godzin co nadal jest dosc czasochlonne aby zaoszczedzic czas maski sa naprawiane jesli zostaly uszkodzone.
Stosuje sie dwie metody naprawiania masek e-beam i nanomaszynowe, firma zeiss zajmujaca sie produkcja narzedzi do napraw przygotowuje najnowsze urzadzenie na rok 2021 pozwala ono na odbudowe uszkodzonych dla uszkodzien 10nm i mniej mostkow, lini i wypuklosci.
Firma bruker przygotowuje nanomaszynowe urzadzenie do naprawy uzbrojone w nanodjamentowy szpikulec.
Sama produkcja masek jest czaslochlonna przykladowo dla intela 10nm bez uzycia euv i przy zastosowaniu arf 193l czas produkcji masek wynosi okolo 60 dni przy uzyciu jednej maszyny, producentow masek jest malo a te firmy nie inwestuja w rozbudowane linie produkcyjne.
I tu dochodzimy do sedna sprawy dla nvidi produkcja nowych masek i zdobycie miejsca w tsmc moze byc zbyt czasochlona i kosztowna operacja i taniej bedzie poprostu pozostac u samsunga a gdy w przyszlym roku zluzuja sie troche linie produkcyje to nvidia zamowi uklady 7 lub 6nm dla ukladow ampere i kart z dopiskiem super ale tez jest mozliwe ze samsung faktycznie poprawil uzysk i przejscie do tsmc nie jest konieczne, mozliwe tez ze samsung sam zaoferuje nvidi zejscie do nizszego procesu litograficznego dla ukladow super.
Szukacie drugiego dna dla tej całej sytuacji? (autor: Seba78 | data: 21/12/20 | godz.: 12:40) Drugie dno całej sytuacji to Intel, który niebawem będzie potrzebował ogromnych mocy produkcyjnych bo sam nie jest już w stanie produkować chipów na odpowiednim poziomie. Zapewne na rynku jest panika i każdy boi się o to czy jego czipy będą produkowane i czy jakiś dostawca nie wyrzuci danej firmy poza kolejkę. Skoro TSMC ma zacząć robić dla intela to komuś musi ograniczyć.
chyba nie mieli wyjścia (autor: Shark20 | data: 21/12/20 | godz.: 14:55) wypisali się z TSMC i w najbliższych latach trudno mi będzie wskoczyć ponownie. W 5nm też kolejka zajęta.
debilne pole tematu (autor: henrix343 | data: 21/12/20 | godz.: 23:13) o wystarczy opracowac dobrze jakis proces np 55nm i udostepnic na zasadzie OS i zamiata sie konkurencje. O ile wiem chinys ie za to wziely ale nie OS (czytaj, beda patenty).
Cena i rodzajowosc sprzetu, spowodowalyby ze monopol zostalby przerwany - klient moglby kupic niezbyt wydajny ale TANi i dostepny produkt.
Cepy kosztowalyby kilkanascie zlotych max.
A tak mamy dalsza telenowele monopolu. pewnie gdzies prad wylacza i ceny +20%, albo ktos plandemie zlapie i ceny +15%.
@5. (autor: Mariosti | data: 22/12/20 | godz.: 02:36) Ale jest obecnie sporo producentów z mocami produkcyjnymi w 12-14nm a jeszcze więcej zdolnych produkować 22-28nm chipy.
Problem w tym że niespecjalnie firmy chcą korzystać z tych procesów bo właśnie w wyprodukowanie w miarę nowoczesnego procesora w tych 28nm wcale nie będzie tańsze niż w 7nm, bo różnica gęstości procesu jest ogromna, a różnica w cenie wafla 7nm i 28nm nie jest aż tak ogromna. Nawet jeśli wafel 7nm będzie ~2x droższy to i tak ten sam układ scalony wyjdzie około 2x taniej w nim niż w starych 28nm z powodu 4x większej liczby układów na jednym waflu.
Jak do tego dołożymy dramatyczną różnicę w zużyciu energii przez takie układy to już dość jasne jest dlaczego nie ma sensu produkcja nowoczesnych procesorów w starych procesach.
Zresztą intel właśnie się z tym problemem boryka i produkuje coraz większe procesory w 14nm i nie wychodzi mu to za dobrze bo zużycie energii rośnie praktycznie bez ograniczeń a moce produkcyjne jednocześnie dramatycznie spadają, bo o ile były bardzo fajne i potężne gdy i7 miały 4 rdzenie, to dzisiaj intel jest w kiepskiej sytuacji gdy produkuje głównie 6 8 i 10 rdzeniowe procesory w tym samym procesie, a teraz na dodatek jeszcze wprowadza znacznie większe rdzenie w tym samym procesie. Nic dziwnego że na szybko zmaksymalizowali liczbę fabów które mogli mieć przystosowane do produkcji 14nm (włącznie ze zrezygnowaniem z likwidacji zakładów w Kostaryce.
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.