Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Środa 13 stycznia 2021 
    

Definitywny koniec technologii Flash


Autor: Wedelek | 05:02
(1)
Wraz z końcem roku technologia Flash została przez Adobe odesłana na zasłużoną emeryturę, a użytkownicy zaczęli otrzymywać informacje o konieczności odinstalowania posiadanego oprogramowania, które może stać się źródłem podatności na ataki. Jednocześnie producent zdecydował się na całkowite zablokowanie możliwości odtwarzania stworzonych we Flashu plików w dedykowanym odtwarzaczu. Wspomniane ograniczenie zaczęło obowiązywać 12 stycznia bieżącego roku, czyli wczoraj. Tym samym od dziś nie można już oficjalnie odtwarzać żadnych stworzonych w tej technologii animacji i aplikacji, co czyni ją praktycznie martwą.

Potencjalnie jest to spory problem dla tych użytkowników, którzy chcieliby zachować dostęp do posiadanych zbiorów utworów stworzonych w technologii Flash. Z myślą o takich osobach powstały konwertery zamieniające pliki z rozszerzeniem *.swf lub *.flv na pliki wideo oraz pliki wykonywalne *.exe. Niektóre z nich są dostępne w formie narzędzi online – linki poniżej, ale można też znaleźć w sieci aplikacje instalowane na PCtach, które robią to samo.

Wreszcie można też objeść samo zabezpieczenie Adobe, instalując starszą wersję Flash Playera lub modyfikując plik konfiguracyjny najnowszej wersji 32.0.0.445. W tym ostatnim przypadku należy odnaleźć w katalogu instalacji plik mms.cfg i otworzyć go do edycji (np. w notepad++), a następnie dodać następujące wpisy:

EOLUninstallDisable = 1
EnableAllowList = 1
AllowListUrlPattern = https://adresstrony.pl/
AllowListUrlPattern = https://*.adresstrony.pl:443/


Adres strony uzupełniamy oczywiście wedle potrzeb. Pełną instrukcję dla administratorów Flash Playera, która pomoże w odpowiedniej konfiguracji znajdziecie TUTAJ.

W obu tych przypadkach zalecamy uruchomienie Flasha w dedykowanej maszynie wirtualnej stworzonej np. w Oracle VM Virtual Box. Unikniecie w ten sposób potencjalnych problemów z bezpieczeństwem komputera.

Przykładowe konwertery online dla Flasha:
https://www.freeconvert.com/flv-to-mp4
https://pdfrecover.herokuapp.com/swftoexe/
https://convertio.co/pl/konwerter-swf/

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Bez przesady... (autor: Kenjiro | data: 13/01/21 | godz.: 08:09)
    Na chwilę obecną Flash nie ma żadnych znanych luk (nienaprawionych), więc nie ma się czym przejmować. Poza tym wątpię, by ktokolwiek szukał luk na technologię, która jest używana już tylko przez pasjonatów... no chyba, że jest się celem służb czy potężnych przeciwników, ale wtedy chyba Flash jest najmniejszym zmartwieniem ;-)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.