Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Środa 13 stycznia 2021 
    

Intel podobno dogadał się z TSMC i będzie u nich produkować CPU


Autor: Wedelek | źródło: WCCFTech | 20:43
(7)
Firma analityczna TrendForce twierdzi, że Intel zawarł porozumienie z TSMC na mocy którego przyszłe procesory niebieskich będą wytwarzane w fabrykach tajwańskiego giganta. Podobno umowa ma wejść w życie po premierze układów z rodziny Alder Lake, a to by wskazywało na drugą połowę przyszłego roku. Jeśli wierzyć tym informacjom, to zakontraktowane zostały litografie 5nm oraz 3nm, przy czym w tej pierwszej miałyby być wytwarzane układy z rodziny Core i3, a z niższego procesu skorzystałyby procesory z serii i5, i7 i i9. Jeśli informacje od TrendForce się potwierdzą, to będziemy mieć do czynienia z bardzo ciekawą sytuacją.

Co prawda Intel będzie mógł w końcu konkurować z AMD jeśli chodzi o litografię, co jest dla tej firmy dobrą informacją, ale z drugiej strony koszt tego przedsięwzięcia będzie ogromny. W końcu Intel ma od cholery własnych fabryk i jeśli chce produkować u TSMC, to większość z jego własnych placówek mocno na tym ucierpi. No chyba, że Chipzilla dogadała się z tajwańskim gigantem również w kwestii zakupu licencji i produkcji w swoich własnych Fabach. Ale nawet jeśli tak jest, to co w takim razie stanie się z jego z działem R&D odpowiedzialnym za opracowanie nowych litografii? Będzie nadal pracować, czy może Intel go zupełnie zamknie?

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. sensownie (autor: Kosiarz | data: 13/01/21 | godz.: 22:39)
  intel wierzył że pójdzie dobrze nawet jak wszyscy już widzieli że idzie źle i się nie zanosi na przełom - inaczej: ciezko bylo intelowi przyznac sie do bycia w dupie z technologia produkcyjna. teraz kupuja sobie 'troche miejsca na oddech' i byc może zajmą sie R&D tego co ma być bezposrednio po 3nm a do tego czasu przewegetuja na partnerstwie z TSMC - i to jest rozwiazanie ktore dla Intela wydaje sie najbardziej prawdopodobne.


 2. Intel & TSMC (autor: Conan Barbarian | data: 13/01/21 | godz.: 23:17)
  Dobrze jest pamiętać, że Intel może wykupić znacznie znacznie mniej niż potrzebuje. AMD właśnie tutaj ma problem, gdyż możliwości TSMC są mocno ograniczone, co widać po dostępności Ryzen 5000. Zatem wielkiego powrotu Intela do gry nie będzie, ale rywalizacja owszem.

 3. to teraz dla TSMC nie ma wyboru (autor: Zbyszek.J | data: 14/01/21 | godz.: 01:34)
  musi kupić GlobalFoundries - ta firma sprzedała starocie, ale wciąż ma kilka najbardziej nowoczesnych fabów. I jak już TSMC kupi Globala to wsadza tam swoje 7/5/3nm, praktycznie podwajając zdolności produkcyjne.


 4. ... (autor: pwil2 | data: 14/01/21 | godz.: 04:22)
  Intel może produkować pewne ilości procesorów w TSMC po wygórowanej stawce, byle prędzej mieć jakiś produkt. Start w momencie powszechnej dostępności procesu 3nm dla większych układów/z dużym uzyskiem po cenie rynkowej (kto da więcej), a moce 5nm będą już wtedy porzucone przez Appla. Może to być z początku 25% zapotrzebowania, dla procesorów mobilnych. Desktopy jak zwykle mogą poczekać w postaci grzejników (jak w czasach P4 i CoreDuo).

  W międzyczasie przebudują swoje Faby na licencji TSMC. Są mocno w d... więc pewnie od każdego wyprodukowanego u siebie procesora jakiś % odpalą. Dla TSMC będzie to kuszące, bo to dodatkowe moce produkcyjne/kasa, której ich Faby i tak by nie przyniosły. TSMC nie jest głupie i nie odda licencji ryczałtem, bo Intel mógłby zalać rynek swoją masową produkcją.


 5. @UP (autor: Saturn64 | data: 14/01/21 | godz.: 11:31)
  Tu nie do końca chodzi o braki w samych liniach produkcyjnych TSMC. Brakuje substratów ABF (czyli półproduktów do osadzenia samego krzemu na podstawce). Dotyczy to wszystkich producentów. Przez większony popyt na układy GPU i CPU i problemy na linii Chiny-USA. https://www.reddit.com/...may_dent_2021_shipments/


 6. @temat. (autor: Mariosti | data: 14/01/21 | godz.: 11:52)
  Podaż maszyn do produkcji w nowych procesach jest ograniczona. Intel najprawdopodobniej nie ma takich maszyn bo zakładał że swoje 10nm (planowane na poziomie 7nm tsmc) będzie w stanie wykonać przy użyciu starych maszyn, co było głównym powodem opóźnienia, słabej jakości i uzysku i to się już nie zmieni.
  Konkurencja rośnie i nie będzie takiej możliwości aby intel nagle kupił od ASML połowę rocznej produkcji maszyn do litografii.
  Nawet jeśli intel będzie sypał ogromną kasą (a zapewne tak będzie) to modernizacja fabów i zakup odpowiedniej liczby nowych maszyn do litografii tak aby intel u siebie implementował nowe procesy od tsmc, będzie trwało zapewne 5-10 lat.
  Jedyna opcja na przyspieszenie tego procesu to znaczne zwiększenie mocy produkcyjnych ASML a na to się nie zapowiada.

  Co do R&D intela od rozwoju procesów będą zapewne pracować jak zwykle, tylko po prostu będą pracować nad rozwojem nowych procesów, adaptacją procesów tsmc oraz ich dopracowaniem.


 7. ... (autor: pwil2 | data: 14/01/21 | godz.: 23:46)
  Warto pamiętać, że u Intela w ostatnich latach jakiekolwiek deklarowanie dat jest tylko dzieleniem bardzo długiego czekania na krótsze odcinki.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.