Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Wtorek 19 stycznia 2021 
    

Nowa luka w Windows daje możliwość uszkodzenia systemu plików


Autor: Zbyszek | źródło: TechSpot | 06:01
(1)
Ze względu na częstą zmianę kodu systemu operacyjnego Windows 10, prawdopodobnie ciągle istnieje w nim mnóstwo błędów i luk w zabezpieczeniach czekających na wykrycie przez kogoś. Jeden z zespołów badaczy ds. cyberbezpieczeństwa poinformował właśnie o odkryciu nowej luki, której wykorzystanie prowadzi do uszkodzenia tabeli Master File Table i w konsekwencji całego systemu plików. Wykorzystanie luki polega na uzyskaniu dostępu do atrybutu NTFS o nazwie „$ i30” w określony sposób. Można tu uzyskać poprzez wywołanie odpowiedniego polecenia w wierszu CMD lub z poziomu np. przeglądarki.

Spowoduje to wyświetlenie ostrzeżenia „Plik lub katalog jest uszkodzony i nie można go odczytać”, a następnie system operacyjny poprosi użytkownika o ponowne uruchomienie komputera w celu sprawdzenia dysku przez narzędzie naprawy systemu plików.

Ta nie będzie skuteczna, i w konsekwencji Windows 10 zacznie wyświetlać powiadomienie wskazujące, że główna tabela plików (MFT) na danym dysku jest uszkodzona, a system nie może dalej działać i nie uruchomi się.
Luka jest obecna począwszy od kompilacji Windows 10 Build 1803, a poprawka ma być wkrótce wydana przez Microsoft.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. zajebisty (autor: michasu2 | data: 20/01/21 | godz.: 23:00)
    system :D

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.