Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 20 stycznia 2021 
    

Na co zwrócić uwagę kupując komputer stacjonarny?


Autor: materiały partnera | 16:50
(4)
Zastanawiasz się nad zakupem komputera stacjonarnego? Przeczytaj poniższy wpis, aby dowiedzieć się na co zwrócić uwagę przy jego zakupie, jakie są wady i zalety takiego rozwiązania oraz o jakich dodatkowych akcesoriach warto pomyśleć. 





Na co zwrócić uwagę kupując komputer stacjonarny

Z pewnością komputery stacjonarne dają wielkie możliwości nie tylko do codziennego używania, ale i grania, projektowania, czy programowania. Należy jednak zwrócić na kilka elementów przy samym zakupie. 

Pierwszym z nich jest procesor. Jest to jedna z najważniejszych części. Ich sprawność działania jest zależna od ilości rdzeni. Obecnie na rynku dostępne są nawet komputery czterordzeniowe. Jednak do codziennego użytku sprawdzą się te z dwoma rdzeniami. Procesor odpowiada za przetwarzanie danych w sprzęcie.

Kolejnym elementem jest pamięć RAM. Jest ona połączona z procesorem i służy do szybkiego dostępu danych. Rodzaj pamięci RAM musi być zgodny z systemem operacyjnym w danym sprzęcie. Do codziennego użytku np. w biurze wystarczająca będzie pamięć rzędu 4GB. W przypadku komputera do gier warto zainwestować w komputer z 8 GB pamięcią. Decydując się na sprzęt ze specjalistycznym oprogramowaniem warto posiadać 16 GB lub więcej. 

Następny element to karta graficzna. Jest ona niezwykle ważna zwłaszcza dla graczy. Należy zapoznać się z wymaganiami zamieszczonymi na grze i dostosować ją do oczekiwań. 

Ostatnim z podstawowych elementów jest system operacyjny. Obecnie najczęściej jest to Windows 10.

Wady i zalety komputera stacjonarnego

Posiadanie komputera stacjonarnego niesie za sobą zarówno plusy jak i minusy. Wśród korzyści wymienia się:

  • możliwość zakupu mocniejszego sprzętu w porównaniu do laptopa,
  • łatwość rozbudowy o mocniejsze podzespoły,
  • możliwość większej liczby dysków,
  • lepsze zdolności do chłodzenia się, dzięki temu jest bardziej wydajny,  
  • nowoczesny design,
  • możliwość podłączenia do stacjonarnego komputera najczęściej dwóch lub więcej monitorów,
  • podzespoły działające na mniejszym obciążeniu,   
  • fakt, że płyty główne do komputerów stacjonarnych mają bardziej rozbudowany BIOS, zdarzają się także dwa,
  • możliwość rozbudowy obudowy komputera stacjonarnego o wbudowane czytniki kart pamięci, panele sterowania wirowaniem wentylatorów oraz inne gadżety umilające pracę.

Komputer stacjonarny posiada jednak kilka zasadniczych wad. Pierwszą, która nasuwa się od razu jest fakt, że zajmuje więcej miejsca niż klasyczny laptop. Komputer stacjonarny zużywa również więcej prądu. Istotne jest to, że wyłączenie prądu nawet na sekundę spowoduje wyłączenie sprzętu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zasila się go przez UPS. W większości przypadków jest on również głośniejszy niż laptop. Wszystko to ze względu na głośno działający wentylator. Kolejną wadą jest konieczność zakupienia podstawowych akcesoriów takich jak:

  • monitor, 
  • klawiatura,
  • myszka.

Jedną z wad jest również to, że komputer stacjonarny jest bardziej uczulony na jakość prądu. W strefie przemysłowej, albo przy zasilaniu od przenośnej prądnicy lub przetwornicy napięcia, mogą nastąpić problemy. 

Jakie akcesoria warto dokupić do komputera stacjonarnego? 

Prócz akcesoriów, jakie są konieczne do działania komputera stacjonarnego jak: klawiatura, mysz oraz monitor, warto pomyśleć o dodatkowych gadżetach, które umilą pracę. 

Pierwszym z akcesoriów są słuchawki. Mogą to być słuchawki bezprzewodowe lub na kabel. Kolejną kwestią są głośniki. Dzięki nim świetnie wydobędzie się mocny dźwięk z komputera.

Wybierając komputer stacjonarny warto również zainwestować w dobrą kamerkę, która przyda się podczas grania, ale i telekonferencji. 


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Co to za laik z nie za dużą wiedzą pisał ten artykuł? (autor: skalak23 | data: 21/01/21 | godz.: 17:54)
    "Obecnie na rynku dostępne są nawet komputery czterordzeniowe." "Jednak do codziennego użytku sprawdzą się te z dwoma rdzeniami" chyba wiedza z przed jakiś 10 lat obecnie przeciętny Kowalski może sobie zafundować AMD Ryzen 9 5950X z 16 rdzeniami.

    " Rodzaj pamięci RAM musi być zgodny z systemem operacyjnym w danym sprzęcie." Kompletna bzdura pamięć musi być kompatybilna z tą jaką obsługę zaszyto w procesorze i płycie głównej zgodnej z tym procesorem.
    "Do codziennego użytku np. w biurze wystarczająca będzie pamięć rzędu 4GB. W przypadku komputera do gier warto zainwestować w komputer z 8 GB pamięcią." znowu wiedza sprzed 10 lat ja bym obecnie polecał minimum 8GB a do gier 16GB wiadomo więcej tym lepiej

    Autor nic nie wspomniał iż w nowoczesnym komputerze absolutnym minimum jest przynajmniej dysk SSD na złączu SATA III a najlepiej M2

    Co do wad "W większości przypadków jest on również głośniejszy niż laptop Wszystko to ze względu na głośno działający wentylator" ja bym się nie zgodził to komputery stacjonarne mają większe rozmiary a co za tym idzie też możliwość zastosowania dużych układów chłodzących z dużymi wentylatorami co daje niskie temperatury podzespołów i niskie obroty wentylatorów a co z tym idzie ciszę nie to co w laptopie mały radiator z małym wyjącym wentylatorem obracającym się z prędkością 4000-5000 obr/min ale tu dużo zależy od konkretnego przypadku są głośne laptopy ale i może też być głośna stacjonarka zwłaszcza jak ma zużyty jakiś wentylator.

    "Jedną z wad jest również to, że komputer stacjonarny jest bardziej uczulony na jakość prądu." Spróbuj uruchomić laptopa bez baterii jeśli masz skoki napięcia w sieci zapewniam cię iż będzie się działo to samo co w stacjonarnym. A w stacjonarnym w takim wypadku wystarczy zastosować UPS. "W strefie przemysłowej, albo przy zasilaniu od przenośnej prądnicy lub przetwornicy napięcia, mogą nastąpić problemy." Kto używa komputera stacjonarnego w domu podłączonego do prądnicy albo przetwornicy a jesli by nawet to można dokupić UPS żeby ustabilizować pracę.


  2. nieźle wypunktowałeś (autor: Zbyszek.J | data: 21/01/21 | godz.: 21:30)
    faktycznie w kwestii liczby rdzeni i RAM wiedza sprzed 5-10 lat. W kwestii głośności stacjonarek - sprzed 15 lat gdy instalowano na CPU małe radiatory z głośnymi małymi wiatrakami 5000 RPM

  3. Artykuł sponsorowany (autor: skalak23 | data: 22/01/21 | godz.: 00:06)
    W artykule zaszyty link odsyłający do pewnej firmy sprzedającej komputery na wiekowych podzespołach na allegro Przykładowy zestaw z oferty za 3999zł
    Procesor: INTEL CORE i7-2600 / 8 RDZENI LOGICZNYCH 3,80 GHz TURBO!
    Karta graficzna: UWAGA!!! POTĘŻNY GEFORCE RTX 2060 6GB GDDR6
    Pamięć RAM: AŻ 16GB SZYBKIEJ PAMIĘCI DDR3!

    Jak redaktor portalu technologicznego o komputerach mógł wypuścić artykuł o treści jak powyżej, ale pewnie kasa musi się zgadzać.


  4. Zanim popatrzyłem na odnośnik, (autor: CharlieBrown | data: 22/01/21 | godz.: 07:27)
    myślałem o jakimś jutuberze kilku(-nasto)letnim, z taką wiedzą o jakiej wspomniał skalak23, jednak co tamten niby aukcyjny serwis odwala to też jest chore. Co do głośności, to trzeba było kupować od początku właściwe radiatory z wentylatorami, by móc ustawić sobie ciszę w obudowie, mimo "podkręconych" procesorów. Ktoś, kto liczy na sprzedawcę jedynie, to ma takie wady w komputerze od czasu zakupu.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.