Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Czwartek 21 stycznia 2021 
    

Nvidia kończy z nazewnictwem Max-P i Max-Q kart graficznych dla laptopów


Autor: Zbyszek | źródło: Notebookcheck | 20:09
(4)
Nvidia od kilku lat oferuje swoje karty graficzne dla notebooków w dwóch wersjach z różnymi wskaźnikami TDP - Max-P i Max-Q. Pierwsze z nich mają wyższy wskaźnik TDP oraz wyższe zegary taktujące, i są przeznaczone dla wydajnych laptopów o typowych gabarytach. Z kolei wersje Max-Q pracują z trochę niższym taktowaniem, mają obniżone napięcie zasilające. W efekcie ich wskaźnik TDP jest niższy o około 1/3, co dzięki możliwości zmniejszenia radiatorów pozwala na zastosowanie tych kart w bardziej lżejszych i znacznie cieńszych laptopach.

Według Notebookcheck, Nvidia zdecydowała się właśnie porzucić te wyróżniki nazewnictwa w swoich kartach dla laptopów. Od teraz producenci laptopów mogą już nie wymieniać szczegółówej konfiguracji GPU w swoich specyfikacjach, podając tylko model karty, bez wyjaśnienia, czy to jest wersja Max-P, czy Max-Q.

Zmiana następuje pomimo tego, że zaledwie kilkanaście dni temu, podczas premiery kart GeForce RTX 3000 dla laptopów Nvidia ogłosiła oba typy SKU.

Według Notebookcheck, decyzja o wycofaniu oznaczeń Max-P i Max-Q jest związana z tym, że w przypadku nowych GeForce RTX 3000 producenci laptopów dostali dość szeroką możliwość konfiguracji wskaźnika TDP

Dla przykładu TDP karty GeForce RTX 3080 Max-P można skonfigurować w zakresie 115-150W, a TDP modeli Max-Q w zakresie 80-145W. To oznacza, że wersja Max-Q może być bardziej wydajna niż Max-P w innym laptopie, w zależności od wielkości laptopa i zastosowanego w nim systemu chłodzenia, a o końcowej wydajności grafiki decyduje po prostu producent laptopa.

Dla klientów nie jest to raczej korzystna zmiana, bo trudniej będzie teraz dowiedzieć się, jakiej wersji GeForce używa dany laptop. Pozostaje liczyć na rzetelność producentów, którzy będą chociaż podawać w specyfikacjach z jakim wskaźnikiem TDP jest skonfigurowana karta graficzna w danym modelu laptopa.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. @temat. (autor: Mariosti | data: 21/01/21 | godz.: 20:24)
  Ciekawe, czyli przy minimalnym TGP 3060 ma wciąż większy budżet energetyczny niż topowe 8 rdzeniowe procesory mobilne? Dziwne że nikt nie podnosi tego tematu....

  Ciekawe jaką to konstrukcję nvidia byłaby wstanie zaoferować przy budżecie np 15, albo 30W...


 2. @1. (autor: Kenjiro | data: 22/01/21 | godz.: 10:38)
  Żadną, bo czasy energooszczędności już minęły, a szkoda...

 3. @1. (autor: pwil2 | data: 22/01/21 | godz.: 13:08)
  Jak ktoś kupuje gamingowego laptopa nie oczekuje, że będzie ważył 1.5kg i w czasie grania trzymał na baterii 10h

 4. @3. (autor: Mariosti | data: 22/01/21 | godz.: 13:15)
  A czemu nie?
  To o czym piszesz to DTR a nie laptop. W tym sensie laptopy gamingowe nie istnieją bo bez zasilacza to mogą podziałać dłuższą chwilę tylko jak dedykowane gpu jest wyłączone, czyli równie dobrze można nosić ze sobą eGPU w osobnej obudowie z osobnym zasilaczem...

  A i o jakich 10h mówisz skoro gamingowe laptopy mają problem przekroczyć 40 minut pod obciążeniem?

  Jest trochę ogromna przepaść wydajności gpu między 15W TDP ultrabookami a ~200W połączonego tdp średniego procesora mobilnego (nie U) i nawet podstawowego geforce'a mobilnego z aktualnej serii...


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.