Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Środa 10 lutego 2021 
    

Wielki protest mediów przeciwko nowym podatkom od reklam


Autor: Wedelek | 18:31
(83)
Dziś od samego rana trwa ogólnopolski protest mediów publicznych przeciwko próbie dodatkowego opodatkowania przychodów z reklam przez polski rząd. Dzierżące władze PiS chce, by spora część przychodu generowanego z nowego podatku od reklam trafiła do specjalnie powołanego w tym celu funduszu zajmującego się kulturą (35% z podatku), oraz do NFZ, do którego miała trafić połowa tak pozyskanych pieniędzy. Wg pomysłodawców ma to ożywić kulturę podupadłą w wyniku pandemii SARS CoV-2, a wg. samych zainteresowanych jest to po prostu ordynarny skok na kasę. Przeciwnicy tego pomysłu argumentują, że reklamy są ich jedynym źródłem dochodu i innego nie mają.

Podnoszony jest też kontrowersyjny datek w wysokości 2 miliardów złotych, który otrzymały media narodowe z budżetu Państwa, kwestia abonamentu RTV i dość jednostronnych przepływów środków na reklamy z podmiotów państwowych do wybranych grup medialnych.Przeciwnicy nowego podatku wyłączyli większość swoich audycji oraz portali i wystosowali list otwarty, którego treść możecie znaleźć poniżej:

„Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego "składką", wprowadzaną pod pretekstem Covid-19.
Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.
Wprowadzenie go będzie oznaczać:
• osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,
• ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,
• pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,
• faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako "globalni cyfrowi giganci" zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 - 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania
Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.
Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.
Sygnatariusze listu
Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard Pajura
Agora S.A.
AMS S.A.
Bonnier Business
Burda Media Polska
CANAL+
Dziennik Trybuna
Dziennik Wschodni
Edipresse Polska
Eleven Sports Network sp. z o.o.
Gazeta Radomszczańska
Green Content sp. z o.o.
Gremi Media S.A.
Grupa Eurozet
Grupa Interia.pl sp. z. o.o.
Grupa Radiowa Agory sp. z o.o.
Grupa RMF
Grupa ZPR
Helios S.A.
Infor Biznes
Kino Polska TV S.A.
Lemon Records sp. z o.o.
Marshal Academy
Music TV sp. z o.o.
Muzo.fm sp. z o.o.
naTemat.pl
Polityka
Polska Press Grupa
Ringier Axel Springer Polska
STAVKA sp. z o.o.
Superstacja sp. z o.o.
Telewizja Polsat sp. z o.o.
Telewizja Puls sp. z o.o.
TIME S.A.
TV Spektrum sp. z o.o.
TVN S.A.
Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin
Tygodnik Powszechny
Wydawnictwo Bauer
Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan
Wydawnictwo Magraf
Wydawnictwo Nowiny
Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze - Tygodnik Podhalański

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Wyjaśnienie (autor: Wedelek | data: 10/02/21 | godz.: 18:41)
  Jako TPC nie bierzemy udziału w tym proteście i jako portal nie zabieramy głosu w sprawie. Natomiast ja, jak obywatel: Piotr Tokarczyk chciałbym z tego miejsca wyrazić swój sprzeciw przeciwko haniebnym praktykom stosowanym przez rząd RP.

  Żywię nadzieje, że powyższy pomysł upadnie, a dla miłościwie nam panujących mam w tym momencie tylko jedno do powiedzenia: "***** ***"


 2. @popieram protest (autor: Saturn64 | data: 10/02/21 | godz.: 18:47)
  Jak wyżej

 3. @Wedelek (autor: Promilus | data: 10/02/21 | godz.: 18:52)
  Obywatele podatku cukrowego nie chcieli. Producenci też nie. I co? :) wszystko przejdzie bo ludzie wolą siedzieć na dupach i ustawiać grafiki profilowe, a jak ktoś inny wyraża sprzeciw w innej sprawie to mają to w dupie, albo wręcz się śmieją.

 4. Dzięki Wedelek za tego newsa (autor: Qjanusz | data: 10/02/21 | godz.: 19:15)
  Popieram

 5. Dla odmiany (autor: BoloX | data: 10/02/21 | godz.: 19:24)
  Nie popieram

 6. Ehh (autor: kombajn4 | data: 10/02/21 | godz.: 19:27)
  Nawet w takiej sprawie nie ma konsensusu i wspólnego działania, ponad podziałami. Na liście nie ma żadnych mediów prawicowych same lewicowo liberalne lub neutralne. Przypadek ? Nie sądzę.
  A jeśli chodzi o tzw media publiczne/państwowe to albo reklamy i komercyjne podejście albo kurna dotacje budżetowe i abonament. A nie jedno i drugie. Poza tym abonament RTV jeśli już to powinien być wliczony w jakiejś niewielkiej wysokości do abonamentu np za kablówkę. Ja już co prawda od dawna telewizji nie oglądam ale zawsze wpieniało mnie to że dwa razy musiałem płacić za to samo.


 7. @Wedelek (autor: kombajn4 | data: 10/02/21 | godz.: 19:39)
  Właśnie doczytałem i źle napisałeś "by aż 35% przychodu generowanego przez reklamy trafiło do specjalnie powołanego w tym celu funduszu, który miałby dalej rozdzielać te pieniądze ". Z pieniędzy które uzyska rząd z nowego podatku 35% trafi na Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów
  50% na NFZ
  a pozostałe 15% do Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów

  Natomiast same stawki są takie:

  "Od wpływów z reklam w telewizji, radiu, kinach i na outdoorze powyżej 1 mln zł będą obowiązywać następujące stawki:

  7,5 proc. od wpływów do 50 mln zł (po przekroczeniu progu wynoszącego 1 mln zł),
  10 proc. od wpływów powyżej 50 mln zł.
  Inaczej będą wyglądały stawki w przypadku reklam towarów kwalifikowanych, a więc takich jak produkty medyczne, lecznicze, suplementy diety czy napoje słodzone:

  10 proc. od wpływów do 50 mln zł (bez żadnego dolnego progu),
  15 proc. od wpływów powyżej 50 mln zł.
  Prasa
  Jeśli zaś chodzi o prasę, stawki mają prezentować się następująco:

  2 proc. od wpływów do 30 mln zł (powyżej progu 15 mln zł),
  6 proc. od wpływów powyżej 30 mln zł.
  Za wpływy z reklam towarów kwalifikowanych stawki wyniosą:

  4 proc. od wpływów do 30 mln zł,
  12 proc. od wpływów powyżej 30 mln zł.
  Internet
  W przypadku reklam w internecie, do uiszczenia opłaty zobowiązane będą podmioty, które w ubiegłym roku obrotowych na całym świecie zanotowały ponad 750 mln euro wpływów, a w Polsce - powyżej 5 mln euro przychodów z reklam internetowych. Tu konieczne będzie spelnienie obu warunków. Stawka ma wynieść 5 proc. Podatek będzie naliczany jedynie od przychodów z reklam, które zostały wyświetlone użytkownikom w Polsce."


 8. @kombajn4 (autor: Promilus | data: 10/02/21 | godz.: 19:40)
  No tak, komputronik jest lewicowy że hej ;) ale pojechałeś ... może też rmf jest lewicowy, a helios... ten dopiero lewicowy! Raczej nie ma na liście klakierów pisu, bo co ze stołu pańskiego spadnie to one biorą całkiem chętnie, ale mało kto tam się chce reklamować :P I tak dochodzimy do sedna sprawy - media prywatne żyją z reklam (głównie), a tvp i radiowe łantufri z abonamentu, dotacji państwowych oraz reklam. Co i w jaki sposób dotknie podatek medialny od reklam chyba nie trzeba wyjaśniać, geniuszem nie trzeba być żeby to zrozumieć.

 9. @kombajn4 (autor: Promilus | data: 10/02/21 | godz.: 19:43)
  A po tym jak MZ i MON dotowało rydzyka z własnych środków na rzekome programy informacyjne, promowanie badań onkologicznych etc. to chyba wiadomo, że gówno a nie dotowanie nfz czy kultury, tylko kolejna odsysara kasy by dotować swoich. W białych rękawiczkach.

 10. Mi to tych mediow nawet nie szkoda (autor: Wyrzym | data: 10/02/21 | godz.: 19:45)
  Wiekszosc co placze to i tak nie jest Polska, a dzis slyszalem w radiu ze to niezalezne polskie protestuja lol.
  Problem z tym rzadem jest taki ze oni chca opodatkowac wszystko co jeszcze nie jest, to im nie przejdzie to bedzie cos nastepnego. Przecie to i tak nie zaplaca media tylko my, podniosa ceny za reklamy, reklamodawcy ceny produktow i zaplacimy my...
  Ja czekam na podatek od opodatkowania, przecie ten co zdziera podatek tez powinien go placic bo przez jego rece przechodza pieniadze.


 11. DST tax (autor: KamieniKupa | data: 10/02/21 | godz.: 19:47)
  jest w prawie calym EU + UK. Dziwne, ze w PL dopiero teraz.

 12. jakie media bez wyboru ? (autor: Mario2k | data: 10/02/21 | godz.: 19:49)
  Jakie wolne media ?? Tu chodzi o extra podatek od miliardowych zysków z reklamy , podobny projekt leży w Parlamencie Europejskim od prawie roku czasu ,znakiem tego za rok wejdzie w całej EU . Mniej reklam bym sobie życzył więc nie powodu ich żałować .

 13. @12 (autor: KamieniKupa | data: 10/02/21 | godz.: 19:50)
  Nawet nie lezy, wiekszosc krajow EU wprowadzila:
  https://taxfoundation.org/digital-tax-europe-2020/


 14. @12 (autor: KamieniKupa | data: 10/02/21 | godz.: 19:51)
  Zwazajac, ze firmy reklamowe maja chory profit margin, 2x-5x wiekszy niz 95% innych firm. To nie ma co sie dziwic, ze kraje chca opodatkowac.

 15. Najlepsze jest to, ze ci co krzycza (autor: KamieniKupa | data: 10/02/21 | godz.: 19:53)
  maja najmniej zysku niezaleznie od decyzji, czy braku wprowadzenia lub wprowadzenia. Najwiecej zysku w przypadku braku wprowadzenia ma firma i jej inwestorzy, a nie przecietny obywatel.

 16. @kamienikupa (autor: Promilus | data: 10/02/21 | godz.: 19:54)
  Oh? No to zobaczmy...
  Austria od zeszłego roku, 5%
  Czechy - jeszcze nie ma, propozycja 5%
  Belgia - wstrzymany - 3%
  Francja - 3%
  Węgry - 7,5%
  Włochy - 3%
  Łotwa - planowany - 3%
  Hiszpania - świeżutki z zeszłego miesiąca - 3%
  Polska - vod 1,5% aktualnie, do tego jeszcze propozycje wykraczające nawet ponad to co Węgry mają ;) Innymi słowy "dorzynanie watahy v2" ...
  Kto potrafi słuchać tvpis bez porzygu czy wyrzucenia telewizora przez okno to rozumiem czemu nie popiera, ale każdy inny to może by zaczął się bardziej interesować.

 17. ... (autor: krzysiozboj | data: 10/02/21 | godz.: 19:54)
  Wedelkowi bana za wykropkowany wulgaryzm ;)

 18. @16 (autor: KamieniKupa | data: 10/02/21 | godz.: 19:58)
  "Kto potrafi słuchać tvpis bez porzygu czy wyrzucenia telewizora przez okno to rozumiem czemu nie popiera, ale każdy inny to może by zaczął się bardziej interesować."
  Tez lubie kopiowac, ale ze Stacka. Niemniej jak w zalaczonym linku, ponad 50% EU wprowadzilo przed 2021 rokiem. Podpowiem, ponad 50% to prawie cala EU, zwlaszcza ze wprowadzili je prawie wszystkie kluczowe panstwa czlonkowskie oprocz DE i NL.


 19. @1. (autor: Franz | data: 10/02/21 | godz.: 20:05)
  I jako obywatel postanowiłeś zamieścić ten wpis mimo że TPC nie zabiera w tej sprawie głosu ? Rozumiem że ten portal traktujesz jako prywatny bo to że nagle poczułeś się „redaktorem” i się solidaryzujesz to widzę. Marzeń nikt Ci nie będzie odbierał. Jaki jest koń każdy widzi.

 20. @08 (autor: kombajn4 | data: 10/02/21 | godz.: 20:07)
  Promilus umiesz czytać ze zrozumieniem? Może kiedyś jednak spróbujesz ? Wyraźnie napisałem "lewicowo liberalne lub neutralne."
  @09 Jaki rząd takie media dotuje, poprzedni wykupywał np reklamy na cała stronę w Gazecie Wyborczej reklamujące... ministerstwo. Nie jakieś konkretne działalnie konkretnego ministerstwa, programy czy coś tylko po prostu ministerstwo np gospodarki. Także wiesz jedni drugich są warci. Wszyscy politycy robią przekręty


 21. Popieram (autor: zbiggy | data: 10/02/21 | godz.: 20:07)
  Popieram

 22. @20 (autor: KamieniKupa | data: 10/02/21 | godz.: 20:11)
  Poprzedni rzad tez dotowal z ministerstwa nauki i szkolnictwa wyzszego prenumerate Gazety Wyborczej jako czasopisma naukowego. Co rzad, to kombinatorstwo by sie utrzymac przy wladzy.

 23. A z protestujacych (autor: KamieniKupa | data: 10/02/21 | godz.: 20:20)
  jaka firma zalapie sie na ten podatek, jezeli wiekszosc tych firm ma wplywy ponizej 500 tys (czesc ponizej 5000 zl), do 30mln/50mln im daleko.

 24. @Franz (autor: Wedelek | data: 10/02/21 | godz.: 20:20)
  Jako obywatel się z tym nie zgadzam i uważam wszelkie tego typu podatki za złe - przecież rząd już zabiera firmom część zysku w postaci podatku dochodowego. Poza tym jak niby podmioty niezależne mają z Państwowym molochem konkurować, skoro ten dostaje miliardy na zawołanie? To jest nieuczciwe po prostu.

  A wpis jest taki, a nie inny żeby nikomu nie przyszło do głowy, że wypowiadam się w imieniu TPC. Otóż wypowiadam się w swoim, do czego mam takie samo prawo jak wszyscy inni. Tyle.


 25. @KamieniKupa (autor: Promilus | data: 10/02/21 | godz.: 20:22)
  Dlatego głosujmy na tych samych to się z pewnością coś zmieni na lepsze :) Śmiejmy się z protestujących to z całą pewnością będzie lepiej...

 26. @1... (autor: muerte | data: 10/02/21 | godz.: 20:46)
  Od wyrażania prywatnych opinii są prywatne strony. Upadku TPC odsłona n-ta... W normalnym, demokratycznym kraju na który kropkujący się tak czesto powołują, takie oświadczenie wygłoszone na portalu "służbowym" to jest dyscyplinarka w godzinę.

  TPC jak najbardziej bierze udział w proteście i politycznej zadymie zezwalając na takie oświadczenia i treści.

  Nie wnikam kto jakie ma poglądy. Od dłuższego już czasu zmiany władzy dokonujemy za pomocą wyborów a nie za pomocą ulicy i zagranicy. Szkoda gadać.

  Życzę wszystkim lepszej przyszłości, mniej jadu, wulgaryzmów i podziałów na każdym kroku. Skoncentrujmy się lepiej na technologii i rozmowach o niej a nie kropkowaniu i pluciu (jadem) na wszystko i wszystkich dookoła. A jeżeli kogoś bardzo boli, że jego ulubione media dzisiaj nie nadają, polecam meliskę i dobrą książkę. Łatwiej i spokojniej będzie dotrwać do wyborów.

  ...


 27. @Drogi Wedelku (autor: Franz | data: 10/02/21 | godz.: 20:49)
  Jeśli Twój pracodawca pozwala Ci na umieszczanie prywatnych opinii na stronie głównej to znaczy że pośrednio zgadza się na taki przekaz.
  Nie ma w tym nic złego ale po co udawać w takim razie ? A może jednak to samowolka ? tak czy inaczej jako portal któremu nie grozi podatek za reklamy warto być neutralnym w stosunku do problemu który was nie dotyczy i nigdy nie będzie dotyczył.


 28. @Franz, @muerte (autor: Wedelek | data: 10/02/21 | godz.: 20:57)
  gdybym napisał artykuł, to byłaby to prawda, ale wypowiadając się w komentarzu? C'mon! Każdy ma prawo do wyrażania własnych poglądów w czasie wolnym, a komentarze na TPC są forum publicznym.

 29. Mam wrażenie... (autor: tuptun | data: 10/02/21 | godz.: 21:06)
  ..., że mają w ch...j wydatków i już nie wyrabiają, stąd ten podatek, a nie dlatego, że wirus i kultura, ale mogę się mylić.

 30. @tuptun (autor: Promilus | data: 10/02/21 | godz.: 21:16)
  Dlatego znów ekstra waloryzacja emerytur ;) bo nie wyrabiają z kasą... oni nie wyrabiają z kasą od dawna stąd dziwne podatki i "opłaty" a gawiedź się cieszy bo vateuszek kłamczuszek opowiada banialuki jak to zarąbiście, jakim to jesteśmy błyszczącym diamentem w eu

 31. @30 (autor: KamieniKupa | data: 10/02/21 | godz.: 21:19)
  Nie wyrabia glownie EU, potem US, stad te podatki w EU. Przy czym firmy reklamowe podczas pandemii zyskaly rekordowe dochody, majac i tak najwieksze wsrod wszystkich innych biznesow.

 32. @temat (autor: Saturn64 | data: 10/02/21 | godz.: 21:31)
  Dla niektórych najlepiej jak by wprowadzili podatek od oddychania. A tak na serio to uważam, że każde dodatkowe, powtarzam dodatkowe obciążenie finansowe mediów powoduje, że te media stają się mniej konkurencyjne programowo (mam na myśli to, że nie ma żadnych ciekawych filmów, programów i programów sportowych). Wszystko to powtórki. Może niektórzy powiedzą, że przecież już tak jest.... ale po wprowadzeniu dodatkowych danin będzie jeszcze gorzej. Niestety to nie są media charytatywne i pieniądz dla właściciela i udziałowców musi się zgadzać.

 33. mam dość gównianych reklam (autor: bajbusek | data: 10/02/21 | godz.: 21:47)
  z płonącymi konarami i innym gównem wylewającym się z przerw między filmami na Polshitach i innych TVNach ... a zaraz ... ja nie oglądam tego badziewia od kilku lat :D
  PiS jaki jest każdy widzi ... nie będę kopał śmierdzącego bo się ubrudzę :)


 34. Facebook, Twitter (autor: Zbyszek.J | data: 10/02/21 | godz.: 21:50)
  "W przypadku reklam w internecie, do uiszczenia opłaty zobowiązane będą podmioty, które w ubiegłym roku obrotowych na całym świecie zanotowały ponad 750 mln euro wpływów, a w Polsce - powyżej 5 mln euro przychodów z reklam internetowych. Tu konieczne będzie spelnienie obu warunków. Stawka ma wynieść 5 proc. Podatek będzie naliczany jedynie od przychodów z reklam, które zostały wyświetlone użytkownikom w Polsce."

  To to ja akurat popieram! Zarabiają koncerny US na naszym rynku ale podatki płaca w USA


 35. @34 (autor: KamieniKupa | data: 10/02/21 | godz.: 21:57)
  Google placze na temat tego podatku w EU od roku.

 36. @all (autor: Sebalos | data: 10/02/21 | godz.: 22:18)
  Każdy, kto jest za wprowadzeniem KOLEJNEGO podatku, powinien zostać opodatkowany dodatkowym podatkiem od "bycia za wprowadzeniem kolejnego podatku". Tyle w temacie... A ci, którzy wierzą w to, że łgarze z polskiego rządu wydadzą wpływy z podatku, którego dotyczy dyskusja, na finansowanie tych celów, o których teraz mówią, powinni sobie sprawdzić na co rządzący wydają kasę z "Funduszu Sprawiedliwości", który z założenia miał wspierać OFIARY PRZESTĘPSTW.

 37. a akcyza za paliwo na autostrady? (autor: ziemowit | data: 10/02/21 | godz.: 22:27)
  Niestety - co jest w świecie pewne to śmierć i podatki


 38. jesli chodzo o media :D (autor: pawel1207 | data: 10/02/21 | godz.: 22:38)
  to wolne i niezalezne media po prostu nie istnieja. co do podatku to jest on po prostu zly bo i tak uderzy w szarego obywatela :D i to on a nie gazety za to zaplacia po prostu media przezuca koszty na reklamodawcow o reklamodawcy przerzuca koszt na klijentow czyli na nas kazdy podatek dojebany przdsiebiorcom niezlaeznie od rodzaju biznesu jest doliczny do ceny produktu mamy wiecej podatkow to nasepuje automatyczny wzrost cen zawsze tak bylo i tak bedzie dlatego jedynym sposobem na zdrowa i konkurencyjna gospodarke sa niskie podatki i przejrzyste oraz proste przepisy nie jestem jakims prawicowcem/korwinowcem raczej celuje w srodek wiedc z jednej strony szczezesocalistyczno-lewackiego pisu nienawidze podobnie jak peowcow i reszty tej durnej koalicji . ale z drugiej strony bat na media jest konieczny bo to co odpierdalaja ostanio przechodzi ludzkie podejscie to czysta propaganda klamstwo i urabianie ludzi i pranie mozgow , ale nie uwazam ze przywalenie im bezsensownego podaku jakkolwiektylko jakosc mediow ani czegokolwiek ich nauczy..

 39. co do (autor: pawel1207 | data: 10/02/21 | godz.: 22:45)
  Sygnatariuszow listu to 80% firm jest bazowane na obcym i wrogim polsce kapitale :D :D i szczeze gdyby wszystkie zdechly to szkoda bylo by mi jedynie 3/4 z nich bo od czasu do czasu zrobia cos wartosciowego reszta jest zalosnymi poplucznynami i totalnym scierwem z obcym kapitalem bez wartosci niezaleznosci i chocby odrobiny dziennikarkiej przyzwoitosci nie boje sie nazwac ich po prostu burdelami w ktorych pracuja dziwki choc w tym momencie obrazam panie wiec "kurwy " jest tutaj bardziej wlasciwym okresleniem..

 40. @ wszscy wyżej i Wedelek też (autor: Zbyszek.J | data: 10/02/21 | godz.: 23:16)
  zobaczcie co Niemcy zrobili z naszymi lokalnymi mediami. Nakupili w ciągu ostatnich 15 lat dużo lokalnych polskich mediów, ograbili je z drukarni, nieruchomości i wszystkiego co bardziej cenne, ograbili z innego majątku: https://businessinsider.com.pl/...czesniej/f0nsvm9

  Roch Orlenu NIESTETY spóźniony o 5 lat. Orlen powinien kupić Polska Presse w 1. połowie 2016 roku a nie teraz - od 2016 roku Polska Presse zaczęła pozbywać się kamienic, drukarni, majątku na rzecz niemieckich spółek.

  Niemcy zarządzali na naszym ternie, ale do 45 roku, po czym zostali przepędzeni (niestety przez innego wroga) - ale jednak nie powinni mieć możliwości dalszego panoszenia się na naszym terenie


 41. debilne pole tematu (autor: henrix343 | data: 11/02/21 | godz.: 01:30)
  Zaraz skaldam pozew przeciwko tym stacja co wyswietlaja ten komunikat, nie przekazujac programu zgodnie z harmonogramem. Co mnie qrwa obchodza ich problemy, ze podniesli im podatki. Jak zwyklemu kowalskiemu podnosza to jest jakis raban gdzies?

  Wykorzystuja, swoje mozliwosci aby wplynac na opinie publikczna, ale jak to zwyklym ludziom cos sie dzieje to maja to w dupie, tylko potrafia dyskutowac (ZARABIAC) o tym godzinami.

  Panstwo powinno zachecac do skladania pozwow pzreciwko tym "prywatnym" mediom i w sadach ich udupiac.

  Wszedzei fundacje, podarujmy sloneczko, czy jakie inne wechikuly podatkowe i maja problem z podniesionymi podatkami. Kpina.

  Niech wejda w skore zwyklego kowalskiego i ozbacza jakie on ponosi oplaty to sie za glowe chwyca.

  Chca po rpostu nadal golic gruby hajs a cala reszte maja w dupie.

  KOmpletnei nie popieram tego protestu, ale tez w ogole nie ogladam telewizji, wiec jest on dla mnie calkowicie nieszkodzliwy, ale konsekwencje wyciagna. Jak oni chca zarabiac to ja tez.


 42. I dupa z tego podatku pewnie bedzie (autor: Wyrzym | data: 11/02/21 | godz.: 05:06)
  poprzednia pani ambasador stanow w Polsce, starczylo ze tupnela nozka i juz nasz rzad siedzial cicho. Bylo tak przy probie wprowadzenia podatku dla zagranicznych molochow, bylo tak jak powiedziala ze tvp nie powinno jechac po tvn i bedzie tak pewnie teraz
  https://twitter.com/.../status/1359437149830082560
  Jeszcze na odchodne udalo jej sie powiedziec cos w stylu ze sie dziwi ze wystarczy ze ambasador obcego panstwa cos mruknie i juz sie nasz rzad wycofuje.


 43. Do tematu (autor: Atak_Snajpera | data: 11/02/21 | godz.: 07:38)
  TVN ma farta że zostali kupieni przez amerykański koncern Discovery. Z takimi plecami to te ciamajdy pisowskie zaraz będą musiały podkulić ogonek. Ktoś od Bidena zadzwoni do Dudusia żeby się uspokoili bo jak nie to wycofujemy żołnierzy z Polski. Pisomatoły na taki wizerunkowy strzał nie mogą sobie pozwolić.
  Reszta mediów z Polsatem na czele to są leszcze i nic nie zdziałają.


 44. @henrix (autor: Promilus | data: 11/02/21 | godz.: 07:39)
  wiem że jesteś za mało ogarnięty by zrozumieć, ale fundacja ma prawo do wykorzystania małej części (określonej w statucie) z wpłat darczyńców na cele (uwaga, statutowe - w tym wynagrodzenia oraz ... właśnie... reklamę!) Jeśli myślisz, że fundacja polsat może finansować polsat to ci się całkiem w główce poprzewracało. A fundacji jest i będzie dużo, bo 1. NFZ nie daje rady, a niby tak pięknie, 2. każdy ciągnie dla siebie... gdyby rządzący mieli jaja to by powołali fundację narodową, której koszty działania pokrywano by z budżetu, a 100% wpłat szło by na wyszczególnione cele (czyli wpłacasz na konta indywidualnych zbiórek, albo ogółem na np. onkologię, albo ogółem na fundację). Firmy cisną kasę by zmniejszyć podatki, a NFZ dostaje kupę hajsu bezpośrednio z fundacji. Dałoby się? Dałoby się. Tylko nikt nie ma jaj się uczciwie rozliczać z publicznych pieniędzy i jeszcze powiedzieć "sorry, dupowato zarządzamy zasobami więc mimo waszych ogromnych wpłat w składkach zdrowotnych i tak brakuje". Z innymi dupowatymi podatkami jest podobnie - komuś przeszkadzają reklamy? To wystarczy wprowadzić dodatkowy podatek od 2 rzeczy:
  1. reklamy w środku emisji danego programu czy filmu (jeszcze względem typowego poziomu oglądalności czyli godzin emisji)
  2. czas reklamowy w ciągu całego dnia powyżej danego % całego czasu emisji

  I nie byłoby wielkiego problemu. Ale nie... lepiej grubo ciągnąć kasę z mediów których się nie kontroluje bo te które się kontroluje nie odczują, zaraz będzie spec ustawa dająca im kaskę z MONu, MZ, MSZ, MSWIA by realizować cele z zakresu obronności, promocji zdrowia, przekazywania danych z zakresu polityki zagranicznej i inne duperszwance. Sam podatek - gdyby miał uczciwą wielkość - to jeszcze uj, pewnie by media przebolały. Ale biorąc pod uwagę kto rządzi i jak traktuje m.in. tvp - no kur...


 45. szkoda (autor: Franz | data: 11/02/21 | godz.: 08:23)
  że tylko 1 dzień dali radę. A takie bojowe były zamiary że hoho.

 46. @I ja coś dołożę (autor: Marek1981 | data: 11/02/21 | godz.: 09:53)
  protest traktuję jako kwik świń. Jakoś nikt nie strajkował jak dziennikarzom siłą odpierano laptopy z materiałami z podsłuchu sowa... ba nawet sąd niedawno skazał dziennikarza i gdzie był rynek medialny?? Tu chodzi tylko i wyłącznie o kasę a nie o niezależność, nie kłamcie.

 47. @Atak_Snajpera (autor: Marek1981 | data: 11/02/21 | godz.: 09:58)
  TVN to dziadowskie media produkujące sensacje. Najlepiej w ogóle nie oglądać tv i mieć święty spokój. A małe serwisy będą żyły i tak jak dawniej:)

 48. @Marek1981 (autor: bmiluch | data: 11/02/21 | godz.: 12:10)
  "Tu chodzi tylko i wyłącznie o kasę a nie o niezależność, nie kłamcie."

  Słyszałeś kiedyś o niezależności bez kasy?


 49. @34. (autor: Mariosti | data: 11/02/21 | godz.: 12:28)
  To w ogóle powinno wyglądać zupełnie inaczej bo problem z tym jest nawet wewnątrz EU.

  Mianowicie brakuje wprost, jawnego opodatkowania:
  1. Umów reklamowych i płatności za nie podpisywanych z zagranicznymi firmami za usługi wykonywane de facto na terytorium Polski (np reklamy google).
  2. Dochodów firm zagranicznych z kliknięć/wyświetleń przez użytkowników z Polskiej puli adresów IP (np google, facebook).

  W przypadku punktu 2 powinien być w ogóle obowiązek w takiej sytuacji założenia oddziału firmy w kraju i w niej rozliczania dochodów z wszelkich takich reklam, kliknięć i wyświetleń od użytkowników z Polski, bo fakt iż internet jest globalny wcale nie oznacza że strony, firmy i użytkownicy nagle nie mają obywatelstwa.
  Brak takich regulacji prawnych oznacza niesamowitą niesprawiedliwość wobec firm reklamowych działających w kraju (i płacących już legalnie komplet podatków w kraju), a firm szczególnie działających głównie w internecie, które to podatki płacą tam gdzie są najniższe.

  Ja nie widzę problemu w prowadzeniu biznesu w Irlandii i płacenia niskich podatków w Irlandii, ale jaki ma to związek z prowadzeniem biznesu w Polsce?
  Takie różnicowanie opodatkowania to w oczywisty sposób jednoczesne prawne zezwolenie na nieuczciwą konkurencję.


 50. @33 (autor: tuptun | data: 11/02/21 | godz.: 13:16)
  Nigdy nie lubiłem reklam z prostym przesłaniem dla matołów.
  Niektóre starsze reklamy trzymają wysoki poziom i wyrafinowanie do dziś. Teraz już się takich nie robi, ale nie o tym mowa. 51. słusznie, czekam jeszcze na uregulowanie opodatkowania "artystów" (autor: 5eba | data: 11/02/21 | godz.: 17:42)
  btw. socjalistyczny pis niczym od ue sie nie różni

 52. @bmiluch (autor: Marek1981 | data: 11/02/21 | godz.: 18:16)
  "Słyszałeś kiedyś o niezależności bez kasy?" Nie wiem czy cokolwiek kumasz czy po prostu udajesz głupiego. Rozrysuję:
  do 1mln/rok z reklam 0 podatku!!!
  powyżej 1mln 5%. Czyli np przy przychodzie z reklam 1000100 (ponad 83 tyś miesięcznie)zapłacą całe 5pln... Wiadomo przy 2mln to już 50000. Czy rozumiecie o jakich kwotach mowa??


 53. @Zbyszek.J (autor: Wedelek | data: 11/02/21 | godz.: 18:53)
  No wiesz, nikt przecież nie kazał niemieckim koncernom niczego sprzedawać. Firmy same się na kasę łakomiły, a że nowy właściciel wprowadzał swoje porządki? Co w tym dziwnego.

  Jeśli chodzi o zakup Orlenu, to oceniam go bardzo negatywnie. Zrobią z tego kolejną tubę propagandową. Niestety taka jest prawda i tu raczej nic się nie zmieni nie ważne kto będzie rządził za te X lat.

  Fundusze, jak słusznie wspominał Sebalos są tylko przykrywką na wydawanie pieniędzy na inne cele i tu z pewnością będzie tak samo.

  Wprowadzanie podatku pobieranego od gigantów technologicznych też jest kontrowersyjny, bo przecież one sobie od żłoba nie odejmą, tylko obciążą klientów - czytaj firmy, a pośrednio nas wszystkich. Nie wspomnę już o tym, że to kolejny podatek dzielący rynek na złych i gorszych. O wiele lepiej byłoby IMHO wprowadzić podatek minimalny uzależniony od obrotu - np. minimum 0,5% obrotu za rok poprzedni. Płaciliby wszyscy po równo. Mali mniej, duzi więcej.

  Teraz jest tak, że duzi często nie płacą nic a PIS chce, żeby Google i FB płacili krocie, podczas gdy taki Amazon, który jest IMHO dużo bardziej destrukcyjny dla gospodarki nie zapłaci nic. Gdzie tu logika?

  @Promilus
  Niestety masz rację - ludzie są leniwi i krótkowzroczni.


 54. Wszystkie media głównego nurtu pozamykać (autor: Pio321 | data: 11/02/21 | godz.: 21:35)
  bo stanowią zagrożenie z art. 165. § 1. kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób.
  - promują czynności zagrażające życiu i zdrowiu wielu osób (maseczki utrudnienie oddychania i hodowla bakterii na własnym ciele, wieloletni cykl eksperymentalnych szczepień)
  To wystarczy aby obstawić wyżej wymienione instytucje kordonem sił społecznych i nie dopuścić do ich zbrodniczych w skutkach działań.


 55. Wytłumaczcie mi proszę (autor: antrax | data: 11/02/21 | godz.: 21:40)
  jak wprowadzenie podatku może ograniczyć wolność słowa w Polsce?

  a jak widać po wpisach większość z was jest zmanipulowani, rzucacie się sobie do gardeł i dokładnie o to chodzi by polska była podzielona. Kto na tym korzysta odpowiedź jest prosta Rosja i Niemcy. Wystarczy bezstronnie prześledzić jak polska z potęgi zniknęła na 123 lata z map europy. Czy to szlachcic czy poseł ludzie zawsze będą pragnęli władzy i pieniędzy, wystarczy im to zapewnić i niezgoda gotowa. A tego jesteśmy świadkami od kilku lat.

  Wedelek zauważ, że ludzie którzy mają poglądy prawicowe nie krzyczą na ulicach jeb.. Po, czy jeb.. Tuska, a podobno wyborcy prawicy to głąby po podstawówce, starcy i tępaki

  Polityka to teraz rynsztok ot cała prawda
  pozdrawiam


 56. @antrax (autor: Promilus | data: 11/02/21 | godz.: 21:58)
  Ano tak, że najbardziej od wpływów z reklam są uzależnione źródła daleko od finansowania budżetowego ;) Jak tego nie rozumiesz to dziwne, że zarzucasz komuś że jest zmanipulowany.
  "ludzie którzy mają poglądy prawicowe nie krzyczą na ulicach jeb.. Po, czy jeb.. Tuska" krzyczeli i krzyczą dalej ;)


 57. @Promilis (autor: antrax | data: 11/02/21 | godz.: 22:08)
  naprawdę..
  1. po pierwsze, podatek jest tylko dla największych są progi które musisz przekroczyć żeby go płacić
  2. po drugie, sprawa to wolność słowa i wolne media to nie kasa mylisz pojęcia, pieniądz to środek a przekonania i możliwości ich wypowiedzi to zupełnie inna bajka
  3. po trzecie, krzyczą najgłośniej ci, którzy zbijają miliony dochodu na reklamach, a nie płacą za to podatku w naszym kraju. A najczęściej reklamują, produkty które sprzedają się w Polsce
  4. po czwarte, skoro kowalski płaci podatek to dlaczego wielkie koncerny mają go nie płacić?, przecież jesteśmy równi wobec prawa


 58. @antrax (autor: Promilus | data: 11/02/21 | godz.: 22:28)
  @1 - ale bajdurzysz :) Na ten moment podatek od reklamy w internecie jest dla firm, które globalnie mają przynajmniej 750mln euro przychodu (przychodu!), a w PL min. 5mln euro obrotu. Jak widzisz nie jest to jakaś wydumana suma. W przypadku klasycznych reklam (tv, radio, kino, przy drodze) to tylko 1mln przychodu z reklam a w przypadku prasy 15mln. Dodatkowo 35% z tej zebranej kwoty to nie żadna kultura i dziedzictwo narodowe w mediach publicznych tylko szambo jak wychwalanie dudusia w trakcie ciszy wyborczej. Myślę, że ewentualna opłata od reklam może być dużo mądrzej zorganizowana (przykład podałem) a uzyskane pieniądze dużo rzetelniej i obiektywnie rozdysponowane. W proponowanej postaci (bardzo wczesnej, przed konsultacjami) ten podatek jest kiczowaty i służy tylko umocnieniu mediów "narodowych" przy czym narodowe w cudzysłowie gdyż z narodem wspólnego nic nie mają.
  @2 - kasę potrzebujesz na wszystko. Masz wolność słowa i co? Co zwykły Kowalski może zrobić? Gdyby onet nie miał kasy to grot byłby bez poprawek przyjęty na stan armii i ze szrotem byśmy się bujali, bo przecież "taki dobry, wspaniały a te dupki z onetu, lobbyści zachodni psują opinię". Jest tak? No jest, jeśli tego nie zauważasz to mi cię szkoda.
  @3 - jasne że tak, ale oni już od tego płacą podatki. Nikt nie przedstawił żadnych wyliczeń jakoby płacenia ich unikali. Też byś krzyczał gdyby ktoś wymyślił opłatę za płacę powyżej minimalnej krajowej i dopierdzielił ci ją OBOK PITu po to by dać tym co nie chodzą do pracy ;)
  @4 - to już odpowiedziałem, masz zarzut co do np. Polsatu czy rmf że podatku nie płaci? Na jakiej podstawie? Może sprawdź i wróć jak już się dowiesz.


 59. @57 (autor: KamieniKupa | data: 11/02/21 | godz.: 22:29)
  Ale nie widzialna reka ryku sprawi, ze gdy podatki dla korporacji znikna to wszyscy beda bogaci.

 60. .... (autor: Marek1981 | data: 11/02/21 | godz.: 23:12)
  @Pio321 pelna goda z tymi maseczkami.
  @antrax nie wysilaj sie. I tak Twoje argumenty nic nie znacza bo nie i juz. Ten podatek moze (ale nie musi) wprowadzic wolnosc sliwa zamiast dyktatu zachonich korporacji. Identyczna sytuacja jest przeciez ze spozywka, przez dyktat zachonich korporacji praktycznie zniknely male sklepy, chciano wprowadzic podatek to pomatoly zablokowaly w uni. Wszedzie dbaja o swoj kapital a w Polsce jest mentalność niewolnicza.


 61. @temat (autor: Mariosti | data: 12/02/21 | godz.: 00:52)
  1.Przede wszystkim to wolność słowa nie jest zapewniona, ani chroniona w Polsce prawnie, także jeśli ktoś się tym przejmuje to powinien lobbować aby zmienić konstytucję i wprowadzić odpowiednią legislację towarzyszącą.

  2.Nie ma sensu porównywanie mechanizmu przenoszenia podatków na klientów w biznesach z niską marżą, do biznesów z gigantyczną marżą, bo to świadczy o braku podstaw wiedzy ekonomicznej. W takiej sytuacji cena i tak nie ma związku z kosztami i opodatkowaniem.
  3.Sprawa jest absolutnie klarowna, ustawa raczej nie jest całkiem dobra, ale idea przewodnia już jest. Innymi słowy, Wedelek, Marek, Prolimus itd. jeśli uważacie że jeśli prowadzisz biznes A i płacisz 19% dochodowego, a twój sąsiad prowadzi konkurencyjny biznes B, ale zarejestrowany na córkę mieszkającą w Irlandii i wszystko rozlicza tam, płatności przez internet itd i płaci nie 19% tylko zdaje się 5% dochodowego, to czy uważasz że jest to uczciwe? Że nie jest to wykorzystywanie luki w prawie? Że nie jest to nieuczciwa konkurencja i efektywnie nie masz absolutnie żadnych szans konkurować z taką firmą?

  Ustawa nie dotyczy niestety tylko takiej sytuacji i będzie szkodliwa też dla wielu uczciwych biznesów i to jest oczywiście złe, ale nie można z automatu odrzucać całości i absurdalnej bronić molochów bezczelnie omijających systemy podatkowe, tak jak no grupa TVN przy ponad 9mld zł przychodu w zeszłym roku efektywnie nie zapłaciła żadnego podatku (70tys PLN) a polsat przy podobnym profilu działalności i przychodzie 11mld zapłacił już prawie 130mln zł podatku. No to jak to jest, TVN działa w Polsce charytatywnie, czy może wyprowadza zyski i omija system podatkowy?
  Jeśli ktoś chce być sprawiedliwy i sądzić kogoś to nie powinien być hipokrytą.
  O mega firmach it to w ogóle szkoda mówić bo to co robią z punktu widzenia niepłacenia żadnych podatków w kraju wykonywania usług to totalna patologia i normalna osoba próbująca zrobić coś takiego od razu siedziałaby w więzieniu.


 62. @Mariosti (autor: Promilus | data: 12/02/21 | godz.: 04:09)
  "Innymi słowy, Wedelek, Marek, Prolimus itd. jeśli uważacie że jeśli prowadzisz biznes A i płacisz 19% dochodowego, a twój sąsiad prowadzi konkurencyjny biznes B, ale zarejestrowany na córkę mieszkającą w Irlandii i wszystko rozlicza tam, płatności przez internet itd i płaci nie 19% tylko zdaje się 5% dochodowego, to czy uważasz że jest to uczciwe?" - a co mi wyskakujesz z takim scenariuszem? Nie podawałem takiego przykładu tylko spółek rodzimych działających na naszym rynku i już płacących od wszystkiego podatki (w niektórych przypadkach - także nowe vod). Są kraje z podatkami - może nawet wysokimi i nieuniknionymi, ale dla konsumenta niektórych podatków nie ma np. VAT co sprawia, że się na nim źle nie odbija. Gospodarka pędzi, kraj ma kasę. Są kraje gdzie podatki są niskie - gospodarka pędzi, kraj ma kasę. A w PL od zawsze się rżnie na każdym kroku i jak tylko przedsiębiorcy jakoś znajdą sposób kręcić biznes mimo tego to partie rządzące przypisują sobie zasługi za pobudzenie gospodarki.

 63. .... (autor: Marek1981 | data: 12/02/21 | godz.: 07:04)
  @Mariosti z tymi przykladami racja. Co do wolnosci slowa jest teraz jak jestes po 1 stronie barykady. Gdy po drugiej to szykany wyroki sadow itd. Mam nadzieje ze podatek moze spowodowac ze male firmy nie beda tak wchłaniane przez gigantów i wprowadza sie pranie mózgów... przeżyłem już to

 64. ja bym chciał zauważyć (autor: GULIwer | data: 12/02/21 | godz.: 11:07)
  że to jest kolejny raz w którym prezes wali prętem w klatkę żeby małpy szalały i małpy szaleją jak prezes zakładał
  Już to widzę jak Polska opodatkuje GAFAM.


 65. @62. (autor: Mariosti | data: 12/02/21 | godz.: 15:37)
  No to przeczytaj całą moją wypowiedź.
  Sam wspomniałem że nawet główne nasze koncerny TV są tutaj diametralnie zróżnicowane, jeden płaci podatki, drugi omija totalnie i że oczywiście, część ustawy która będzie powodowała że firmy uczciwie płacące już podatki w Polsce byłyby dodatkowo obciążone jest absolutnie krzywdząca i zwyczajnie zła. Wszelkie takie podatki bazujące na przychodach, nie na dochodach, mają sens tylko w odniesieniu do firm które płacą podatków i tutaj nikt nie wspomniał aby w projekcie ustawy występowało rozróżnienie, dlatego tez napisałem że na pewno ta ustawa jest wykonana źle, ale główna idea (wg mnie) czyli opodatkowanie dużych korporacji które nie płacą tutaj de facto ani grosza, jest jak najbardziej pozytywna i powinna powstać taka wersja tej ustawy która będzie rozwiązywać tylko ten problem i nie powodować innych problemów (o których zresztą wspominacie).

  Piszę to po prostu aby jasne było to że nie wszystko jest czarne albo białe i że w ta ustawa nie jest w 100% zła i że zarazem niektóre media które protestują przed tą ustawą są zupełnie nieetyczne i wyprowadzają zyski z Polski bez płacenia podatków (nie wszystkie oczywiście, ale sam TVN to już wielki przykład).

  Także tradycyjnie, prawda leży po środku, ale ponieważ mamy w polityce ekstremizm, to mamy też ekstremizm w mediach i wszyscy nawołują jak tępi kibole że albo jesteś "za naszymi albo przeciwko nam", a to prosta ścieżka do dziczy.


 66. @err65 (autor: Mariosti | data: 12/02/21 | godz.: 15:38)
  Miało być:
  "tylko w odniesieniu do firm które NIE płacą podatków"


 67. @Mariosti (autor: Promilus | data: 12/02/21 | godz.: 18:26)
  Tak, tak, a jednak uznałeś za celowe wciągnąć mnie (i to z błędem) do dyskusji jako kogoś kto podatek kategorycznie odrzuca i nie dostrzega podmiotów robiących "koło pióra" ... Masz rację, świat nie jest cały czarny, ani cały biały. Ale coś co albo wchodzi, albo nie wchodzi musi być albo dobre, albo złe. Jak wejdzie i będzie ubijać równo kombinatorów i podmioty, które uczciwie do tej pory odprowadzały podatki to jest zły. I tyle w temacie. Po co się rozpisywać nad jakimiś ideami? Myślisz, że TY albo jakikolwiek inny obywatel z tego cokolwiek będzie miał? Mitycznych kilkuset milionów dla NFZ? Przecież to kropla w budżecie NFZ ;) Na tej samej zasadzie gdzie zbiórki z WOŚP to nic nie znacząca kropelka przy budżecie NFZ. Ktoś się chce nachapać przy gigantach i nie tylko. Nie ja, nie ty, nie dobro społeczne.

 68. @61 (autor: Sebalos | data: 12/02/21 | godz.: 21:20)
  W Konstytucji RP, w artykule 2. jest zapis, że Rzeczpospolita jest państwem demokratycznym prawnym, czyli Z DEFINICJI państwem, w którym wolność słowa jest chroniona.
  Co do przykładu sąsiada prowadzącego działalność w Polsce na firmę zarejestrowaną w Irlandii - najwyraźniej nie masz pojęcia o tym jakie są przepisy podatkowe dotyczące świadczenia usług wewnątrzwspólnotowych, transferów pieniężnych itp. Co innego jeśli firma sąsiada jest w szarej strefie.


 69. @68. (autor: Mariosti | data: 12/02/21 | godz.: 22:18)
  Tylko w USA jest chroniona konstytucją wolność słowa (co i tak jest teraz nagminnie łamane na podstawie innych podrzędnych przepisów, szczególnie przez wielkie korporacje ze stronami "społecznościowymi").

  Zapis o państwie demokratycznym nie ma nic wspólnego z wolnością słowa.

  A co do ostatniego to ewidentnie nic nie wiesz o podatkach skoro sugerujesz że jakiekolwiek regulacje wewnątrz EU pozwalają na niepłacenie podatku w miejscu wykonywania usługi, skoro nawet VAT przy zakupach z Niemiec większe serwisy muszą naliczać po polskiej stawce a nie Niemieckiej w myśl właśnie tych regulacji.
  Gdyby było tak jak mówisz to absolutnie nikt przy zdrowych zmysłach nie rejestrowałby działalności gospodarczej w Polsce, wystarczy żebyś pomyślał przez 1 sekundę.

  @67. Prolimus zgadza się że to kropla w morzu potrzeb, ale akurat wośp pokazuje że z rozsądnym i celowym wydawaniem niewielkiego budżetu da się zrobić wiele i ich sprzęt jest istotny na większości oddziałów dziecięcych w całej Polsce mimo iż co roku ich budżet to zwykle mniej niż 0.1% rocznego budżetu NFZ.

  Co do tego czy "ja coś będę miał z tych podatków", no to nie wiem czy to warto komentować... ja płacę dużo podatków i zasadniczo uważam że płacę ich zupełnie niesprawiedliwie dużo i praktycznie nic z nich nie mam odkąd pracuję, także w tej kwestii jestem mocno sfrustrowany, ale to nie ma żadnego związku z faktem iż bardzo mi to nie pasuje że Polskie firmy płacą podatki od reklam w Polsce, a zagraniczne, często giganty się wymigują, to jest w jasny i klarowny sposób złe.
  Owszem, tak jak trzeci raz teraz już napiszę, obecnie projekt ustawy z tematu jest zły, ale krytykowanie jej jako złej w całości jest głupotą (nie mówię że ty tak robisz, ale większość tak robi co widać w komentarzach) i brzmi to wręcz jak propaganda za kasę firm które nie płacą podatków w kraju (tak wygląda, nie mówię że tak jest bo na to oczywiście nie mogę mieć fizycznie dowodów).


 70. @Mariosti (autor: Promilus | data: 12/02/21 | godz.: 23:25)
  No jak się będzie pozwalało odkręcać kolejne kurki zamiast załatać dziury to nigdy nie będzie dość pieniędzy ... Ja postuluję właśnie restrukturyzację, usprawnienie, a nie znajdowanie coraz to nowych źródeł finansowania, ale jak tak lubisz to i te podatki będziesz płacić coraz większe bo taka właśnie jest tendencja. I prosiłbym by nie przestawiać literek w moim nicku, nie jest raczej trudne by napisać go prawidłowo.

 71. @70. (autor: Mariosti | data: 13/02/21 | godz.: 00:29)
  Widać że nic nie zrozumiałeś.
  Restrukturyzacja owszem dobry pomysł.
  Ale dlaczego niby uczciwe opodatkowanie firm nie płacących należytych podatków jest wg ciebie złe? Firmy o których tu mowa mają tak wielkie marże że cena ich usług jest totalnie samowolne i niezwiązane z kosztami, także nie ma nawet co zaczynać argumentu o tym że miałyby to być dla nich jakieś koszty do przerzucenia na konsumenta, podczas gdy byłoby to po prostu wymuszenie płacenia takich samych podatków jak mniejsze podmioty i w efekcie umożliwienie uczciwej konkurencji.

  Co do twojego nicku to:
  1.Nie jest to jakieś słowo z języka polskiego aby się tutaj obrażać
  2.Co wnosi do dyskusji obrażanie się na zamianę liter w wymyślonym anonimowym nicku w internecie podczas gdy przekaz dotarł i wiesz że chodziło o o Ciebe?


 72. @71err. (autor: Mariosti | data: 13/02/21 | godz.: 00:48)
  Miało być:
  "cena ich usług jest ustalana totalnie samowolne i niezwiązana z kosztami"


 73. @Mariosti (autor: Promilus | data: 13/02/21 | godz.: 05:12)
  Widzę że nie rozumiesz, piszę o tym co jest a nie co tobie się wydaje że byłoby dobre. Nie wiem jak można dywagować o tym czego rząd wcale nie zapowiada. Nie, nie zapowiada opodatkowania tych co uciekają w raje podatkowe. Więc skończ wymyślać argumenty z pupy. Nie ma za tym żadnej głębszej idei oprócz demagogii jaką pokazuje obecnie TVP. To jest dokładnie to samo co z opłatą recyklingową (reklamówki), kaucją za olej i inne takie.
  "Co do twojego nicku to" to jest mój nick jeśli się do mnie zwracasz to, srał pies wielkość znaków, ale zwracaj się do mnie, a nie prolimusa, który wyrazem polskim też nie jest, baaa, z żadnego polskiego się nie wywodzi (a mój owszem, od promil czyli 1/10 procenta, co prawda sam promil nie wywodzi się z polskiego, ale w nim jest, tak jak liceum, kwarta etc.) 74. @73. (autor: Mariosti | data: 13/02/21 | godz.: 16:25)
  Jedyny powód stosowania podatku od przychodu to właśnie ściganie tych co uciekają w raje podatkowe.
  To podstawowa wiedza ekonomiczna.
  Nie zawsze trzeba we wszystko wierzyć mediom, czasem można myśleć też samodzielnie.


 75. @Mariosti (autor: Promilus | data: 13/02/21 | godz.: 16:30)
  Jeszcze raz przypomnę - temat jest o projekcie sejmowym, nie o tym jak ty byś to widział i jak ty byś to zrobił. Oceniam projekt sejmowy, zdecydowanie negatywnie. I tyle w temacie. Nie doszukuję się iskierki logiki, bo jej nie ma. Jest to kolejny projekt który każdemu (oprócz rządowi) bokiem wyjdzie. Bo jest zwyczajnie zrobiony na kolanie, nieskonsultowany ze specjalistami a nastawiony na szybką łatwą kasę.

 76. @75. (autor: Mariosti | data: 13/02/21 | godz.: 19:37)
  No i zgadzam się w 100%, to jest najbardziej szkodliwy dla kraju rząd III RP i ustawa jest zła bo będzie karać uczciwych podatników, a to 100x większy negatyw niż jakikolwiek pozytyw który by wynikł ze ściągnięcia podatków z podmiotów omijających podatki.

  Niemniej jednak, temat jest nie o projekcie ustawy tylko o "Wielki protest mediów" i tutaj już, myśląc samodzielnie, widząc argumenty rzucane w mediach typu "niszczenie wolności słowa" itp. od razu skręca mnie że każda strona musi pleść bzdury i zamiast przerodzić ten konflikt w zwrócenie uwagi na faktycznego wroga (poza rządem), to media posłusznie biorą od nich pieniądze i nawet nie pisną słowem jak ogromne obroty robią de facto monopoliści w internecie i nie są opodatkowani mimo czerpania ogromnych dochodów z szeroko rozumianego polskiego rynku reklamowego.

  Czyli mam na myśli fakt iż w dyskusji można mieć myśli wyższego rzędu, wyciągać nieco dalej idące wnioski a nie interpretować wszystko tylko tak jak mówią media bo wszelkie inne samodzielne myśli to już jest niedopuszczalne i powinno być karalne (bzdura).


 77. @Mariosti (autor: Promilus | data: 14/02/21 | godz.: 09:02)
  Jeśli chodzi o wolność słowa to niech Ziober ze spółką zrobią tak by komentarz na Fb zawierający prawdę historyczną (np. gdybym napisał, że w Polsce murzyn wywodzi się ze słowa Maur, eng. Moor) zostanie usunięty za nieprawidłowe treści. Albo film na YT, bo ktoś go zaraportuje, nikt nie sprawdzi, ale blokada będzie. Tu widzę zdecydowanie większe zagrożenie dla wolności słowa. A co robi rząd? Bawi się w przepychanki z mediami istniejącymi i płacącymi podatki w naszym kraju... To może niech skupią się na rzeczywistych problemach. Czy wymaganie tego od aktualnie sprawujących władzę jest złe? Czy lepsze jest rozpisywanie się o tym jak powinno być na forum, którego władze nawet nie czytają i nie biorą pod uwagę?

 78. @77. (autor: Mariosti | data: 14/02/21 | godz.: 12:18)
  Ok, no to ustaliliśmy że uważasz że to dobrze że molochy technologiczne nie płacą podatków w Polsce i że to nie jest problem o którym trzeba mówić, szczególnie na forum którego nie czyta rząd.
  Natomiast problemem jest to że na swoich platformach internetowych te same molochy stosują cenzurę (co jest oczywiście problemem, ale realnie tylko USA może coś z tym zrobić, ale nie zrobi bo do pełnej władzy doszła tam partia która propaguje cenzurę i propagandę) i na ten temat już można się wypowiadać na forum którego nie przeczyta rząd.

  Super anty-logika, gratuluję.

  A tak przy okazji, mając odrobinę wiedzy na temat tego co dzieje się na świecie, a nie tylko w naszym zaścianku, oczywiste jest że u nas to nie Ziober ze spółką robią to co wspomniałeś. To jest w 100% inicjatywa własna FB, YT itd. i jest pokłosiem zachęty demokratów w USA do wprowadzania w internecie takiej właśnie cenzury.
  Ziober w Polsce koncentruje się na szantażowaniu prokuratorów i sędziów którzy otwarcie krytykują władzę, poprzez np z dnia na dzień delegowanie ich na drugi koniec Polski w celu "wsparcia" lokalnej prokuratury/sądu. O tym jakoś się nie mówi głośno, a to jest realny problem i bezprawie reżimowe.


 79. @Mariosti (autor: Promilus | data: 14/02/21 | godz.: 14:24)
  "Ok, no to ustaliliśmy" kto ustalił i na jakiej podstawie, ty na podstawie własnej pokręconej logiki...
  "oczywiste jest że u nas to nie Ziober ze spółką robią to co wspomniałeś" oczywiste to jest, że nie rozumiesz słowa pisanego. Wyraźnie napisałem, że NA TYM WŁAŚNIE PROBLEMIE POWINIEN SIĘ ZIOBRO SKUPIĆ, BO TEN WŁAŚNIE PROBLEM DOTYKA UŻYTKOWNIKÓW - POLAKÓW. A nie jakieś podatki, co do których nikt nie prezentował jakie platformy ich płacenia unikają, ani w jaki sposób, a które platformy ustawa dotknie. Czyli zero rzeczowych rozwiązań tylko rzucić ustawę na ławę i "let the game begin" ...
  "O tym jakoś się nie mówi głośno" - nie no mówi, w mediach tych z zagranicznym kapitałem. A jak w naszych reżimowych to tylko "kasta się buntuje, kasta nie chce pracować w opustoszałych regionach" ...


 80. @79. (autor: Mariosti | data: 14/02/21 | godz.: 22:56)
  No to przeczytaj sobie dokładnie co tam napisałeś, bo rozumiem że zamysł był przeciwny ale najwyraźniej niefortunnie zdanie złożyłeś tak jakby to Ziobro miał zrobić tak by fb kasowało komentarz z prawdą historyczną.

  Co do ostatniego to w dużej mierze polegam na news-feed googlowym i paru anglo języcznych kanałach bazujących na dziennikarstwie popartym źródłami, dokumentami i raportami publikowanymi pod ich wideo (co jest sprzeczne zasadniczo z tym co robią wszelkie stacje telewizyjne i zwykle gazety też), no i niestety na tym news-feed z Polski nie dostaję za bardzo informacji na temat faktycznej walki rządu z polskim wymiarem sprawiedliwości (może nie są promowane), ale za to dostaję dużo pseudo-artykułów z polskich gazet o sytuacji zagranicznej, szczególnie w USA, gdzie wszystkie tezy są wyssane z palca, nielogiczne i niezgodne z faktami potwierdzonymi źródłami itp. TVPiS nie oglądam gdzieś od 8 lat (chociaż przed ich kadencją nie było aż takie straszne, to po "reformie" w szeregach tvp ciężko mi wytrzymać kilka minut nawet, tak propaganda wali z każego programu, nawet z jakichś porannych itp). Z drugiej strony to w ogóle tv przestałem oglądać bo jakbym chciał sobie ciągle reklamy oglądać to bym sobie ściągnął katalog reklamowy.


 81. @Mariosti (autor: Promilus | data: 15/02/21 | godz.: 05:50)
  "ale najwyraźniej niefortunnie zdanie złożyłeś tak jakby to Ziobro miał zrobić tak by fb kasowało komentarz z prawdą historyczną" zdanie złożyłem prawidłowo, ale przy dodawaniu "moor" wcięło "nie"
  "nie dostaję za bardzo informacji na temat faktycznej walki rządu z polskim wymiarem sprawiedliwości" no jeśli sam sobie ograniczasz dostęp do informacji ... Ja śledzę media, krajowe, lokalne - daje to szerszy obraz sytuacji. Jeśli uważasz, że zagraniczni dziennikarze będą śledzić "byt codzienny" Polaków to zaiste jesteś naiwny.


 82. @69 (autor: Sebalos | data: 15/02/21 | godz.: 14:14)
  Napisz - matołku - w której części sugeruję, że "jakiekolwiek regulacje wewnątrz EU pozwalają na niepłacenie podatku w miejscu wykonywania usługi".
  Albo lepiej nic nie pisz, bo dyskusja z takimi "mędrcami" jak ty, to dla mnie strata czasu. BTW - od 13 lat prowadzę firmę, w której średnio 10 razy miesięcznie dokonuję wewnątrzwspólnotowego zakupu towarów lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów więc daruj sobie wrzutki typu "gdybyś pomyślał". Bez odbioru.


 83. @Promilus (autor: henrix343 | data: 19/02/21 | godz.: 16:11)
  Wprowadzic to ty mozesz na siebie homonto. Wprowadzmy to i wprowadzmy tamto, tylko urzednikow przybywa a z tych rzeczy co mialy byc wprowadzone i dzialac to jak zwykle zostaje "chuj, dupa i kamieni kupa".

  Jak nie rozumiesz jak dzialaja fundacje i po co sa, to przejdz sie do szkoly i to podstawowej. Kolejny co mysli ze fundacje sa do pomagania a nie pensyjek, stazy i wyprowadzaniu kasy na lewo i prawo.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.