Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 16 lutego 2021 
    

Google, Qualcomm i Microsoft utrudniają zakup ARMa przez Nvidia


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 14:12
(13)
ARM Ltd. to brytyjskie przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem rdzeni procesorów opartych o architekturę ARM, a także licencjonowaniem dla innych producentów posiadanych przez ARM praw do produkcji procesorów z architekturą o tej samej nazwie. Z licencji na architekturę ARM korzystają tacy wytwórcy jak m.in. Qualcomm (seria Snapdragon), Samsung (seria Exynos) czy Huawei (seria Kirin), a łącznie w skali globalnej ponad 200 różnych podmiotów wytwarzających własne mniej lub bardziej skomplikowane procesory.

Firma ARM Ltd od 2016 roku należy do konsorcjum SoftBank, które kilka miesięcy temu ogłosiło zamiar jej sprzedaży. Początkowo sprzedaż ARM Ltd została zaproponowana firmie Apple, która szybko wycofała się z tej transakcji z powodu ewentualnych problemów z regulatorami rynku oraz pozostałymi kontrahentami ARMa.

W efekcie zakupem ARM Ltd zainteresowała się Nvidia, ale wraz z biegiem czasu staje się on coraz mniej prawdopodobny. Wszystki z powodu postępowań toczonych przez regulatorów rynki i urzędy antymonopolowe, które muszą zgodzić sie na zawarciej tej transakcji.

Właśnie na tym etapie Nvidia napotkałą ma ogromne problemy z finalizacją umowy na zakup ARMa od Softbanku. Swoje wątpliwości zgłaszają zarówno instytucje państwowe jak i firmy prywatne i to bez względu na szerokość geograficzną. Największe obawy płyną od firm, z którymi Nvidia bezpośrednio konkuruje lub współpracuje, w tym od Qualcomma, Samsunga, Intela, AMD, Mediateka i Apple.

Co więćej, transakcje chcą zablokować także Chiny, dla których przejęcie licencji na architekturę AMR przez firmę Amerykańską byłoby po prostu katastrofą. Rząd Chin zamierza wykorzystać do tego celu kwestię firmy ARM China, czyli spółki joint venture działającej na rynku „Państwa Środka”. Jej głównymi udziałowcami są rząd Chin oraz ARM, z czego ten drugi ma 49 procent udziałów.

Eksperci twierdzą, że Chiny wykorzystując ARM China spróbują powtórzyć manewr użyty w 2018 roku do zatrzymania zakupu NXP Semiconductors przez Qualcomma.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

 1. nie kupią ARMa (autor: g5mark | data: 16/02/21 | godz.: 17:13)
  prędzej powstanie konsorcjum, w którym NV będzie miała jakąś część, ale nie większość. ARM stał się standardem przemysłowymi który nie można od tak kupić.Będzie można do niego dołączyć i wpłacić opłatę tzw stowarzyszeniową.Sprzedaż ARMa przypominałoby sprawę RAMBUSA.NV szybko wprowadziłaby jakąś politykę licencyjną, zapewne nie zbyt przychylną swoim konkurentom.To z góry nie pachniało by zdrową konkurencją.

 2. g5mark (autor: pawel1207 | data: 16/02/21 | godz.: 18:50)
  chesz powiedziec ze w chwili obcenej arm nie ma polityki licencyjnej :D :D :D :D a jak nv go kupi to ma zrezygnowac z przychodu :D :D :D :D bo softbank moze zarabiac a nv juz nie poziom hipokryzji na tym portalu dawno przestal mnie dziwic :D :D jakos mam wrazenie ze jak mad szykowalo by sie do takiej transakcji to wszyscy pialibyscie jak jeden maz ze to wspaniale i jak bedzie cudownie :D pomimo iz amd jest czascia gupy promujacej i wymuszajacej x86 wszelakimi brudnymi sztuczkami ..:D

 3. @up (autor: Qjanusz | data: 16/02/21 | godz.: 19:25)
  Uspokój się i jeszcze raz przeczytaj całość.
  Chodzi o to, że nVidia wprowadziłaby opłaty licencyjne mocno dyskryminujące bezpośrednią konkurencję.


 4. Qjanusz (autor: pawel1207 | data: 16/02/21 | godz.: 23:29)
  pranoja ??? nie zrobi tego bo sie jej to nie oplaci w momecie przejecia arm nv bedzie zalezec na jak najwiekszej rywalizacji z x86 :D arm sie rzadzi zupelnie innymi zasadami niz x86 i posiada zupelnie inny model biznesowy obecnie x86 robi wsztko co moze albu podkopac arm zreszta nieskutecznie bo na rynku serwerowym widac wyrazne trend ..:D wykanczac konkurencje w taki sposob mozna tylko jesli posiada sie monopol na dane rozwiazanie i sa 2 firmy na rynku czyli mowimy tu o x86 w tym wypadku wsztkim firmom zwiazanym z arm bedzie zalezec na jak najszybszym rozwoju i jak nawiekszym rozroscie rynku i nad podkoszeniu x86 w wieksszoci przypadkow przejecie przez nv niewiele zmienia zmienia w umowach bo firmy jmaja umowe opiewajaca na wiele lat a nie na dana architektore jedynie proba oferowania czegos innego modelu biznesowego :D skonczyla by sie w sadzie z oczywista przegrana nv juz na starcie :D co zakonczylo by sie pozwami na olbrzymia skale :D chocby przez firmy wchodzace w sklad amr holdings nvidia nie kupuje calego arma tylko okolo 40 % co prawda daje ci moc decyzyjna ale i tak stanowi mniejszosc udzialow wiec proba zmiany umow na strasznie niekorzystne dla konkurencji bylo by trodne chocby z tego wzgledu ze w rekach konkurencji jest ponad 50 % udzialow arma ..:D nawet jesli sa to udzialu rozporoszone to i taK nie daja nv pelnej kontroli nad arm ltd. i arm holdings :D tak ze ktos ma niezla fantazje ..

 5. Właśnie dlatego że x86 jest zamknięty i strzeżony (autor: Qjanusz | data: 17/02/21 | godz.: 00:20)
  ARM powinien być dalej mocno otwarty. O to cała awantura. Piszesz że nVidii nie opłacałoby się zamykać dla siebie architektury. No to jesteś jedną z niewielu osób, które tak myślą.
  Ja, tak samo zresztą jak praktycznie wszystkie firmy korzystające z licencji ARM, myślę dokładnie odwrotnie.
  nVidia hest jedną z


 6. Cd... (autor: Qjanusz | data: 17/02/21 | godz.: 00:22)
  tych firm, która jest w stanie zamknąć i sprzedawać w pudełkach nawet powietrze, jeżeli nikt jej by tego nie zabronił.

 7. Patrząc na pazerność Amerykańskich firm (autor: Mario1978 | data: 17/02/21 | godz.: 10:23)
  a Unia Europejska i tak sobie z tego nic nie robi pozwalając często na sprzedaż produktów, których marża firmy może sięgać 70% albo więcej tylko potwierdza jak mało ma do gadania.
  Kto jak nie Amerykańskie firmy znają się na tym najlepiej i wiedzą jak prowadzić działalność Lichwiarską.
  Amerykanie nigdy nie byli nażarci i im już 20% marży nie wystarczy. Oni chcą znacznie więcej bo przy takie niskiej marży nie opłaca się prowadzić działalności według ich kategorii myślenia. Jeżeli Korea Południowa, Japonia czy Tajwan są w kieszeni USA i podporządkowują im się od początku do końca to tylko Chińskie firmy mogą nas zbawić od Lichwiarskiej działalności Amerykańskich firm.


 8. @4. (autor: Mariosti | data: 17/02/21 | godz.: 10:59)
  Rezygnować z licencjonowania oczywiście nvidii by się nie opłacało. Ale znając ich politykę względem wszystkich ich produktów, można być pewnym na 100% że przy okazji odnawiania licencji zaczęliby podnosić opłaty licencyjne i to dramatycznie.
  Wielcy producenci z wysokimi marżami na swoich produktach nie mieliby z tego powodu żadnego problemu i nvidia by zarabiałaby na tym dużo więcej.
  Natomiast producenci z niską marżą jak np MediaTek nagle straciliby na konkurencyjności bo musieliby podnieść ceny swoich produktów, co z dużym prawdopodobieństwem groziłoby ich całemu modelowi biznesowemu i udziale w rynku procesorów ARM.
  Ostatecznie efekt byłby taki że pozostałyby na rynku tylko drogie procesory ARM, przeczące przewodniej idei tej rodziny architektur.

  Dodatkowo nie jest powiedziane że nvidia musiałaby od razu licencjonować swojej konkurencji nowe rozwojowe wersje architektury ARM, co też byłoby działaniem anty konkurencyjnym i sztucznie pompowałoby udziały nvidii na rynku.

  Nie wiem po co bronisz nvidię skoro cała jej historia to postępowanie nieetyczne i na siłę zamykanie bibliotek/rozszerzeń które konkurencja promuje jako otwarte standardy. Wręcz zaskakujące byłoby gdyby nvidia nie zrobiła czegoś analogicznego z ARM, skoro zawsze do tej pory tak działała i wyszło jej to przecież na dobre finansowo.


 9. wy dalej nie ogarniacie (autor: pawel1207 | data: 17/02/21 | godz.: 15:17)
  no ale co zrobic ..:D nie bronie nv ale takie sa faky pokarz ktore otwarte rozwiazania nvidia ci zamknela ???? co do reszty to dowiedz sie co nv dokladnie kupuje a puzniej sie wypowiadaj bo rece opadaja ..


 10. dla Nvidii (autor: g5mark | data: 17/02/21 | godz.: 16:27)
  ARM będzie kolejnym biznesem potrzebny do zwalczania konkurencji. Na pierwszy ogień pójdzie Intel/ Qualcomm itd. Nvidia nie będzie stała na straży ekosystemu ARMa (przynajmniej nie będą starali się tego okazywać ) i nie będzie kulturalnie rozdawała licencje ARm. będą szukali okazji i sposobów aby wyeliminować innych.Bydz może będzie tez narzędziem w rękach rzadu USA aby zająć się konkurencja z innych krajów, Chiny itd. To nie pachnie ale zacznie śmierdzieć

 11. Trochę szkoda... (autor: pandy | data: 18/02/21 | godz.: 22:48)
  Może gdyby NVidia przejęła ARM to szybciej przeniosłoby się zainteresowanie producentów SoC na RISC-V.

 12. btw @5 (autor: pandy | data: 18/02/21 | godz.: 22:59)
  ARM jest ściśle i zazdrośnie strzeżoną architekturą - poczytaj co robiono z ludźmi próbującymi implementować ISA ARM w FPGA.

 13. g5mark (autor: pawel1207 | data: 20/02/21 | godz.: 18:29)
  taaa zapewne nv bedzie sobie sama w kolana strzelac :D

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.