Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 16 lutego 2021 
    

Dyski SSD i HDD: wyniki sprzedaży i inne ciekawe statystyki


Autor: Zbyszek | źródło: Trendfocus | 14:39
(10)
Analitycy z firmy Trendfocus przedstawili swój najnowszy raport dotyczący rynku nośników SSD i dysków HDD. Według niego, w 2020 roku na rynku sprzedanych zostało 333 milony pamięci trwałych typu SSD, o łącznej pojemności 207 Eksabajtów (207 EB). Rok 2020 był także pierwszym, w którym sprzedaż dysków SSD była większa niż dysków HDD. Sprzedaż tych drugich dysków "starego typu" wyniosła w 2020 roku 260 milionów sztuk, i była o 18 procent mniejsza niż w 2019 roku. Natomiast sprzedaż nośników SSD wzrosła w tym okresie o 20,8 procent. Pomimo tego dyski HDD nadal przewyższają SSD swoją łączną pojemnością.

Łączna pojemność dysków HDD sprzedanych w 2020 roku kilka razy przewyższa pojemnosć nośników SSD, i przekracza 1000 Eksabajtów, czyli 1 Zetabajt (1 ZB).
Jest to oczywiście efekt różnicy pojemności obu generacji urządzeń - średnia pojemność dysku SSD sprzedanego w 2020 roku wyniosła 0,67 TB, a dysku HDD - około 4,0 TB.

Ogółem, według Trendfocus, pod względem wielkości sprzedaży liderem na rynku nośników SSD jest Samsung, z udziałem w wysokości 26,1 procent. Kolejne miejsca zajmują: Western DIgital (20,3%), Kioxia (10,9%), SK Hynix i Kingston (10,4%), Micron (5,8%), Intel (4,6 %) i Lite-On (3,2 %), a łączny udział wszystkich pozostałych producentów wynosi 8,0%.

Jeśli uwzględnimy pojemność sprzedanych nośników SSD, rośnie znacznie Samsunga i Intela i Microna, a maleje Western Digital i Kingstona.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

 1. 3D XPoint (autor: grafenroot | data: 16/02/21 | godz.: 18:00)
  Czekam, aż Micron ogarnie dyski 3D X-Point w normalnych cenach. Chwała im za to, że wprowadzają "normalne" dyski oparte na tej technice a nie tylko dyski buforowe jak intel.
  Właśnie zostałem zmuszony do poskładania nowego kompa (po dziesięciu latach). W sumie to tylko MB, CPU, RAM i 2xSSD. Reszta czyli buda, zasilacz i grafika póki co ze starych kompów (powody finansowe związane z przyśpieszeniem wymiany kompa). No i boli to, że wybór dysku jest pomiędzy 970Pro a 970Pro. Praktycznie znikły z rynku dyski na pamięciach MLC.


 2. Niemal spadłem z krzesła (autor: ekspert_IT | data: 16/02/21 | godz.: 22:31)
  WD na drugim miejscu w sprzedaży SSD? Jednakże nie dziwię się takiemu obrotowi rzeczy, że SSD są popularniejsze: pandemia (niektórzy mówią że plandemia) i gigantyczne zakupy laptopów dla wszystkich w rodzinie, a laptop bez SSD to dramat....
  Ja z kolei w 2020 kupiłem 4TB WD Elements na USB jako magazyn i archiwum bo nie mieściłem się na innych nośnikach... Inna sprawa, że dawno nośniki 500GB - 2TB powinny zostać zastąpione tymi o większej pojemności, bo inaczej SSD wygryzą je kompletnie. Tylko dlaczego producenci HDD czując na plecach oddech producentów SSD nie eliminują z cennika dysków o tak małej pojemności....


 3. @2. (autor: Mariosti | data: 17/02/21 | godz.: 10:49)
  Szczerze to z punktu widzenia biznesowego producenci hdd myśląc strategicznie chcą po prostu zachować wysoką marżę i nie konkurować cenowo z ssd.

  Wydaje się to w pierwszej chwili dziwne, ale po krótkiej analizie staje się jasne że producenci hdd w ogóle nie martwią się o przyszłość, bo z powodu ciągłej pogoni za rozdzielczością zdjeć, filmów i wideo, oraz przenoszenia wszystkiego do chmury, mają praktycznie na zawsze zapewniony zbyt absolutnie wszystkiego co wyprodukują przez operatorów chmur i producentów nas'ów.
  Aby to się zmieniło będzie musiał nastąpić jakiś mega przełom w technologii przechowywania danych, a najprawdopodobniej nad takimi technologiami WD i Seagate pracują już od lat (jak np Hammr, 3d optical hdd, dna itd).


 4. @2: Jako "ekspert" powinieneś wiedzieć... (autor: zartie | data: 17/02/21 | godz.: 10:51)
  że WD kilka lat temu kupił SanDiska :-D
  PS. Używanie Win10 bez SSD to dramat, ten wyrób systemopodobny potwornie zarzyna dyski talerzowe telemetrią.


 5. @3. (autor: pwil2 | data: 17/02/21 | godz.: 11:54)
  Producenci dysków równolegle inwestują w rozwój SSD i od lat wiedzą, że w każdym kompie z czasem główny nośnik to będzie SSD i jest to nieuniknione.

  Z pojemnością nie mają gdzie uciekać, bo talerze bez SMR max do 2TB, a z SMR 2TB lub niewiele więcej.


 6. c.d. (autor: pwil2 | data: 17/02/21 | godz.: 12:03)
  Kiedyś co pewien czas podwajano pojemności talerzy i pojemności dysków bez podnoszenia kosztów produkcji.

 7. c.d. (autor: pwil2 | data: 17/02/21 | godz.: 12:04)
  bazowy HDD to standardowo 1 talerz i 1 głowica, stąd biorą się typowe podstawowe pojemności zazwyczaj.

 8. To Seagate tak zapewnia o dziesiątkach gigabajtów na talerzu (autor: rookie | data: 17/02/21 | godz.: 20:17)
  A technologie HAMR czy dwa zestawy głowic a tu nic...Coraz gorsze pamięci SSD (TLC ratowało 3D, QLC nic nie uratuje bo już są znacznie mniej wydajne od TLC a i ilość cykli zapisu jest bardzo mała). Z kolei SMR stosowany w HDD pozwolił zwiększyć pojemność, ale przy dużym spadku wydajności (no nie mówiąc o błędach dysku przy np. resecie kompa akurat gdy zapisywał on na dysku dane) i ta ciągła defragmentacja w tle....

 9. @up (autor: rookie | data: 18/02/21 | godz.: 15:43)
  W moim nagłówku chodziło o dziesiątki terabajtów na talerzu.

 10. @8. (autor: Mariosti | data: 19/02/21 | godz.: 22:37)
  Może być wiele powodów tego stanu rzeczy.
  Na pewno WD i Seagate intensywnie pracują nad tym bo ich zastój powoduje że ceny za GB ssd coraz bardziej zbliżają się do HDD, a to jest kluczowy wyznacznik przetrwania WD i Seagate jako producentów HDD... co oczywiście tez nie wyklucza że w przyszłości koncepcja HDD zostanie zupełnie porzucona mimo nowych technik zapisu.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.