Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Wtorek 23 lutego 2021 
    

Sony pozwane za dryft gałek analogowych w Dual Sense


Autor: Wedelek | źródło: iFixIt | 05:15
(3)
Kancelaria Chimicles Schwartz Kriner & Donaldson-Smith LLP wystosowała pozew zbiorowy przeciwko Sony, zarzucając Japończykom brak należytej staranności podczas konstruowania kontrolera DualSense i tym samym narażenie klientów na straty – zarówno finansowe, jak i duchowe. Co ciekawe Sony oberwało się nie za adaptacyjne spusty, które z racji swojej budowy mogą być narażone na uszkodzenia, ale za gałki analogowe, które nader często wykazują zjawisko tzw. dryfu. Chodzi o to, że po pewnym czasie dochodzi do uszkodzenia w wyniku którego wykrywane jest odchylenie gałki mimo iż ta spoczywa w pozycji neutralnej.

Wokół całej sprawy zrobiło się na tyle głośno, że pochylił się nad nią portal iFixIt, który rozebrał kontroler i szczegółowo omówił zasadę działania gałek analogowych. Te składają się z elementu głównego osadzonego na sprężynie, która utrzymuje gałkę w pozycji neutralnej, oraz z dwóch ruchomych elementów, poruszających potencjometrami. Te z kolei wykrywają odchylenie gałki, a tym samym odczytują jej ruch w dwóch osiach. Największym zagrożeniem dla tego mechanizmu jest brud, który może się dostać do potencjometrów, oraz możliwość odkształcenia samej sprężyny, która nie będzie chciała wrócić na właściwe miejsce.

Użyty przez Sony mechanizm to Alps RKJXV, którego żywotność przewidziano na minimum 2’000’000 cykli. Przy bardzo wymagających grach daje nam to około 280-300 godzin bezawaryjnej rozgrywki. Oczywiście realnie czas ten jest znacznie dłuższy, ale i tak jak widać niewystarczający w dobie pandemii.

Co ciekawe z podobnego rozwiązania korzysta również Microsoft i Nintendo, więc i ich kontrolerów po jakimś czasie dotknie podobna przypadłość. Ciekawe czy i w tym przypadku pojawi się stosowny pozew sądowy.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. iFixIt również stwierdził, iż... (autor: Kenjiro | data: 23/02/21 | godz.: 08:07)
  Mechanizmy gałek są wersją budżetową, bo ALPS posiada w ofercie bardziej żywotne, lecz droższe wersje. No i teraz zamiast wydać 1$ na lepszy mechanizm, teraz wydadzą po dziesiątki lub nawet setki plus koszty sądowe, prawnicze itp. Być może na tym nie stracą, ale z premii nici...

 2. bardzo ciekawe (autor: bajbusek | data: 23/02/21 | godz.: 16:18)
  czemu nie pozwali sony za czasow PS4 - to te same analogi, ktore dryftowaly dokladnie w ten sam sposob, to samo na xboxie - mam potwierdzam ...

 3. ... (autor: power | data: 24/02/21 | godz.: 13:53)
  Czy to na pewno sa problemy z potencjometrami?
  Ja z mojego wieloletniego doswiadczenia w naprawie joypadow moge powiedziec ze uszkodzeniom ulega plastik. Taki bialy "grzybek", ktory centruje galke. https://youtu.be/_aGBZncQBBo?t=334 Tu widac ten bialy plastik i sprezynke ktora, go dociska.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.