Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Środa 3 marca 2021 
    

TSMC jeszcze w tym roku rozpocznie testową produkcję w 3nm


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 05:39
(4)
Firma TSMC jesienią 2021 roku poinformowała o zakończeniu budowy swojej najnowszej fabryki, przeznaczonej dla przyszłej 3nm litografii. Masowa produkcja 3nm chipów w tym zakładzie ma zostać uruchomiona w drugiej połowie 2022 roku. Obecnie zakład jest wyposażany w niezbędne wyposażenie i linie produkcyjne, aby móc rozpocząć produkcję testową w niewielkich ilościach. Przedstawiciele TSMC poinformowali właśnie, że testowa produkcja w 3nm litografii wystartuje jeszcze w tym roku. Produkcja próbek ma poprawić parametry procesu litograficznego przed jego formalnym debiutem w 2. połowie przyszłego roku.

Zgodnie z dotychczasową filozofią, w późniejszym czasie producent zaoferuje ulepszoną wersję swojego 3nm procesu litograficznego, o lepszych właściwościach. Niedawno TSMC informowało, że proces 3nm+ ma być gotowy w 2. połowie 2023 roku

Warto dodać, że pierwsza generacja 3nm procesu litograficznego od TSMC, przyniesie 70% wzrost gęstości tranzystorów względem litografii 5nm, oraz 15 procentowy wzrost częstotliwości pracy tranzystorów, lub 30 procentowy wzrost efektywności energetycznej przy tej samej częstotliwości pracy tranzystorów. Litografia 3nm+ powinna poprawić te parametry o dalsze 5-10%.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. I znów pozostało czekać na pierwsze układy wykonane w tej litografii. (autor: Mario1978 | data: 3/03/21 | godz.: 13:27)
  Apple wspaniale to robi i podoba mi się to jednak biorąc pod uwagę ceny nie chcę zarzucać sobie kretyństwa zakupując ich produkty. Przez tyle lat udowodnili, że nie warto przepłacać ale każdy ma inne podejście w tym temacie. Dla jednego Rozsądny wybór może być czym innym jak dla drugiego także Rozsądny wybór. Mnie już bardziej ciekawi jaką gęstość upakowania osiągną układy od Apple w tej litografii pod koniec przyszłego roku i będzie to wspaniały kontrast jak wiele ogromnych kart graficznych dla PC nawet nie zbliży się właśnie tego małego układu z ogromną ilością tranzystorów.
  Ludzie zapominają, że samo przejście na litografią znacznie gęstszą przyniesie korzyści jak z opisu także z powodu maksymalnej ilości tranzystorów na mm2. I znów można przywołać przeszłość wcale nie daleką gdzie między litografiami produkcji i to w odstępie 4 lat była rzeczywista różnica przyrostu tranzystorów na mm2 na poziomie 20-30MTr/mm2. Stara generacja biorąc pod uwagę Intela mogła się pochwalić upakowaniem na poziomie 25MTr/mm2 a obecna 40-55MTr/mm2.
  To teraz przyjrzyjmy się różnicy między 5nm a 3nm u TSMC. To przejście przyniesie przyrost tranzystorów na mm2 wynoszący około 95MTr/mm2. Przecież to zbliża się do gęstości upakowania tranzystorów na układów wysokowydajnych, w który AMD zacznie produkować swoje Zen 4 czy RDNA3x.
  To jest ogromny skok bo samo zwiększenie gęstości upakowania tranzystorów o 30MTr/mm2 robi wrażenie a tutaj już widać będzie nawet 95MTr/mm2. Jak TSMC jeszcze zastosuje tą technologię w przyszłości w 3D Fabrić i tranzystory zacznie układać na sobie to takie dwa stosy przyniosą wzrost o 190MTr/mm2. Można powiedzieć, że ludzkość czekała na ten moment bardzo długo. Starzy ludzie już wielu rzeczy nie ogarniają ale te same przyrosty tranzystorów na mm2 tylko pokazują jak wszystko na Ziemi będzie się bardzo szybko zmieniać. Przyzwyczajmy się do inwigilacji, z której będzie też korzyść ponieważ w malutkich układach wielkości główki szpilki będzie można zmieścić taką moc co przyczyni się bezpośrednio do zmniejszenia ilości przestępstw typu gwałty czy zabójstwa. Jak AI zacznie analizować po naszych grymasach twarzy co się może stać za chwilę to będziemy ostrzegani na bieżąco żeby nie zrobić jakiegoś głupstwa. Czasy Człowieka Demolki właśnie się zbliżają i to szybko.


 2. Podróże w czasie (autor: djBoss | data: 3/03/21 | godz.: 19:54)
  na tpc

 3. Swoją drogą (autor: pandy | data: 4/03/21 | godz.: 23:14)
  ciekawe ile to jest naprawdę...?

 4. heh ;-) (autor: mirek190 | data: 4/03/21 | godz.: 23:16)
  Wbrew pozorom to wcale nie odlegla przyszosc jak sie iektorym wydaje.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.