TSMC sprzedaje nadwyżki mocy produkcyjnych na aukjcach po wyższej cenie
Autor: Zbyszek | źródło: TechSpot | 15:48
(1)
Wszyscy znamy wiele informcji dotyczących obecnego, zbyt wysokiego popytu na urządzenia elektroniczne w porównaniu z możliwościami produkcyjnymi producentów półprzewodników. Powoduje to na rynku niedobory m.in. procesorów, kart graficznych czy konsol, niekorzystnie wpływając na ceny sklepowe dostępnych egzemplarzy. TechSpot dotarł do informacji, z których wynika w jaki sposób na całej sytuacji stara się zarobić TSMC, czyli największy na świecie producent układów scalonych, które zostały zaprojektowane w innej firmie (np. Nvidia, Qualcomm, Apple, AMD).
Producent ma o co walczyć, ponieważ aby sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu musi szybko wybudować nowe fabryki, a koszt jednej z nich wraz z wyposażeniem stanowi obecnie równowartość około 15-20 miliardów dolarów.
Według TechSpot, TSMC wystawia nadwyżki mocy produkcyjnych na specjalnych aukjcach. Nabywa je ten podmiot, który za dodatkowe (ponad umowne) wafle zapłaci najwięcej, a średnia cena sprzedaży wafli nabywanych tą drogą jest o 15-20 procent wyższa od średniej ceny wynikającej z kontraktów zawartych przed producentów z TSMC.
Nadwyżki mocy produkcyjnych wynikają ze skomplikowanego i nieco losowego charakteru procesu produkcji wafli - któego wydajność zależy od bardzo wielu czynników występującyuch na liniach produkcuyjnych, i waha się pomiędzy poszczególnymi dniami i tygodniami.
Z tego powodu kontrakty zawarte z odbiorcami dotyczą takich ilości wafli, jakie TSMC jest w stanie przewidywalnie wyprodukować bez narażania się na niewywiązanie się z zadeklarowanych wielkości dostaw. Jeśli producentowi uda się wyprodukować zakontraktowane ilości dostaw w krótszym niż przewidzianym czasie, wówczas zwalniane w ten sposób dni produkcyjne są wystawianie na wspomnianych aukcjach.
K O M E N T A R Z E
TSMC efektywnie wykorzystuje swoje możliwości. (autor: Mario1978 | data: 5/03/21 | godz.: 13:58) Domyślam się, że to dotyczy procesów produkcji 6nm w górę bo 5nm jest wykupione prawie w całości przez Apple.
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.