Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Wtorek 9 marca 2021 
    

AMD chwali się kontraktem na kolejny superkomputer


Autor: Wedelek | źródło: AMD | 05:59
(7)
Jak informuje w swojej notce prasowej AMD w Szwecji powstaje nowy superkomputer o nazwie „Dardel” - przyjęto ja w hołdzie dla dwóch szwedzkich artystów: Thora i Nilsa Dardel. Zostanie on umieszczony w Sztokholmskim Centrum Wydajnej Komputeryzacji (PDC), a jego moc zostanie spożytkowana na badania nad tzw. wielkimi wyzwaniami. Jego głównym zadaniem ma być pomoc pracownikom naukowym Szwedzkiej Narodowej Infrastruktury Komputerowej (SNIC) w pracach nad zmianami klimatu, przyszłością energetyki, oraz kwestiami urbanizacji i jakości życia w warunkach zmian struktury populacji. Całość bazuje oczywiście na rozwiązaniach firmy AMD – zarówno na procesorach Epyc jak i Radeonach z rodziny Instinct.

Dalej w notce czytamy, że:

System powstaje na zamówienie Królewskiego Instytutu Technologii w Szwecji (KTH) we współpracy z firmami HPE i AMD. 13,5 PFLOPS mocy obliczeniowej będzie zapewnione przez procesory AMD EPYC oraz akceleratory AMD Instinct, które zostaną wdrożone w dwóch fazach. W pierwszej fazie uruchomiona zostanie partycja procesorowa, której 65 000 rdzeni zostanie oddane do użytku już w czerwcu tego roku. Z kolei partycja z akceleratorami zostanie udostępniona w styczniu przyszłego roku. „Dardel” będzie realizował w szczególności obliczenia z dziedziny obliczeniowej dynamiki płynów, biofizyki oraz chemii kwantowej.


Prof. Hans Karlsson, dyrektor SNIC powiedział: „Ostatnio zauważyliśmy znaczny wzrost sytuacji, w których naukowcy potrzebują użyć akceleratorów (głównie w formie GPU). Wkrótce będziemy mogli sprostać temu zapotrzebowaniu, jak tylko wdrożymy partycję akceleratorów w superkomputerze Dardel. Superkomputer ten znacząco zwiększy szwedzkie możliwości badań, które wymagają dostępu do dużej skali zasobów obliczeniowych.”

Peter Ungaro, starszy wiceprezes i główny menedżer w HPE powiedział: „Technologie HPC są szeroko używane w badaniach nad rozwiązaniami, które stają się częścią produktów i usług, jakich używamy na co dzień. Od dekad ośrodek PDC i Instytut KTH dawały społeczności badaczy moc potrzebną do nowych odkryć. Czujemy się zaszczyceni, że Instytut KTH wybrał nas, aby dostarczyć najnowszy superkomputer HPE Cray EX z następnej generacji technologiami AMD, aby zapewnić jeszcze wyższy poziom wydajności, który rozwinie potencjał szwedzkich badań oraz zwiększy innowacyjność szwedzkich firm.”

Roger Benson, starszy dyrektor ds. biznesowych rozwiązań w rejonie EMEA w AMD powiedział: „Jesteśmy podekscytowani możliwością współpracy z HPE i KTH przy okazji tego zaawansowanego superkomputera. Połączenie przełomowych procesorów AMD EPYC i akceleratorów AMD Instinct umożliwi naukowcom i instytucjom badawczym skorzystanie na mocy obliczeniowej, jaka jest dziś potrzebna do zaawansowanych badań naukowych.”

KTH, czyli Królewski Instytut Technologii w Sztokholmie został założony w 1827 roku i jest obecnie jednym z wiodących ośrodków uniwersyteckich w dziedzinie techniki i inżynierii. To największa instytucja naukowa i akademicka w Szwecji i jednocześnie jeden z wiodących ośrodków zaangażowanych w największe problemy współczesnego świata. 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. W końcu (autor: P.J._ | data: 9/03/21 | godz.: 06:18)
  W końcu będzie można odpalić Crysis Remastered w 4k@144fps ;)

 2. @up (autor: Saturn64 | data: 9/03/21 | godz.: 06:36)
  Pewnie połowa mocy pójdzie w krypto....

 3. "Wielkim wyzwaniem" (autor: stefan_nurek | data: 9/03/21 | godz.: 08:49)
  to jest teraz dla nich efektywne ganianie ciapatych po mieście. Może teraz będą to mogli jakoś policzyć na szybko.

 4. e tam (autor: bajbusek | data: 9/03/21 | godz.: 11:10)
  zajmą się teraz transgenicznością oraz binarnością płciową :D

 5. @4. (autor: stefan_nurek | data: 9/03/21 | godz.: 12:24)
  No taaa, racja, to są priorytetowe zagadnienia niebinarno nietrywialne.

 6. Ciekawe czasy tego szybkiego rozwoju. (autor: Mario1978 | data: 9/03/21 | godz.: 12:54)
  Epyc Genoa to będzie potwór i sporo ludzi nie będzie miało w swoim GPU takiej mocy obliczeniowej co jedno CPU od AMD.
  Zakładam, że 21TF w FP32 zostanie przekroczone a jak CPU będą osiągać takie wartości to do czego będzie zdolne GPU?
  AMD musi się starać i robić to najlepiej bo tutaj nie chodzi teraz o odbijanie rynku Intelowi bo ten i tak będzie tracił serwery przez swoje przestarzałe litografie do produkcji tranzystorów. Problem stanowi ARM i wysyp różnych rozwiązań opartych na tych CPU. W przyszłym roku zobaczymy CPU ze 192 rdzeniami oparte na ARM a jest kilkanaście firm, która licencjonując chce wydać takie potwory. Nie zapominajmy też o RISC-V gdzie Wielcy dopracowują projekty pod swoją przyszłość, w której na chwilę obecną nie widać Intela.


 7. No to czas (autor: KamieniKupa | data: 11/03/21 | godz.: 14:48)
  zajac nody na nowym komputerze :D

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.