Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2025
Czwartek 25 marca 2021 
    

Firmy IT bez FABów świetnie radzą sobie mimo problemów z produkcją


Autor: Wedelek | źródło: Tech Power Up | 17:45
(3)
W związku z wybuchem pandemii wirusa SARS Cov-2 drastycznie wzrósł popyt na podzespoły elektronicznie, a obecny poziom produkcji okazał się niewystarczający. Do tego doszło do dużego zaburzenia łańcucha dostaw, co też negatywnie wpłynęło na rynek. Mimo tak trudnych warunków najwięksi giganci z branży IT nie narzekają na przychody. Świetnie pokazuje to nowa analiza przeprowadzona przez TrendForce, której poddano największe podmioty produkujące układy scalone u zewnętrznych podwykonawców. Mowa o firmach, które nie mają własnych Fabów, a przez to najmocniej ucierpiały na zbyt niskiej podaży.

No a przynajmniej teoretycznie, bo po przeanalizowaniu danych finansowych okazuje się, że niemal wszystkie firmy odnotowały wyraźny wzrost przychodów względem roku poprzedniego. Najmocniej na tym tle wybija się Nvidia (+52%) i AMD (+45%), ale Qualcomm, Mediatek, Realtek i Novatek też nie mają na co narzekać notując ponad 30% wzrost przychodów. Jedynymi podmiotami z TOP 10, które przez ostatni rok się skurczyły były Xilinx i Dialog. Szczegóły znajdziecie poniżej:


 




    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Wzrost za 2020 względem 2019 (autor: KamieniKupa | data: 25/03/21 | godz.: 21:26)
    przy problemach z produkcją z końca 2020, które odbiją się końcem 2021/początkiem 2022. Świetne porównanie

  2. 1-- (autor: Mario1978 | data: 26/03/21 | godz.: 15:17)
    Coś słabo u ciebie z wiadomościami na ten temat jak napisałeś coś takiego. TSMC zwiększa moce produkcyjne głównie litografii 5nm i pod koniec 2021 roku ma być o 100% więcej możliwości a do końca 2022 roku o 150% więcej wafli wydanych dla litografii N5 w tym N5Plus. Litografia 7nm też ma osiągnąć o 30% większe możliwości produkcyjne do końca tego roku i AMD będzie zyskiwało na tym bo wszyscy inni będą rezygnować już ze 'starego' procesu produkcji na rzecz nawet połówkowych typu 6nm EUV czyli tak na prawdę najbardziej dopracowana litografia 7nm w wykonaniu TSMC. Problem jest taki, że AMD za szybko nie przejdzie na 5nm od TSMC dlatego Zen 4 może pojawić się w 2023 roku bo nie tylko Intel im na to pozwala z powodu słabości swojej oferty ale także dlatego, że sam Mediatek będzie produkować swoje Dimensity 2000 w litografii 5nm ale z całą pewnością w wersji 'Plus'. AMD też pominęło podstawową wersję 5nm i przechodzi na 'Plus'. Pod koniec tego roku i na początku przyszłego Apple odciąży litografię 5nm bo już większość osób wybierających produkty od tej Amerykańskiej firmy będzie czekać na nową generację SOC wyprodukowaną w litografii 3nm. Jak to będzie kolejny ważny krok w częściowej dominacji Apple można zobaczyć na przykładzie porównania 7nm DUV i 5nm od TSMC gdzie różnica przyrostu tranzystorów wynosi praktycznie a nie teoretycznie jak to Intel zazwyczaj podaje w swoich infografikach aż ponad 60MTr/mm2. To teraz według zapowiedzi TSMC ich własne 3nm w porównaniu z 5nm przyniesie przyrost praktyczny wynoszący aż ponad 95MTr/mm2. To robi wrażenie dlatego Apple pod tym względem świetnie wykorzysta dominację TSMC.
    Kiedyś przyrosty tranzystorów wynosiły od kilku tysięcy do kilku milionów na mm2 przy zmianie litografii. Teraz za chwilę zmiana litografii przyniesie przyrost tranzystorów znacznie przekraczający 100MTr/mm2.
    Nie dziwne, że M3 od Apple wydany w litografii 3nm będzie mógł się pewnie pochwalić aż 64 rdzeniami gdzie 48 rdzeni będzie tych najsilniejszych. Apple w pełni wykorzysta atuty wyłączności chwilowej na najnowsze litografie od TSMC i przez to będzie miał taką przewagę.


  3. @2. (autor: pwil2 | data: 29/03/21 | godz.: 02:05)
    Liczy się przyrost wyrażony w %.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.