Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 31 marca 2021 
    

7156 MHz - nowy rekord szybkości pracy pamięci DDR4


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 05:53
(1)
Debiutujące na rynku kilka dni temu procesory Intel Core 11. generacji (Rocket Lake-S) wprowadziły dość istotną zmianę w budowie kontrolera pamięci. Poza możliwością obsługi pamięci DDR4 w trybie synchronicznym (1:1), dodano w nich dodatkowy dzielnik 1:2 (tzw. Gear 2), w którym częstotliwość taktowania kontrolera pamięci spada do połowy szybkości z jaką pracuje pamięć RAM. Zmiana jest powszechnie krytykowana przez recenzentów i oceniana jako krok wstecz, ponieważ pamięci DDR4 w trybie synchronicznym są obsługiwane tylko do szybkości DDR4-3600. Po ustawieniu wyższej wartości, włącza się tryb Gear 2, i spadek taktowania kontrolera pamięci ma fatalny wpływ na wydajność w niektórych zastosowaniach.

Okazuje się, że istnieje jeden efekt uboczny tej zmiany, z którego cieszą się entuzjaści ekstremalnego podkręcania. Tryb asynchroniczny pozwala na uzyskiwanie bardzo wysokich szybkości pracy pamięci DDR4, która nie jest już limitowana częstotliwością taktowania wbudowanego w procesor kontrolera DDR4.

Tym sposobem ustanowiono już nowy rekord szybkości pracy pamięci DDR4, wynoszący 7156 MHz (efektywnie). Osiągnięcie było możliwe przy użyciu ekstremalnych metod chłodzenia, a zastosowana płyta główna to MSI MEG Z590I Unify.

Korzystając z płyty Gigabyte Z590 Tachyon i chłodzenia CPU ciekłym helem uzyskano też nowy rekord taktowania dla procesora Rocket Lake-S, wynoszący 7314 MHz.

warto dodać, że dotychczas najszybszą wartością taktowania dla pamięci DDR4 było 7004,2 MHz. Ten rezultat został uzyskany kilka miesięcy temu przez płytę główną z chipsetem AMD B550 i procesor Ryzen 5 4650G Pro. Natomiast poprzednia bariera czyli 6000 MHz została przełamana we wrześniu 2019 roku, przy zastosowaniu płyty MSI MPG Z390I GAMING EDGE AC i procesora Intel Core i9-9900K. 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. W sumie sztuka dla sztuki... (autor: Duke Nukem PL | data: 3/04/21 | godz.: 21:42)
    Skoro procesor komunikuje się z pamięcią na 2x mniejszej częst. taktowania to ten wyczyn nic nie wnosi do wydajności procesora.
    Wąskie gardło na magistrali jak było tak jest.
    Może inżynierowie Intela projektowali to między jedną miseczką sake a drugą i wyszło jak wyszło.
    :)


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.