Portal Chiphell opublikował na swoich łamach nieoficjalny plan wydawniczy AMD na najbliższe dwa lata. W większości potwierdza on dotychczasowe doniesienia, ale w kilku miejscach rozszerza naszą wiedzę na temat kolejnych platform konsumenckich producenta z Sunnyvale. Przede wszystkim mamy potwierdzenie, że kolejna generacja Ryzenów będzie korzystać z rdzeni x86 Zen3+, które mają stanowić ulepszenie obecnie dostępnej architektury CPU. Większość z nich zaoferuje też wsparcie dla PCI-Express 4.0, a wytwarzane będą w nowszej litografii 6nm (z jednym wyjątkiem). Podobnie jak w przypadku obecnej generacji procesorów otrzymamy aż trzy różne serie układów.
Warhol to połączenie Zen 3+ z kontrolerem DDR4, w Rembrancie otrzymamy Zen 3+, IGP na bazie RDNA2 i pamięci LPDDR5/DDR5, a najsłabsze Barcelo zaoferują starsze rdzenie Zen 3 (7nm), IGP Vega 8 i DDR4/LPDDR4X.
Dużo ciekawiej prezentuje się oferta na rok 2022, gdzie dostaniemy tylko dwie rodziny procesorów: Raphael i Phoenix. Obie z rdzeniami x86 Zen 4, kontrolerami PCI-Express 5 i DDR5 (w Phoenix będzie też LPDDR5) oraz zintegrowanym układem IGP. W Raphaelu będzie to pochodna Navi 2 na bazie RDNA 2, a w Phoenixie zobaczymy nowszą architekturę RDNA 3, która wg. zapewnień ma być nawet o 50% wydajniejsza od RDNA2. Kolejnymi nowościami będą też litografia 5nm oraz zupełnie nowe podstawki AM5 oraz FP8.
PS: Nieco wcześniej Chiphell twierdził, że Phoenix będzie mieć RDNA2.
K O M E N T A R Z E
CPU a gry (autor: bezrobotnydarek | data: 6/04/21 | godz.: 21:37) gry obecnie mają bardzo małe wymagania co do cpu
@1 chyba to prawda (autor: rarek | data: 7/04/21 | godz.: 00:42) Jak odpalę Quake2RTX to grafika idzie na 100% a procek ledwo co się podniesie, no i9 10900K może dlatego jakby był słabszy proc to może wtedy
@1. (autor: ekspert_IT | data: 7/04/21 | godz.: 07:47) Ale na pentium 2c/4t to na pewno miałbyś lagi nie przez GPU ale CPU...
@temat. (autor: Mariosti | data: 7/04/21 | godz.: 11:00) Czyli zapewne planują zarzucić zupełnie monolityczne CPU, a GPU i iGPU umieścić na osobnym chipie. Ewentualnie iGPU byłoby zintegrowane z IOD. W każdym przypadku wg mnie to dobre posunięcie, bo to iGPU w procesorach intela to jednak zaleta, szczególnie jak budujemy NAS'a, albo komputer biurowy, albo specjalizowany który nie potrzebuje mocnego GPU.
Zresztą nie wiadomo czy czasem też iGPU nie rozwiną nieco skrzydeł w przyszłości jak będą połączone z bardzo dużym cache procesora i z DDR5.
@4. (autor: krzysiozboj | data: 8/04/21 | godz.: 10:19) No właśnie czegoś podobnego bym się spodziewał, GPU do centralnego czipleta, ten w 7nm lub niżej, DDR5 które podniesie przepustowość, a tym samym wydajność GPU.
Jeśli im to wyjdzie w okolicach GTX1050, to może to być całkiem fajne w zastosowaniach nieco szerszych niż "wyświetlanie pulpitu".
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.