Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 13 kwietnia 2021 
    

Nvidia prezentuje nowe rozwiązania dla centrów baz danych


Autor: Wedelek | źródło: VideoCardZ | 13:05
(1)
Nvidia podzieliła się z nami swoimi planami dotyczącymi najbliższej przyszłości, przedstawiając swój harmonogram wydawniczy oraz nowe układy SoC i CPU dla klientów biznesowych. O ile sam plan nie wymaga szczegółowego omówienia – jaki jest każdy widzi, tak CPU Grace i SoC Atlan wymagają większej atencji. Już na wstępie nadmienię, że oba rozwiązania są dedykowane tylko dla centrów baz danych oraz samochodów autonomicznych i nigdy nie trafią na rynek detaliczny. Grace to chip ogólnego zastosowania z rdzeniami Neoverse zbudowanymi w oparciu o architekturę ARM. Jego zadaniem będzie przetwarzanie dużej ilości danych z różnych czujników i układów pomocniczych.

Dlatego też podczas prezentacji najbardziej eksponowane były interfejsy, a konkretnie ich przepustowość.

Wiadomo, że rdzenie w Grace będą mogły być łączone na jednej płytce krzemowej z GPU, DPU (wspomaganie SI), pamięciami HBM2e oraz innymi koprocesorami, a tak powstałe SoC mają mieć budowę modułową. Nvidia idzie tu drogą wytyczoną przez firmę AMD stawiając na dużą elastyczność i szybkie interfejsy I/O. Producent nie mówi ile rdzeni będzie w jednym takim klastrze, ale zapewnia, że wymiana danych pomiędzy poszczególnymi modułami CPU ma przebiegać z prędkością do 500GB/s, z GPU będzie to do 8000GB/s, a przepustowość podsystemu pamięci RAM typu LPDDR5X z ECC ma wynosić 500GB/s. Zieloni wspominają też o bezpośrednim połączeniu pamięci z GPU, które dzięki szybkiemu połączeniu Cache Coherent NVLINK ma odbywać się z prędkością do 900GB/s.

Jeszcze mniej wiemy o układzie SoC Atlan. Ten ma zostać oficjalnie przedstawiony dopiero podczas GTC 2021, a na razie wiemy o nim tylko tyle, że ma stanowić połączenie następcy CPU Grace z DPU BlueField i GPU, który ma być zbudowany na bazie następnej architektury nazwanej roboczo Ampere NEXT. Z tych kilku dostępnych źródeł wiemy też, że Atlan ma przekroczyć barierę 1000 TOPSów w przetwarzaniu danych związanych z uczeniem maszynowym.


kliknij aby powiększyć 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. ... (autor: pwil2 | data: 15/04/21 | godz.: 04:25)
    nVidia goni, ale w przeciwieństwie do Intela i AMD nie mogą zaproponować swoich układów programowalnych FPGA.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.